» » Zahradní kalendář - přehled prací, aby se zahradě dařilo

Zahradní kalendář - přehled prací, aby se zahradě dařilo

Vloženo: 17. 02. 2020


Chcete, aby vaše zahrádka plodila a dělala vám radost? Pozor na mýty, které mohou vaší zahrádce uškodit. Inspirujte se zvyky našich předků a zažitou rutinou těch, kteří byli a jsou na plodech své práce závislí. Co potřebuje naše zahrádka během roku, aby na ní vyrostly zdravé rostliny s chutnými plody?

Zahrada v dubnu

Čas vylézt zpoza kamen! Příroda na nikoho nečeká. Naopak, vystrkuje první růžky. Na jaře přicházíme na zahradu a zjišťujeme, jak se celou zimu měla. Některé plodiny zasazené v zimě právě raší. Stejně tak první jarní cibuloviny, tulipány, narcisy, hyacinty. Když se začne oteplovat, je možné vysít některá semínka, například řeřichu, červenou řepu, mrkev. Podívejte se, na co se v dubnu na zahradě zaměřit.

Zahradní práce v květnu

Během května zasadíme okurky a rostlinky, které jsme si předsázeli doma v teple jako sazeničky. V tomto období začínáme okopávat, zbavovat se plevele, napomáhat novému životu k růstu. Očkují se a roubují mladé stromy. Důležitou činností je úklid a větrání sklepů, připravujeme se tak na další cyklus a sklizeň. Vezměte to pěkně od podlahy! Seznam všeho důležitého najdete v našem článku Květen – na co nezapomenout při práci na zahradě.

Jaro na zahradě

V červnu se objeví první plody naší práce

Konečně odkrýváme pařeniště. Zeleninu okopáváme a plejeme, můžeme vysévat petržel, kapustu, špenát a jiné. Pozor na motýly, jejichž housenky nám mohou sníst úrodu! Pečujeme o trávník i ovocnou zahradu. Dokonce se dočkáme první drobné sklizně. Co všechno je potřeba během tohoto měsíce zařídit najdete v článku Co v červnu na zahradě.

Červenec vybarvuje ovoce i zbavuje vláhy

Jaký je harmonogram zahradníka v červenci? Zaléváme mladé stromky, zejména v dnešní době, kdy jsou horka zvláště úporná. Nezapomínejme na závlahu rajčat a dalších bobulovitých rostlin, které se mohou snadno na slunci spálit. Popouštíme očka očkovaných stromků.

Srpen, čas sklizně

V srpnu začínáme sklízet rajčata, okurky a bob. Sklízíme první zralé plody a sušíme, zavařujeme. Sklizeň nás provází do září a podzimu, kdy bývá zdárně ukončena. 

Sbíráme jak ovoce na stromech, tak opadané ovoce pod nimi, protože z nich mohou vylézat červi a napadat stromy. Je možné zasadit ještě některé plodiny: salát nebo hrášek. Pokud je teplo, rychle vyrostou a nabídnou nějaké plody. Zjistěte, na co v srpnu nesmíte na zahradě zapomenout.

Léto na zahradě

Září, sklizeň pokračuje 

Práce je v září na zahradě v plném proudu. Konečně se můžeme pustit do kořene. Sklízíme mrkve, petržel, celer, ředkev a řepu. Sejeme zimní salát a řeřichu, pařeniště připravujeme na jaro. Sklízíme odumřelé rostliny jednoletek, přerýváme záhonySbíráme zralá semena, která zužitkujeme na jaře. 

V říjnu sklizeň finišuje, ale práce nekončí

V říjnu na zahradě dokončujeme sklizeň. Byla to fuška, že? Příliš s prací neotálejte, mrazíky na sebe nenechají dlouho čekat. Hnojíme, zaséváme a vyséváme. Jestli máte jezírko, je čas zazimovat.

Listopad – poslední velké přípravy na zimu

V listopadu ještě ryjeme poslední záhony, hnojíme je, připravujeme se na zimu a první mrazíky. Zakládáme vřesoviště a živé ploty. Přesazujeme mladé stromky, staré čistíme a hnojíme. Pokud zářijové sluníčko přestalo pálit, můžeme se vrhnout na zazimování bazénu. Seznam všeho, na co nesmíte zapomenout, najdete v textu o zahradě v listopadu.

Podzim na zahradě

Prosinec značí konec, ale i nový začátek koloběhu

Pokud jsme to nestihli na podzim, je dobré na začátku zimy, než začnou první mrazy, přerýt ještě jednou záhony. Případně je možné v pařeništích zasít salát a ředkvičku. 

V zimě vládne archetyp smrti jako nového počátku. To, co je již mrtvé a nepoužitelné (neživé stromky, roští, suché větve), můžeme bez bázně odstranit a připravit na nový život. 

Semena na jaro máme již připravená. Využijeme je zase na začátku nového cyklu. Některé plodiny sázíme naopak před prvními mrazíky a necháme je v zemi počkat na jaro. například česnek. Podívejte se na článek o zahradě v prosinci, poradíme, na co nesmíte zapomenout.

Lednovou zahrádku připravujeme na sezónu

Zejména v období před rozpukem jara, to znamená začátkem kalendářního roku, je vhodné se věnovat přípravě půdy na jaro. Zároveň je potřeba kontrolovat uskladněnou zeleninu a ovoce. 

A co v únoru? Začínáme sázet!

V pařeništích, kde jsme v lednu oživili půdu přihnojením, sejeme v únoru salát, okurky, petržel, cibuli a česnek. Kalendář zahrádkáře radí strouhat starou kůru ze stromů v ovocných sadech a chránit stromky před mrazem. Ty jsou v únoru v plném proudu. Přečtěte si, co dalšího se dělá na zahradě v únoru.

V březnu se připravujeme na jaro

Těšte se nejen na odzimování zahrady, ale i na sázení. V březnu je možné už prořezat větvoví ovocných stromů a připravovat si první sazenice na jaro, kdy už budou dostatečně silné pro výsadbu ven. 

Zima na zahradě

Pořiďte si nový zahradní domek

Albert EKO 200x300 28 mm
Na objednávku
38.599,00 Kč s DPH
28.710,00 Kč bez DPH
34.739,10 Kč s DPH
SLEVA 10.00%

Robustní srubový nářaďový domek ze síly stěny 28 mm, o půdorysném rozměru 200 x 300 cm. Kvalitní, řádně vysušené a řemeslně opracované řezivo.

Robin EKO 300x250 28 mm + přístřešek
Na objednávku
50.578,00 Kč s DPH
35.530,00 Kč bez DPH
42.991,30 Kč s DPH
SLEVA 15.00%

Srubový nářaďový domek s pultovou střechou a s přístřeškem. Stěna 28 mm. Půdorysný rozměr 300 x 250 cm. Kvalitní, řádně vysušené a řemeslně opracované řezivo.

Laura EKO DD 350x250 28 mm
Na objednávku
59.774,00 Kč s DPH
39.520,00 Kč bez DPH
47.819,20 Kč s DPH
SLEVA 20.00%

Robustní srubový zahradní domek ze síly stěny 28 mm, o půdorysném rozměru 350x250 cm. Kvalitní, řádně vysušené a řemeslně opracované řezivo.

 


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality