» » Jak bojovat proti škůdcům dřeva

Jak bojovat proti škůdcům dřeva

Vloženo: 14. 03. 2016


Věděli jste, že chráněná dřevostavba má životnost až o 20 let delší než stavba, které se nevěnuje žádná pozornost? Někdy najdeme dřevěné stavby, jejichž životnost je i 80 let. Jsou tu samozřejmě i stavby, které se i po několika století pyšní dobrým stavem. Pokud chcete, aby i Váš zahradní domek patřil mezi rekordmany, nezapomínejte na ochranu proti biotickým škůdcům. Biotické škůdce můžeme rozdělit do dvou hlavních skupin, jsou to dřevokazné houby a hmyz.

Dřevokazný hmyz

Dřevokazný hmyz napadá dřevo přímo i nepřímo. Přímo dřevěné konstrukce poškozuje dospělý hmyz i larvy. Ve dřevě se vytváří spleť chodbiček a malé otvory. Po určité době je dřevo znehodnoceno natolik, že ztrácí svou pevnost a začíná se rozpadat. Díky vyhlodaným chodbám se do dřeva dostávají některé plísně, které se začnou rozšiřovat, v tomto případě je řeč o nepřímém napadení. Mezi zástupce škůdců můžeme řadit červotoče proužkovaného, tesaříka krovového, pilořitku velkou nebo mravence dřevokaze.

Dřevokazné houby

Mezi biologickými škůdci dřeva jsou právě houby nejnebezpečnější. Než se je podaří odhalit, můžou poškodit velkou část zahradního domku. Jedna z nejznámějších hub je dřevomorka domácí. Její typická barva je hnědá až čokoládově hnědá. V době zralosti dokáže vyprodukovat až 6000 výtrusu za minutu, z čeho vyplývá, že může poškodit velkou dřevěnou plochu. Boj s touto houbou je velice obtížný a doporučuje se napadené dřevo odstranit a poté stavebně upravit celou stavbu.

Prevence a sanace

Na trhu najdeme dva druhy nátěrů – preventivní a sanační. Rozdíl mezi nimi je patrný z názvu, pokud řešíme již vzniklý problém, musíme sáhnout pro sanační nátěr, který dřevo ošetří. Při výběru vhodného nátěru musíme zvážit i místo, kde jej budeme používat. Dnešní trh nabízí nátěry jak do interiéru tak i exteriéru. Nátěry se aplikuji postřikem, nátěrem, ponořováním nebo také tlakovou impregnací. V prvním kroku zjistěte, zda se nátěry musí ředit. Pokud je dřevo již napadené je třeba z něj dostat nečistoty a staré nátěry. Chcete-li zvýšit účinnost nátěru, použijte injektážní způsob aplikace. Jestliže je dřevo napadeno podhoubím, odstraňte omítku a postižené místo opalte hořákem. Po této přípravě povrchu naneste ochranný přípravek. Boj s dřevokazem není lehký, proto by se prevence neměla zanedbávat. Pokud už s nimi bojujete, je lepší se obrátit pro radu k odborníkům.


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality