Jak připravit základy pro zahradní domek?
Vloženo: 17. 02. 2023
Jaké základy pro zahradní domek vybrat a jak je připravit? Podívejte se na přehled nejspolehlivějších druhů základů a jak si s nimi svépomocí poradit.
Velký ani malý zahradní domek se neobejde bez základové plochy, na které bude stát. Podkladová plocha musí být zejména perfektně rovná. Zároveň se doporučuje, aby okolní terén přečnívala o alespoň 5 až 10 cm. Co se týče velikosti, tak základy se většinou dělají tak, aby odpovídaly vnějšímu půdorysu stavby.
Pokud se do základů pustíte sami a chatku si kupujete u výrobce, nezapomeňte, že špatně položené základy se neakceptují jako důvod k pozdější reklamaci. Negativně totiž ovlivní výslednou kvalitu a životnost domku.
Jestli tedy nejste odborník na slovo vzatý, možná by pro vás bylo lepší objednat položení základů pro zahradní domek přímo u dodavatele. My je pro vás rádi vyhotovíme – stejně tak jako základy pro pergolu či altán.
4 druhy základů pro zahradní domek
Níže si přečtěte o všech druzích základů a jak na ně.
Betonová deska
Betonová desku doporučujeme zejména k menším a lehčím domům, například jako jsou naše moderní dřevěné domky. Betonový základ je bytelný a vydrží prakticky cokoliv. Pokud byste však chtěli stavbu v budoucnu demontovat, nebude to snadné. Po betonáži je navíc nutná určitá přestávka předtím, než budete moct základy zatížit.
Betonová deska s vnitřní ocelovou výztuhou se ukládá na štěrkový podklad se základovou spárou v nezámrzné hloubce. Výška desky je obvykle 10 až 25 cm. Musí být nad úrovní terénu.
Samonosný podlahový rám a zemní vruty
Dobrou alternativu k betonovému základu představují zemní vruty v kombinaci se samonosným podlahovým rámem. Montáž je rychlá, základy můžete hned zatížit. Pod chatkou bude proudit vzduch, a tak nehrozí navlhnutí.
U tohoto typu základů se nekope. Podmínkou je rostlý terén, prostupný do hloubky 60 cm, a stabilní podloží. Doporučujeme terén přezkoumat odborníkem. Vruty se namontují a na ně potom přijde samonosný podlahový rám.
Zámková dlažba, betonové dlaždice
Další možností jsou základy ve formě zámkové dlažby či betonové dlaždice. Pod povrchem je štěrk, obvodové pasy se zakládají do nezámrzné hloubky. Pro kotvení stavby jsou určené betonové kotvící body.
Samonosný podlahový rám a betonové patky/pilíře
Nakonec tu máme samonosný podlahový rám v kombinaci s betonovými patkami či pilíři. Doporučujeme tam, kde je terén k instalaci zemních vrutů nevhodný a zároveň nechcete betonovat celou desku. Vybudují se jen jednotlivé patky a rám se na ně v dalším kroku ukotví.
Objednejte si zahradní domek na Domky-delta.cz
Naše firma k dřevostavbám zajišťuje buď zakotvení domku k betonovému základu, nebo pomocí zemních vrutů a zesíleného základového rámu. Pro vybudování dalších druhů základů se obraťte na firmu, která se specializuje na zemní práce.
Srubový nářaďový domek s pultovou střechou a s přístřeškem. Stěna 28 mm. Půdorysný rozměr 300 x 250 cm. Kvalitní, řádně vysušené a řemeslně opracované řezivo. Robustní srubový zahradní domek ze síly stěny 28 mm, o půdorysném rozměru 350x250 cm. Kvalitní, řádně vysušené a řemeslně opracované řezivo. Robustní srubový nářaďový domek ze síly stěny 28 mm, o půdorysném rozměru 200 x 300 cm. Kvalitní, řádně vysušené a řemeslně opracované řezivo.
40.970,00 Kč bez DPH
49.573,70 Kč s DPH
SLEVA 15.00%
42.670,00 Kč bez DPH
51.630,70 Kč s DPH
SLEVA 15.00%
29.128,00 Kč bez DPH
35.244,88 Kč s DPH
SLEVA 12.00%
Další články:
Jak na základní údržbu zahradních domků
Jak správně aplikovat lazuru na dřevěný domek? Vyvarujte se chybám
Sníh na střeše a jeho odklizení
Inspirace pro českou venkovskou zahradu
Přístřešek na auto nebo garáž: Co je lepší? Záleží na okolnostech
Jak správně natřít zahradní domek: Krok za krokem
Zahradní nábytek nemusí být pouze z plastu
Kořenová čistička odpadních vod