» » Zahradní kalendář - přehled prací, aby se zahradě dařilo

Zahradní kalendář - přehled prací, aby se zahradě dařilo

Vloženo: 17. 02. 2020


Chcete, aby vaše zahrádka plodila a dělala vám radost? Pozor na mýty, které mohou vaší zahrádce uškodit. Inspirujte se zvyky našich předků a zažitou rutinou těch, kteří byli a jsou na plodech své práce závislí. Co potřebuje naše zahrádka během roku, aby na ní vyrostly zdravé rostliny s chutnými plody?

Zahrada v dubnu

Čas vylézt zpoza kamen! Příroda na nikoho nečeká. Naopak, vystrkuje první růžky. Na jaře přicházíme na zahradu a zjišťujeme, jak se celou zimu měla. Některé plodiny zasazené v zimě právě raší. Stejně tak první jarní cibuloviny, tulipány, narcisy, hyacinty. Když se začne oteplovat, je možné vysít některá semínka, například řeřichu, červenou řepu, mrkev. Podívejte se, na co se v dubnu na zahradě zaměřit.

Zahradní práce v květnu

Během května zasadíme okurky a rostlinky, které jsme si předsázeli doma v teple jako sazeničky. V tomto období začínáme okopávat, zbavovat se plevele, napomáhat novému životu k růstu. Očkují se a roubují mladé stromy. Důležitou činností je úklid a větrání sklepů, připravujeme se tak na další cyklus a sklizeň. Vezměte to pěkně od podlahy! Seznam všeho důležitého najdete v našem článku Květen – na co nezapomenout při práci na zahradě.

Jaro na zahradě

V červnu se objeví první plody naší práce

Konečně odkrýváme pařeniště. Zeleninu okopáváme a plejeme, můžeme vysévat petržel, kapustu, špenát a jiné. Pozor na motýly, jejichž housenky nám mohou sníst úrodu! Pečujeme o trávník i ovocnou zahradu. Dokonce se dočkáme první drobné sklizně. Co všechno je potřeba během tohoto měsíce zařídit najdete v článku Co v červnu na zahradě.

Červenec vybarvuje ovoce i zbavuje vláhy

Jaký je harmonogram zahradníka v červenci? Zaléváme mladé stromky, zejména v dnešní době, kdy jsou horka zvláště úporná. Nezapomínejme na závlahu rajčat a dalších bobulovitých rostlin, které se mohou snadno na slunci spálit. Popouštíme očka očkovaných stromků.

Srpen, čas sklizně

V srpnu začínáme sklízet rajčata, okurky a bob. Sklízíme první zralé plody a sušíme, zavařujeme. Sklizeň nás provází do září a podzimu, kdy bývá zdárně ukončena. 

Sbíráme jak ovoce na stromech, tak opadané ovoce pod nimi, protože z nich mohou vylézat červi a napadat stromy. Je možné zasadit ještě některé plodiny: salát nebo hrášek. Pokud je teplo, rychle vyrostou a nabídnou nějaké plody. Zjistěte, na co v srpnu nesmíte na zahradě zapomenout.

Léto na zahradě

Září, sklizeň pokračuje 

Práce je v září na zahradě v plném proudu. Konečně se můžeme pustit do kořene. Sklízíme mrkve, petržel, celer, ředkev a řepu. Sejeme zimní salát a řeřichu, pařeniště připravujeme na jaro. Sklízíme odumřelé rostliny jednoletek, přerýváme záhonySbíráme zralá semena, která zužitkujeme na jaře. 

V říjnu sklizeň finišuje, ale práce nekončí

V říjnu na zahradě dokončujeme sklizeň. Byla to fuška, že? Příliš s prací neotálejte, mrazíky na sebe nenechají dlouho čekat. Hnojíme, zaséváme a vyséváme. Jestli máte jezírko, je čas zazimovat.

Listopad – poslední velké přípravy na zimu

V listopadu ještě ryjeme poslední záhony, hnojíme je, připravujeme se na zimu a první mrazíky. Zakládáme vřesoviště a živé ploty. Přesazujeme mladé stromky, staré čistíme a hnojíme. Pokud zářijové sluníčko přestalo pálit, můžeme se vrhnout na zazimování bazénu. Seznam všeho, na co nesmíte zapomenout, najdete v textu o zahradě v listopadu.

Podzim na zahradě

Prosinec značí konec, ale i nový začátek koloběhu

Pokud jsme to nestihli na podzim, je dobré na začátku zimy, než začnou první mrazy, přerýt ještě jednou záhony. Případně je možné v pařeništích zasít salát a ředkvičku. 

V zimě vládne archetyp smrti jako nového počátku. To, co je již mrtvé a nepoužitelné (neživé stromky, roští, suché větve), můžeme bez bázně odstranit a připravit na nový život. 

Semena na jaro máme již připravená. Využijeme je zase na začátku nového cyklu. Některé plodiny sázíme naopak před prvními mrazíky a necháme je v zemi počkat na jaro. například česnek. Podívejte se na článek o zahradě v prosinci, poradíme, na co nesmíte zapomenout.

Lednovou zahrádku připravujeme na sezónu

Zejména v období před rozpukem jara, to znamená začátkem kalendářního roku, je vhodné se věnovat přípravě půdy na jaro. Zároveň je potřeba kontrolovat uskladněnou zeleninu a ovoce. 

A co v únoru? Začínáme sázet!

V pařeništích, kde jsme v lednu oživili půdu přihnojením, sejeme v únoru salát, okurky, petržel, cibuli a česnek. Kalendář zahrádkáře radí strouhat starou kůru ze stromů v ovocných sadech a chránit stromky před mrazem. Ty jsou v únoru v plném proudu. Přečtěte si, co dalšího se dělá na zahradě v únoru.

V březnu se připravujeme na jaro

Těšte se nejen na odzimování zahrady, ale i na sázení. V březnu je možné už prořezat větvoví ovocných stromů a připravovat si první sazenice na jaro, kdy už budou dostatečně silné pro výsadbu ven. 

Zima na zahradě

 


Další články:

Zpět