» » Jak na vytápění zahradního domku?

Jak na vytápění zahradního domku?

Vloženo: 03. 09. 2017


Dřevěné zahradní chatky a domky se dají i vytápět. Pomoci může přímotopné vytápění, které nevyžaduje složitou instalaci, je přenosné, cenově dostupné a velmi výkonné. S ním vás nepřekvapí ani sychravé počasí. Vybrat si lze z mnoha typů topných těles. Pokud je tedy zahradní domek pro vás něčím víc než místem pro uskladnění zahradního nářadí, začněte zahradní domek využívat i v zimě. Nemusíte vždy čekat na jaro, můžete využít přímotopné zařízení a zahnat zimu i sychravé počasí.

Výběr vhodného vytápění

Při výběru topného systému čtěte dobře popisky. Tedy jak velký prostor jsou schopny vyhřát a kolik elektrické energie vás to bude stát. Už ale nemusíte být při práci na zahradě neustále vymrzlí a můžete se ohřát v zahradní chatce. Můžete si v ní podle potřeby přitopit a mít přímo v zahradním domku příjemné teplo. Náklady na provoz vás při tom při správném výběru nebudou stát moc peněz.  Příjemné teplo vám přinesou třeba infrazářiče nebo teplovzdušné ventilátory.

Vytápění zahradní dřevostavby

Teplovzdušné ventilátory

Teplovzdušné ventilátory přivádí elektrickou energii do ventilátoru a proměňují v teplo, které je následně vyváděno ventilátorem do prostoru. Vzduch v místnosti se ohřívá velmi rychle. Teplo v zahradním domku bude ale jen ve chvíli, kdy je ventilátor zapnutý. Zařízení nemá žádnou tepelnou setrvačnost. Pokud jste alergici, tento druh přímotopu moc vhodný není. Dochází k víření prachových částic v daném prostoru.

Infrazářiče

Infrazářiče ohřívají nejprve osoby a nábytek v domku, pak se teprve od nich ohřeje i vzduch. Neprodukují žádné škodliviny a lze je používat i v uzavřených prostorách. Alergiky potěší, že se v místnosti nevíří prach a váš zahradní domek se vyhřeje velmi rychle. Infrazářiče jsou přenosné, lehké a cenově dostupné. Takzvaný infra stín vám nohy pod stolem nezahřeje, teplo se odrazí do prostoru. Rozmístěte zářiče tak, aby plnily svůj účel. Halogenové a infračervené zářiče ohřívají pouze místo, na které je namířená jejich parabola.

Infrazářiče

Šetřete náklady

Infrazářiče jsou vhodné pro každodenní používání a jsou vyráběny o různém výkonu. Infrazářiče s vyšším výkonem mají zároveň i větší dosah zahřívané plochy. Můžete si zvolit přesně typ vhodný pro velikost zahradního domku nebo altánu. Přístroj je lehký a snadný pro rychlou montáž na zeď či přenosný stojan. K provozu je třeba jen síťová zásuvka. Infrazářič vám poskytne teplo během pár minut a je k dispozici s kolébkovým vypínačem i dálkovým ovládáním a v barevných variantách. Moderní infračervená technologie ComfortSun vám uspoří energii až o 30 %. Infračervený přenos tepla až 90 % infračervené energie přemění v teplo.

Podle čeho vybrat infrazářič

Infračervené teplo procházející vzduchem se nikam neztrácí, proto jsou infrazářiče vysoce efektivní třeba i ve venkovním prostoru. Jsou osazeny třemi typy světel. Infrazářič se zlatým světlem Golden Glare přináší útulné prostředí imitující oheň. Low Glare je s nízkou svítivostí. White Glare je osazený bílým světlem a slouží i jako zdroj světla. Lampy s vyšším výkonem nebo infrazářiče vhodné pro děti jsou osazeny světlem s nízkou svítivostí. Topné trubice mají životnost asi 5 000 provozních hodin, což přibližně odpovídá průměrné životnosti 15 let.

Bezpečnost především

Než si dáte přímotop do svého zahradního domku, dobře si promyslete, kde bude vaše zařízení umístěno. To vám usnadní výběr a vyberete si tak model, který bude právě pro vás nejvhodnější. Přístroj musí být vždy z dosahu malých dětí, aby se nespálily. Nenechávejte přímotop nikdy zapnutý bez dozoru, a už vůbec ne přes noc, zejména pokud jde o ten elektrický. Přímotopy nesmí být v žádném případě v dosahu hořlavých materiálů. Zahradní domek ze dřeva je opravdu nutné hlídat. Vždy dbejte zejména o svou bezpečnost. Se správně zvoleným topením můžete zahradní domky využívat celoročně a nečekat, až bude teplo.


Další články:

Zpět