» » Jak na základní údržbu zahradních domků

Jak na základní údržbu zahradních domků

Vloženo: 15. 09. 2020


V dnešní době jsou dřevěné domky stále častějším doplňkem zahrad. I když je dřevo více náročné na údržbu než například plast nebo kov, bezpochyby k zahradním chatkám a altánům patří. Je tedy důležité dřevo dostatečně chránit před mnoha škodlivými faktory, které můžou dřevo napadnout a nenávratně zničit. Vhodný výběr nátěrů a jeho následná aplikace zajistí delší životnost.

Vhodné barvy a lazury

Žádná dřevostavba se neobejde bez vhodného nátěru. Je důležité ošetřit všechny dřevěné části barvou nebo ochrannou lazurou. Pro dřevěné zahradní domky je jedním z nepřátel slunce. Především je řeč o UV zářením. V dnešní době můžeme pořídit například nátěry, které váš zahradní domek chrání před požárem.

Víte jak správně natřít zahradní domek? Součástí péče o zahradní domek je jeho pravidelná oprava laku spojená s impregnací. Nejdříve je nutné stavbu obrousit a očistit od prachu a pilin, poté naimpregnovat proti vlhku a přebrousit jemným smirkovým papírem. Poté je možné nanést vhodný lazurovací lak. Impregnace a odolné lazurovací laky a nátěry značně prodlužují životnost domku. Vyhněte se chybám v postupu a přečtěte si návod, jak správně aplikovat lazuru na dřevěný domek.

Nepřítel v podobě vody a vlhka

Co se týče vody a vlhkosti je důležitá především prevence. Nejprve zkontrolujte střechu a okapy. Čištění okapů není jednoduchá záležitost, ale jistě se vyplatí. Pokud by nemohla voda správně odtékat, začala by stékat po stěnách a do základů chaty. To by jistě nemělo dobré následky, způsobilo by to chátrání celého zahradního domku. Okapy se můžou nejenom zanést nečistotami, ale v horším případě může dojít k jejich proděravění. Na okapy existují různé speciální nátěry, jejich aplikace není náročná a stejně jako impregnace dřevěných stěn tak i tyto nátěry na okapy jsou výhodné.

Zahradní chata k rekreaci

Boj proti biotickým škůdcům

Dřevokazné škůdce můžeme rozdělit do dvou hlavních skupin, dřevokazné houby a hmyz. Obě skupiny jsou pro dřevo veliká hrozba. Dřevokazný hmyz napadá dřevo tak, že vytváří spleť chodbiček a po určité době je dřevo nenávratně poškozené. Plísně a houby v některých případech objevíme až ve chvíli, kdy se pouhým nátěrem nedají odstranit. V dnešní době najdeme dva druhy nátěrů – preventivní a sanační. Aplikují se nátěrem, postřikem, ponořováním nebo tlakovou impregnací. Boj s těmito škůdci je jeden z nejhorších a proto by se prevence neměla podceňovat.

Zabezpečte dům před zloději

Abyste ochránili majetek, jenž budete v zahradní stavbě ukládat, musíte dřevostavbu dobře zabezpečit před vniknutím zlodějů a dalších nevítaných osob. Zvláště v zimě se do domku mohou dobývat tuláci nebo v horším případě zloději, kteří využívají opuštěných zahradních chatek a osad k vlastnímu obohacení. K zabezpečení domku využijte kvalitní bezpečnostní kování s cylindrickou vložkou, okna zabezpečte okenicemi nebo nasazovacími mřížemi. Další tipy pro zabezpečení chaty a chatky najdete zde.

Proč vytápět zahradní chatky?

Vytápění zahradní chatky využijete nejen v době, kdy v ní pobýváte a chcete se ohřát; ale také v ty dny, kdy trávíte čas poblíž. Pravidelným vytápěním zahradní chatky můžete zabránit vlhkosti a tvorbě plísně. Chatku je možné vytápět elektrickým přímotopem i topným panelem. Na druhou stranu stará dobrá kamínka na pevná paliva mají také něco do sebe.

Starejte se o dřevěná okna a dveře

Okna a dveře je nutné ošetřovat a udržovat nejen kvůli vlhkosti způsobující hnilobu a množení hub, důležité je taky ošetřovat a promazávat kování, tedy kličky i panty, jež by mohly zrezivět. Vhodným doplňkem je také dostatečné těsnění, zvláště pokud máte pocit, že dovnitř stavby profukuje průvan, proniká déšť nebo nečistoty zvenčí. Nezapomínejte také na pravidelné balzamování, které zabrání tvorbě mikrotrhlinek.

Vyberte si ten nejlepší zahradní domek

Albert EKO 200x300 28 mm
Na objednávku
38.599,00 Kč s DPH
28.710,00 Kč bez DPH
34.739,10 Kč s DPH
SLEVA 10.00%

Robustní srubový nářaďový domek ze síly stěny 28 mm, o půdorysném rozměru 200 x 300 cm. Kvalitní, řádně vysušené a řemeslně opracované řezivo.

Robin EKO 300x250 28 mm + přístřešek
Na objednávku
50.578,00 Kč s DPH
35.530,00 Kč bez DPH
42.991,30 Kč s DPH
SLEVA 15.00%

Srubový nářaďový domek s pultovou střechou a s přístřeškem. Stěna 28 mm. Půdorysný rozměr 300 x 250 cm. Kvalitní, řádně vysušené a řemeslně opracované řezivo.

Laura EKO DD 350x250 28 mm
Na objednávku
59.774,00 Kč s DPH
39.520,00 Kč bez DPH
47.819,20 Kč s DPH
SLEVA 20.00%

Robustní srubový zahradní domek ze síly stěny 28 mm, o půdorysném rozměru 350x250 cm. Kvalitní, řádně vysušené a řemeslně opracované řezivo.

 

 

 


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality