» » Jak postavit zahradní jezírko svépomocí?

Jak postavit zahradní jezírko svépomocí?

Vloženo: 08. 07. 2017


Pokud si plánujete ozdobit svou zahradu pěkným jezírkem a rozhodnete se vybudovat si jej sami, poradíme vám, jak na to. Ať už se rozhodnete pro jezírko okrasné, doplněné pěknými rybami, nebo koupací jezírko, naprostý základ pro výstavbu obou typů je zhruba stejný. Před samotnou výstavbou jezírka si nejprve důkladně promyslete jeho umístění a tvar. Ideální je zvolit poloviční stín, kam svítí 4 až 6 hodin slunečního záření denně. Pokud takové místo na zahradě nemáte, vysaďte kolem jezírka neopadavé stromy a na hladinu přidejte lekníny. Hloubka jezírka má být minimálně 1 m, tím totiž zabráníte kompletnímu zamrznutí vody během zimních měsíců.

Než začneme stavět zahradní jezírko

Vyznačte si obrys jezírka pomocí kamínků či písku, pomozte si barevným sprejem, nebo provazem a kolíky. Vyznačte si také jednotlivé hloubky jezírka, pak se vám bude mnohem lépe hloubit. Až vykopete jámu podle vyznačených obrysů, postupujte podle zvoleného typu jezírka. Fakt, zda bude jezírko koupací nebo okrasné, ovlivní třeba výběr filtrů a filtračních zařízení. O koupi filtračních systémů uvažujte v případě, že chcete v jezírku chovat ryby. Rybičky a jezírkové rostliny vaše jezírko prozáří a vytvoří z něj určitý biosystém.

zahradní jezírko

Výběr materiálu a technologie

Velmi důležitý je výběr materiálu, ze kterého budeme své jezírko stavět. Vyplatí se vsadit na ověřené materiály a technologie. Nejčastěji používanými materiály je PVC a kaučukové fólie. Každé zahradní jezírko opatřené adekvátní filtrací a UV fólií, vám pak udrží vaše jezírko mnohem déle čisté. Hotové plastové nádrže musíte sice dobře usadit, ale nemusíte se pak bát protrhnutí. Jezírkové folie mají zase velkou výhodu v jejich tvárnosti a možnosti vytvoření jakéhokoli tvaru jezírka a jeho hloubky. Při nákupu jezírkové folie dbejte především na její kvalitu. Folie musí být odolná vůči UV paprskům, aby nebyla křehká. Musí být mrazuvzdorná, nesmí obsahovat škodlivé látky pro rostliny, ryby a další vodní organismy.

Hloubka a tvar

Rozhodněte se, jaká bude hloubka, vyhlubte jámu, vymodelujte dno a v nejhlubším místě raději přidejte ještě 25 cm pro snadné umístění sacího koše čerpadla. Jámu vždy vyčistěte od kamenů i kořenů a nasypte 10 cm vrstvu písku. Nepodceňujte nikdy tvar nádrže a jednotlivé zóny zakončete lemem bránícím sjíždění materiálu a rostlin do nižších vrstev nádrže. Pokud po vykopání nádrž vysypete pískem a následně ji pokryjete ochrannou textilií proti protržení folie, zabráníte proniknutí ostrých kamenů. Přesně vždy změřte velikost folie a podkladní textilie - geotextilie. Kolem obrysu jezírka vybudujte ještě 15 cm hluboký příkop. Jde o kapilární uzávěru, která zabrání sklouznutí fólie dovnitř jezírka. Fólie má svými okraji přesahovat asi o 50 cm a je při pokládce pružnější a elastičtější, když je teplo.  

Založení dna

Dno v nejhlubší části nádrže zakryjte asi 1 cm vrstvou jemného štěrku či písku a napusťte vodu do nejhlubší části. Osázejte jezírko vodními rostlinami v košících či květináčích a použijte sázecí kapsy, které zatížíte kameny. Pak dopusťte vodu. Postupně také dojde k nánosu splaveného materiálu z boků nádrže. V místě terasovitých stupňů překryjte dno vrstvou písku 5 až 10 cm. Šikmé břehy vyložte většími valouny a oblázky. K zakrytí okrajů fólie vám poslouží štěrk a kameny, tzv. kačírek. Z rostlin zvolte třeba šáchor, prvosenky, lekníny a kosatce. Rostliny volte podle toho, zda se hodí na břeh, do vody nebo do bažiny. Dopusťte vodu, nechte usadit kal a zapojte čerpadlo, které rozpohybuje vodní hladinu. Nádrž lze doplnit filtrační technologií, různými vodotrysky, nebo zavést potůček a přepad ve formě vodopádu.


Další články:

Zpět