» » Zahradní kalendář - přehled prací, aby se zahradě dařilo

Zahradní kalendář - přehled prací, aby se zahradě dařilo

Vloženo: 17. 02. 2020


Chcete aby vaše zahrádka plodila a dělala vám radost? Pozor na mýty, které mohou vaší zahrádce uškodit. Inspirujte se zvyky našich předků a zažitou rutinou těch, kteří byli a jsou na vlastní zahrádce životně závislí. Co potřebuje naše zahrádka během roku, aby na ní vyrostly zdravé rostliny s chutnými plody?

Jaro: začínáme nový cyklus

Na jaře přicházíme na zahradu a zjišťujeme, jak se celou zimu měla. Některé plodiny zasazené v zimě právě raší. Stejně tak první jarní cibuloviny, tulipány, narcisy, hyacinty. Když se začne oteplovat, je možné vysít některá semínka, například řeřichu, červenou řepu, mrkev, později (okolo května) okurky a rostlinky, které jsme si předsázeli doma v teple jako sazeničky. V tomto období začínáme okopávat, zbavovat se plevele, napomáhat novému životu k růstu. Očkují se a roubují mladé stromy. Důležitou činností je úklid a větrání sklepů, připravujeme se tak na další cyklus a sklizeň.

Duben na zahradě: Na co se zaměřit?

Květen – na co nezapomenout při práci na zahradě

Jaro na zahradě

Léto: první sklizeň

Konečně odkrýváme pařeniště. Zeleninu okopáváme a plejeme, můžeme vysévat petržel, kapustu, špenát a jiné. Pozor na motýly, jejichž housenky nám mohou sníst úrodu! Zaléváme mladé stromky, zejména v dnešní době, kdy jsou horka zvláště úporná. Nezapomínejme na závlahu rajčat a dalších bobulovitých rostlin, které se mohou snadno na slunci spálit. Popouštíme očka očkovaných stromků. V srpnu začínáme sklízet rajčata, okurky a bob. Sklízíme první zralé plody a sušíme, zavařujeme.

 

Sklizeň nás provází do září a podzimu, kdy bývá zdárně ukončena. Sbíráme jak ovoce na stromech, tak opadané ovoce pod nimi, protože z nich mohou vylézat červi a napadat stromy. Je možné zasadit ještě některé plodiny: salát nebo hrášek. Pokud je teplo, rychle vyrostou a nabídnou nějaké plody.

Co v červnu na zahradě? Začínáme sklízet

Červenec – na co nezapomenout při práci na zahradě

Srpen - na co nezapomenout při práci na zahradě

Léto na zahradě

Podzim: úroda a příprava na zimu

Konečně se můžeme pustit do kořene. Sklízíme mrkve, petržel, celer, ředkev a řepu. Sejeme zimní salát a řerichu, pařeniště připravujeme na jaro. Sklízíme odumřelé rostliny jednoletek, přerýváme záhony. Sbíráme zralá semena, která zužitkujeme na jaře. V listopadu ještě ryjeme poslední záhony, hnojíme je, připravujeme se na zimu a první mrazíky. Zakládáme chřestoviště a živé ploty. Přesazujeme mladé stromky, staré čistíme a hnojíme. Pokud zářijové sluníčko přestalo pálit, můžeme se vrhnout na zazimování bazénu.

Září – na co nezapomenout při práci na zahradě

Říjen - na co nezapomenout při práci na zahradě

Listopad - na co nezapomenout při práci na zahradě

Podzim na zahradě

Zima: s koncem i nový začátek koloběhu

Pokud jsme to nestihli na podzim, je dobré na začátku zimy, než začnou první mrazy, přerýt ještě jednou záhony, případně je možné v pařeništích zasít salát a ředkvičku. V zimě vládne archetyp smrti jako nového počátku. To, co je již mrtvé a nepoužitelné (neživé stromky, roští, suché větve), můžeme bez bázně odstranit a připravit na nový život. Semena na jaro máme již připravená. Využijeme je zase na začátku nového cyklu. Některé plodiny sázíme naopak před prvními mrazíky a necháme je v zemi počkat na jaro. například česnek.

 

Zejména v období před rozpukem jara, to znamená začátkem kalendářního roku, je vhodné věnovat se přípravě půdy na jaro. V pařeništích, kde jsme v lednu oživili půdu přihnojením, sejeme v únoru salát, okurky, petržel, cibuli a česnek. Kalendář zahrádkáře radí strouhat starou kůru ze stromů v ovocných sadech a chránit stromky před mrazem. V březnu je možné už prořezat větvoví ovocných stromů a připravovat si první sazenice na jaro, kdy už budou dostatečně silné pro výsadbu ven. 

Prosinec na zahradě: Na co nezapomenout před blížící se zimou?

Únor na zahradě - příroda se pomalu probouzí k životu

Zima na zahradě

 


Další články:

Zpět