Košík je prázdný
» » Jak na zimu zabezpečit zahradní dřevostavbu před zloději?

Jak na zimu zabezpečit zahradní dřevostavbu před zloději?

Vloženo: 05. 10. 2019


Zahradní chaty, chatky v zahrádkářský oblastech i chalupy je třeba před nástupem zimy zazimovat a zabezpečit. Pokud má chata systém ústředního vytápění a není v něm nemrznoucí kapalina, je třeba topení vypustit a vypouštěcí ventil nechat otevřený. Stejně tak je třeba vypustit bojler, zavřít hlavní přívod studené vody a otevřít kohouty vodovodních baterií, aby vytekla veškerá voda v potrubí. Voda nesmí zůstat ani v záchodové míse, jinak při zamrznutí praskne. Pak vypněte hlavní jištění elektřiny a hlavní přívod plynu. Pokud je objekt vybaven zabezpečovacím systémem napájeným elektřinou, necháme ji zapojenou, ale odpojíme ze zásuvek všechny spotřebiče. Cennější věci, elektroniku, jízdní kola, nářadí, techniku a potraviny i nápoje odvezeme. Zavřeme okna, okenice, zamkneme sklepy, zahradní domky, dveře, vrátka i vrata.

Zahradní chata Alexandra

Nezapomeňte na pojistky

Nezapomeňte na pojištění rekreačního objektu. Nejde o vysoké částky a bude se vám spát mnohem klidněji. Rekreační objekt je vhodné občas zkontrolovat, zda má stávající pojištění dostatečný rozsah. V případě nové ledničky, bojleru, kotle či karmy, odvezte doklady sebou a pečlivě je uschovejte ve svém aktuálním bydlišti. Zapište si výrobní čísla pro případné pojistné plnění. Je také dobré mít fotodokumentaci cenných věcí. Každý rekreační objekt je třeba nepravidelně kontrolovat. Může dojít k nějaké havárii či nezvané návštěvě. Pokud přijedete vždy v jinou dobu a vždy v jiný den v týdnu, nikdo si vás nemůže vytipovat. Nezapomeňte také občas odklidit sníh. Lidské stopy nezvané hosty odradí a vaše střecha a okapy nebudou tak trpět.  

Bezpečnostní zámky i nápisy

Vstupní dveře a branky opatřete bezpečnostním zámkem s cylindrickou vložkou i bezpečnostním zámkem visacím, ať vás nenavštíví tuláci, kteří potřebují někde přespat a hledají něco k snědku, kteří navíc ukradnou i drobnosti. Dobré je také umístění zabezpečovací techniky, tedy funkční a někdy i skryté. Lze využít alespoň atrapy, které dokáží zloděje odradit. Na poštovní schránku a zvonek uvádějte vždy příjmení v množném čísle, nejlépe bez křestního jména a především bez titulu. Nebavte se s nikým o svých majetkových poměrech či místu chaty, ani svého bydliště. Vychloubání se svým rekreačním objektem na sociálních sítích je pozvánkou pro zloděje. Kvalitní bezpečnostní zámky a bezpečnostní kování začínají na 3 000 korun a ty visací stojí asi 1 500 korun.

Zabezpečení chaty

Zámky a okenice

Pokud máte zahradní domek na nářadí na zahradě za svým domem, i tak musí mít alespoň základní mechanické zabezpečení. Použijte kvalitní a bezpečný zámek či petlici. Svá okna ochraňte okenicemi. Okenice jsou lepší uzamykatelné. Pokud je nemáte na oknech, uvažujte o mřížích. Velmi dobré řešení jsou i nasazovací mříže, do oken i do dveří. Tyto viditelné překážky všechny zloděje od vloupání odradí. Při odjezdu na delší dobu z domu poproste souseda nebo známé, aby v době nepřítomnosti na váš domek dohlédl, prošel se přes zahradu a občas rozsvítil světla. Bezpečnostní dveře, které nelze vypáčit opatřete petlicí a visacím zámkem vyšší bezpečnostní třídy s tělem chránícím i oblouk. Můžete použít i bezpečnostní závoru, která v některých ohledech nahradí zadlabací zámek. Přijde vás asi na 1 000 korun.

Zahrady, chatové osady a zahrádkářské kolonie

V chatové a zahrádkářské kolonii jsou z většiny zahradní chaty opuštěné a představují pro mnohé nezvané návštěvy velmi zajímavé místo pro zlodějský lup. Proto je důležité důkladně zabezpečit okna a dveře. Zde opět platí zámky i petlice, okenice i kamery. V poslední době se užívají i skryté fotopasti. Pokud se již zloděj do těchto objektů v chatové osadě vloupá, většinou vám vzniknou ty největší škody na poničených dveřích. Protože jde o časté lákadlo pro zloděje, ze vzdálenější chaty si majitelé odváží veškeré cenné věci a o moc pak díky tomu nepřijdou.

Vloupání do chaty

Když dojde k vloupání a krádeži

Pokud jste i přes veškerá výše uvedená opatření byli vykradeni, je dobré do tohoto objektu zatím nevstupovat. Protože pachatel může být stále uvnitř, raději vždy zavolejte Policii ČR. Nikdy po lupičích na nic nesahejte a neuklízejte, mohli byste tak zničit velmi důležité stopy a policistům jejich vyšetřování pěkně zkomplikovat. Při vyšetřování vám ve velké míře může pomoct, když máte k dispozici fotodokumentaci cenných věcí a zapsaná výrobní čísla ukradeného nářadí či spotřebičů.

Elektronické alarmy

Elektronické alarmy snadno zaznamenají pohyb kolem i uvnitř objektu včetně pokusu o narušení oken a dveří. Ohlásí však i to, když dveře a okna klasicky otevřete, takže je nezapomeňte vypnout, když jste doma. Chytrá elektronika upozorní i na oheň, unikající plyn nebo puštěnou vodu. U chaty nebo chalupy může škody napáchat i velký déšť, vichřice, sněhová kalamita, ale i lesní zvěř nebo hlodavci. Při kombinaci pohybových neboli vibračních senzorů a kamery můžete vidět, kdo se k vám pokouší vloupat. Viditelné mechanické i elektronické zabezpečovací prostředky navíc působí odstrašujícím dojmem a zloděj si rozmyslí, zda k vám bude chtít vniknout. 

Jak funguje elektronický systém

Elektronický zabezpečovací systém zpravidla tvoří kombinace několika čidel různého typu. Senzory zachytí pohyb, ale i teplotní změny, zvuky nebo třeba rozbití skla. Kombinace čidel s kamerou navíc umožňuje rychlé vyhodnocení situace v případě, že máte signály spuštěných alarmů nasměrovány na dispečink některé z mnoha bezpečnostních služeb. Můžete si také alarm nasměrovat na svůj mobilní telefon. Pak je na vás, zda se rozhodnete zavolat na policii. Chytrá zabezpečovací technika může zahrnovat i doplňující funkce, jako je dálkového ovládání topení, klimatizace, stínění nebo zavlažovacího systému. 

Preventivní funkce bezpečnostních systémů

Preventivní funkce bezpečnostních systémů jsou velmi užitečné. Například občasné rozsvěcování v domě, ovládání závlahy a stínění nebo zvukové efekty navodí dojem, že v domě někdo je. Pomůže i dočasné spuštění hlásiček a sirén při detekci pohybu. Zloděje to pěkně vystraší. Vhodnou kombinaci produktů vám doporučí specializované firmy. Pokud máte trvalé připojení na internet, lze použít alarmy, které využívají pevné telefonní linky. Dá se využít i systém pro signál mobilních sítí v podobě GSM alarmu. Ten může pracovat minimálně 3 měsíce na záložní akumulátor i bez zapojení do sítě. Pro vyšší bezpečnost bezpečnostní prvky vždy kombinujte. 

 Jak zabezpečit zahradní dřevostavbu


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality