» » Jak na zimu zabezpečit zahradní dřevostavbu před zloději?

Jak na zimu zabezpečit zahradní dřevostavbu před zloději?

Vloženo: 11. 09. 2017


Zahradní chaty, chatky v zahrádkářský oblastech i chalupy je třeba před nástupem zimy zazimovat a zabezpečit. Pokud má chata systém ústředního vytápění a není v něm nemrznoucí kapalina, je třeba topení vypustit a vypouštěcí ventil nechat otevřený. Stejně tak je třeba vypustit bojler, zavřít hlavní přívod studené vody a otevřít kohouty vodovodních baterií, aby vytekla veškerá voda v potrubí. Voda nesmí zůstat ani v záchodové míse, jinak při zamrznutí praskne. Pak vypněte hlavní jištění elektřiny a hlavní přívod plynu. Pokud je objekt vybaven zabezpečovacím systémem napájeným elektřinou, necháme ji zapojenou, ale odpojíme ze zásuvek všechny spotřebiče. Cennější věci, elektroniku, jízdní kola, nářadí, techniku a potraviny i nápoje odvezeme. Zavřeme okna, okenice, zamkneme sklepy, zahradní domky, dveře, vrátka i vrata.

Zahradní chata Alexandra

Nezapomeňte na pojistky

Nezapomeňte na pojištění rekreačního objektu. Nejde o vysoké částky a bude se vám spát mnohem klidněji. Rekreační objekt je vhodné občas zkontrolovat, zda má stávající pojištění dostatečný rozsah. V případě nové ledničky, bojleru, kotle či karmy, odvezte doklady sebou a pečlivě je uschovejte ve svém aktuálním bydlišti. Zapište si výrobní čísla pro případné pojistné plnění. Je také dobré mít fotodokumentaci cenných věcí. Každý rekreační objekt je třeba nepravidelně kontrolovat. Může dojít k nějaké havárii či nezvané návštěvě. Pokud přijedete vždy v jinou dobu a vždy v jiný den v týdnu, nikdo si vás nemůže vytipovat. Nezapomeňte také občas odklidit sníh. Lidské stopy nezvané hosty odradí a vaše střecha a okapy nebudou tak trpět.  

Bezpečnostní zámky i nápisy

Vstupní dveře a branky opatřete bezpečnostním zámkem s cylindrickou vložkou i bezpečnostním zámkem visacím, ať vás nenavštíví tuláci, kteří potřebují někde přespat a hledají něco k snědku, kteří navíc ukradnou i drobnosti. Dobré je také umístění zabezpečovací techniky, tedy funkční a někdy i skryté. Lze využít alespoň atrapy, které dokáží zloděje odradit. Na poštovní schránku a zvonek uvádějte vždy příjmení v množném čísle, nejlépe bez křestního jména a především bez titulu. Nebavte se s nikým o svých majetkových poměrech či místu chaty, ani svého bydliště. Vychloubání se svým rekreačním objektem na sociálních sítích je pozvánkou pro zloděje. Kvalitní bezpečnostní zámky a bezpečnostní kování začínají na 3 000 korun a ty visací stojí asi 1 500 korun.

Zabezpečení chaty

Zámky a okenice

Pokud máte zahradní domek na nářadí na zahradě za svým domem, i tak musí mít alespoň základní mechanické zabezpečení. Použijte kvalitní a bezpečný zámek či petlici. Svá okna ochraňte okenicemi. Okenice jsou lepší uzamykatelné. Pokud je nemáte na oknech, uvažujte o mřížích. Velmi dobré řešení jsou i nasazovací mříže, do oken i do dveří. Tyto viditelné překážky všechny zloděje od vloupání odradí. Při odjezdu na delší dobu z domu poproste souseda nebo známé, aby v době nepřítomnosti na váš domek dohlédl, prošel se přes zahradu a občas rozsvítil světla. Bezpečnostní dveře, které nelze vypáčit opatřete petlicí a visacím zámkem vyšší bezpečnostní třídy s tělem chránícím i oblouk. Můžete použít i bezpečnostní závoru, která v některých ohledech nahradí zadlabací zámek. Přijde vás asi na 1 000 korun.

Zahrady, chatové osady a zahrádkářské kolonie

V chatové a zahrádkářské kolonii jsou z většiny zahradní chaty opuštěné a představují pro mnohé nezvané návštěvy velmi zajímavé místo pro zlodějský lup. Proto je důležité důkladně zabezpečit okna a dveře. Zde opět platí zámky i petlice, okenice i kamery. V poslední době se užívají i skryté fotopasti. Pokud se již zloděj do těchto objektů v chatové osadě vloupá, většinou vám vzniknou ty největší škody na poničených dveřích. Protože jde o časté lákadlo pro zloděje, ze vzdálenější chaty si majitelé odváží veškeré cenné věci a o moc pak díky tomu nepřijdou.

Vloupání do chaty

Když dojde k vloupání a krádeži

Pokud jste i přes veškerá výše uvedená opatření byli vykradeni, je dobré do tohoto objektu zatím nevstupovat. Protože pachatel může být stále uvnitř, raději vždy zavolejte Policii ČR. Nikdy po lupičích na nic nesahejte a neuklízejte, mohli byste tak zničit velmi důležité stopy a policistům jejich vyšetřování pěkně zkomplikovat. Při vyšetřování vám ve velké míře může pomoct, když máte k dispozici fotodokumentaci cenných věcí a zapsaná výrobní čísla ukradeného nářadí či spotřebičů.


Další články:

Zpět