» » Duben na zahradě: Na co se zaměřit?

Duben na zahradě: Na co se zaměřit?

Vloženo: 19. 03. 2020


Z dubna se radují všichni milovníci venkovních aktivit. Vytahujeme nejen sportovní náčiní, ale také nářadí zahradnické a začínáme aktivně připravovat pole a zahrady na další sezónu. Jak a čím začít? Co jste opomenuli a můžete to ještě dohnat? Které druhy zeleniny zvládnou dubnové výkyvy teplot?

Bezprostřední okolí zahrady

Začínáme kontrolou a úklidem sklepů a zahradních domků. Nezbytná je jarní údržba zahradní techniky, například sekačky, kterou budeme potřebovat mezi prvními nástroji. Stejně jako v zimě je potřeba zkontrolovat chatu na jaře. 

Trávník

Jarní údržba zahrady začíná na jaře prvním posekáním trávníku (doporučuje začít v době, kdy kvete zlatý déšť) a jeho provzdušnění speciálními hráběmi s vertikutátorem. Posečenou trávu můžeme použít místo mulče k čerstvě vysazeným trvalkám a stromkům, které potřebují udržovat vlhkost. Protože dubnové počasí, kdy se střídají deštivé a slunečné dny, prospívají klíčícím semenům, doporučujeme právě v dubnu zasít travní semínka.

Pokud pěstujete doma okrasný trávník, všimnete si možná mechu, který jím prorůstá. To signalizuje nesprávné hospodaření s živinami, vodou a vzduchem, načež se pak pH půdy mění v kyselé a právě mechem, který umí dobře hospodařit s vodou, se půda chrání před vysušením. Pokud chcete, můžete mech vytrhat a přihodit do kompostu. Trávník poté posekejte nakrátko, cca 5 cm délky stébla a důkladně zalijte, ideálně s přidaným hnojivem. Právě provzdušnění vertikutátorem může zabránit vzniku mechového polštáře.

Duben na zahradě

Okrasné zahrady

V dubnu začínají kvést typické jarní cibulovité rostliny, jako je narcis, tulipán nebo hyacint. Kvetou také některé keře, jako zlatý déšť, sakura a magnolie. Následují dvouletky a trvalky. Růže potřebují zastřihnout. Zastříháváme silnější výhony (mnohokvěté růže na sedm oček, velkokvěté na tři). Slabé výhony zkracujeme nejvíce, poškozené a suché odstraňujeme. Zasazujeme také nové růže, co nejvíce je zkracujeme a dodáváme jim závlahu, ideálně i mulčování (kůrou nebo čerstvě posekanou trávou). Nic nezkazíme jejich hnojením. 

Okopáváme a hnojíme trvalky, zbavujeme jejich okolí plevele. Odstraňujeme také mrtvé nadzemní části a listí. Sázíme letničky, které mohou ještě snést občasný mrazík. Kromě trávníků na okrasných zahradách sázíme živé ploty, staré zastříháváme a odstraňujeme suché a mrtvé části. Čistíme jezírko, napouštíme jej a sázíme vodní rostliny. 

Ovocná zahrada

Upravujeme koruny stromů jádrovin a peckovin. Ovocné stromy a keře ošetřujeme proti přezimujícím škůdcům a plísním. Prokypřujeme a plejeme půdu kolem ovocných stromů a keřů. Ošetřujeme angrešt od anglického padlí a do korun slivoní a jabloní umisťujeme pasti proti pilatkám. Těsně před rozkvětem seřezáváme přebujelé jabloně a třešně. V době květu seřezáváme višně, třešně, broskve a meruňky. Máme poslední možnost seříznout angrešt; zkrátíme jednoleté výhony a slabé seřízneme hlouběji. 

Třešně

Zeleninová zahrada

Vyséváme ředkvičky, hrách, saláty, mrkve, řepu, košťály a pórek. Po “zmrzlících” přesazujeme první sazeničky předpěstované. Pokud jsme nestihli předpěstovat sadbu na jaro, v dubnu není zpravidla pozdě podle zahradního kalendáře teprve některé rostliny začít předpřipravit. Ale i ty, které měly jít dávno do země, je možné zasít nyní, nicméně se dočkáte menšího počtu sklizní. Bylinky, které pěstujeme ze semen, v poslední třetině měsíce vysazujeme z kelímku do země. Koncem měsíce můžeme rajčata a okurky vysázet do fóliovníků. 


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality