» » Jak na základní údržbu zahradních domků

Jak na základní údržbu zahradních domků

Vloženo: 04. 05. 2016


V dnešní době jsou dřevěné domky stále častějším doplňkem zahrad. I když je dřevo více náročné na údržbu než například plast nebo kov, bezpochyby k zahradním chatkám a altánům patří. Je tedy důležité dřevo dostatečně chránit před mnoha škodlivými faktory, které můžou dřevo napadnout a nenávratně zničit. Vhodný výběr nátěrů a jeho následná aplikace zajistí delší životnost.

Vhodné barvy a lazury

Žádná dřevostavba se neobejde bez vhodného nátěru. Je důležité ošetřit všechny dřevěné části barvou nebo ochrannou lazurou. Pro dřevěné zahradní domky je jedním z nepřátel slunce. Především je řeč o UV zářením. V dnešní době můžeme pořídit například nátěry, které váš zahradní domek chrání před požárem.

Nepřítel v podobě vody a vlhka

Co se týče vody a vlhkosti je důležitá především prevence. Nejprve zkontrolujte střechu a okapy. Čištění okapů není jednoduchá záležitost, ale jistě se vyplatí. Pokud by nemohla voda správně odtékat, začala by stékat po stěnách a do základů chaty. To by jistě nemělo dobré následky, způsobilo by to chátrání celého zahradního domku. Okapy se můžou nejenom zanést nečistotami, ale v horším případě může dojít k jejich proděravění. Na okapy existují různé speciální nátěry, jejich aplikace není náročná a stejně jako impregnace dřevěných stěn tak i tyto nátěry na okapy jsou výhodné.

Boj proti biotickým škůdcům

Dřevokazné škůdce můžeme rozdělit do dvou hlavních skupin, dřevokazné houby a hmyz. Obě skupiny jsou pro dřevo veliká hrozba. Dřevokazný hmyz napadá dřevo tak, že vytváří spleť chodbiček a po určité době je dřevo nenávratně poškozené. Plísně a houby v některých případech objevíme až ve chvíli, kdy se pouhým nátěrem nedají odstranit. V dnešní době najdeme dva druhy nátěrů – preventivní a sanační. Aplikují se nátěrem, postřikem, ponořováním nebo tlakovou impregnací. Boj s těmito škůdci je jeden z nejhorších a proto by se prevence neměla podceňovat.

 


Další články:

Zpět