Košík je prázdný
» » Jak na vytápění zahradního domku?

Jak na vytápění zahradního domku?

Vloženo: 16. 10. 2018


Pokud jste si pořídili zahradní domek třeba jako prostor pro úklid, uskladnění zahradního nářadí, jako dílnu, nebo pro pohodové trávení volného času, nemusíte jej využívat jen v létě.

Přes léto si často zvykneme posedět delší dobu s přáteli, pojíst, popít a schovat se tam, kde máme před okolím klid. Pokud nám s přicházejícím podzimem pohodička končí a nemáte v domku ještě vyřešeno vytápění na zimu, je nejvyšší čas to napravit. Dřevěné zahradní chatky a domky se dají totiž i pohodlně vytápět. Zvolit můžete přímotopné vytápění, které nevyžaduje složitou instalaci, je také přenosné, cenově dostupné a dostatečně výkonné. Vybrat si lze z různých typů topných těles. Můžete tak začít zahradní domek využívat i v zimě. Přímotopné zařízení umí zahnat zimu i sychravé počasí.

Vytápění zahradní dřevostavby

Výběr vhodného vytápění

Při výběru topného systému nejprve čtěte dobře popisky. Zkoumejte, jak velký prostor jsou schopny topidla vyhřát a kolik pojmou elektrické energie. Nebudete při práci na zahradě stále vymrzlí a můžete se ohřát ve své zahradní chatce. Můžete si přitopit podle potřeby a mít v zahradním domku příjemné teplo. Náklady na provoz vás při správném výběru nebudou stát ani moc peněz. Příjemné teplo vám přinesou infrazářiče i teplovzdušné ventilátory.

Podlahové vytápění

Podlahové vytápění se stále více dostává do popředí. Tento princip vytápění řeší negativní vlivy klasického vytápění. Jde buď o teplovodní vytápění či elektrické topné rohože. Teplota podlahy by se vždy měla pohybovat v rozmezí 24 až 26 °C. Teplý vzduch stoupá vzhůru a znovu klesne až při opětovném ochlazení. Proto se nám často zdá, že máme studené nohy, ale jinak je v místnosti přetopeno. Právě proto může podlahové vytápění ušetřit dost financí. Díky vytápění přímo od podlahy po celé rozloze místnosti můžete místnost vytápět na mnohem menší teplotu, než pomocí radiátoru. To vede k podstatné úspoře peněz.

Výhody a nevýhody podlahové vytápění

Kromě úspory peněz je podlahové vytápění vhodné pro alergiky. Podlahové vytápění nevíří prach jako to klasické. Nevýhodou podlahového vytápění je jeho pořizovací cena, která je pro někoho vysoká. Aktuálně se ceny pohybují okolo 500 až 1 500 korun za metr čtvereční. Při větší bytové rozloze je to znát na výsledné ceně provedení. Negativním detailem je i doba vytopení. Na rozdíl od klasických radiátorů nebo přímotopů se daná místnost vytopí za mnohem delší dobu.

Podlahové vytápění

Možnosti vytápění zahradních domků

Pokud nemáte už od stavby zabudované podlahové topení, nejvýhodnější bude pořídit si dodatečné přímotopné zařízení. Není se třeba ničeho obávat. Jeho použití už dávno neznamená průvan v peněžence. Dnešní přímotopné systémy jsou energeticky šetrné, současně mnohem výkonnější a esteticky přijatelnější. Navíc máte i větší výběr.

Infrazářiče

Infrazářiče ohřívají nejprve osoby a nábytek v zahradním domku, pak se od nich následně ohřeje i vzduch. Neprodukují škodliviny a lze je použít i v uzavřených prostorách. Alergiky potěší, že se při jejich použití v místnosti nevíří prach a zahradní domek vyhřejí velmi rychle. Infrazářiče jsou přenosné, lehké i cenově dostupné. Infra stín vám nohy pod stolem nezahřeje, protože se teplo odrazí do prostoru. Halogenové a infračervené zářiče ohřívají jen místo, na které je namířená jejich parabola, proto je třeba je vhodně umístit.

Vhodný infrazářič podle výkonu

Infrazářiče jsou vyráběny o různém výkonu. Ty s vyšším výkonem mají větší dosah zahřívané plochy. Zvolte typ vhodný pro velikost zahradního domku. Přístroj je lehký, snadný pro rychlou montáž na zeď nebo jako přenosný stojan. K provozu je třeba jen zásuvka a poskytne vám teplo během pár minut. Může být s kolébkovým vypínačem i dálkovým ovládáním a v barevných variantách. Moderní infračervená technologie ComfortSun až o 30 % uspoří energii. Infračervený přenos tepla přemění v teplo až 90 % infračervené energie.

Vhodný infrazářič podle místa

Infračervené teplo prochází vzduchem a neztrácí se. Infrazářiče jsou vysoce efektivní i ve venkovním prostoru. Jsou osazeny třemi typy světel. Infrazářič se zlatým světlem Golden Glare zanechá útulné prostředí imitující oheň. Low Glare má nízkou svítivost. White Glare s bílým světlem slouží i jako zdroj světla. Lampy s vyšším výkonem či infrazářiče pro děti jsou osazeny světlem s nízkou svítivostí. Topné trubice mají životnost 5 000 provozních hodin, tedy průměrnou životnost 15 let.

 

Infrazářiče

Teplovzdušné ventilátory

Teplovzdušné ventilátory přivádí elektrickou energii nejprve do ventilátoru a proměňují ji v teplo, které pak následně vyvádí ventilátorem do prostoru. Vzduch v místnosti se tak ohřívá velmi rychle. Teplo v zahradním domku budete mít jen ve chvíli, kdy je ventilátor zapnutý, protože zařízení nemá tepelnou setrvačnost. Pokud jste alergici, tento druh přímotopu není moc vhodný. Dochází totiž k víření prachu v daném prostoru.

Teplovzdušný ventilátor

Konvekční přímotopy

Klasický elektrický přímotopný konvektor, kdy se jeho zapnutím ze zespodu nasává studený vzduch, pak se průchodem přes přímotop ohřívá a do místnosti se pak shora vrací vzduch horký. Od něj se pak ohřívají další předměty i osoby. Princip konvekčního vytápění je energeticky náročný a není vhodný pro alergiky. Na topném tělese se totiž přepaluje prach. Je ale dobře přenosný, má poměrně rychlý efekt a je dobře využitelný v malém prostoru, kde se v blízkosti nachází i nábytek.

Sálavé topné panely

Infračervené neboli sálavé zdroje topení produkují elektromagnetické záření. To nejprve dopadne na osoby a ostatní předměty, jako je nábytek či stěny. Tam se pak ihned přemění na teplo. I když necítíte horký vzduch v místnosti, pocítíte teplo dříve. Sálavé panely nevíří ani nepřepalují prach, jsou tedy vhodnější i pro alergiky. Nevýhodou jsou jejich větší rozměry, nutnost volného prostoru před nimi a nutnost použití nezávislého termostatu.

Hybrid jako řešení

Sálavý přímotop má mnoho výhod pocházejících z obou systémů. Vytváří sálavé teplo při malých rozměrech, mají zabudovaný termostat a tím brzy dosáhnete tepelné pohody za ekonomicky nejpřijatelnějších podmínek. Sezona pohodového posezení v zahradním domku nemusí skončit na podzim, pokud sami nebudete chtít.

Topení elektřinou

Vytápění elektřinou má hlavní přednost v komfortnosti vytápění obydlí, které spočívá v otočením knoflíku. Největší potíží je zde cena, která se hýbe a nedá se blíže předvídat. S použitím moderních topidel se dá však cena efektivně snížit.

Topení plynem

Hlavní předností je komfortní užívání spojené s rychlostí vytopení místností. Při zařizování vytápění plynem je třeba myslet na to, že plyn je jako přírodní látka omezen zásobami, od čehož se odvíjí i cena za palivo. Výhodou je, že při zavedení plynu do domu jej lze použít i k vaření. Pak je to levnější, než vaření na elektřině.

Topení plynem

Tuhá paliva

Tuhá paliva jsou nejstarším principem zavádění tepla do domu. Je to nejprověřenější metoda vytápění a neztrácí na atraktivitě. Nejčastěji používanými palivy jsou uhlí, dřevo a jejich směsi jako koks či brikety. Jednou z hlavních výhod tuhých paliv je cena, která je o dost menší, než ostatní alternativy. Nevýhodou je náročnost na časté doplňování paliva a problémy s uskladněním. V neposlední řadě jde o dopad na životní prostředí, který je stále více limitován a bude limitován více i do budoucna.

Dbejte na bezpečnost

Podle toho, kde bude přímotop v zahradním domku umístěn, jej vybírejte. Přístroj musí být z dosahu malých dětí i zvířat, aby se nikdo nespálil. Nenechávejte jej nikdy zapnutý bez dozoru, ani přes noc, zejména pokud je elektrický. Přímotopy nesmí být v dosahu hořlavých materiálů. Zahradní domek ze dřeva je nutné hlídat. Vždy dbejte o svou bezpečnost. Se správně zvoleným topením můžete zahradní domky využívat celoročně.

 


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality