» » Péče o dřevěná okna a dveře

Péče o dřevěná okna a dveře

Vloženo: 24. 03. 2016


Koupě kvalitních dřevěných oken a dveří není levnou záležitostí. To stejné platí i při jejich opravě. Na rozdíl od plastových oken vyžadují dřevěná okna a dveře pravidelnou údržbu. O plastová okna se sice kromě umývání skel v podstatě nestaráme, ale ke dřevěnému domu patří přece i dřevěná okna. Taková údržba není nikterak náročná a se správnou péčí se životnost oken a dveří výrazně zvýší. Převážně je potřeba pravidelné balzamování dřevěných rámů, nesmíme však zapomenout i na izolaci a kování.

Kování na prvním místě

Nejlepší je začít s kováním. Údržba se provádí pro snadné otevírání a zavírání, dále i pro dosažení předpokládané úspory tepla. Pokud jste od výrobce nedostali podrobné informace, jak správně okna a dveře udržovat či seřizovat, obraťte se na něj, určitě vám tuto informaci sdělí. Nicméně na kování budete mít vyznačené místo, kam se má olej vkápnout. Frekvence servisu kování by měla být alespoň jednou ročně, tento servis se doporučuje provádět před topnou sezónou.

Těsnění

Po kování přichází na řadu těsnění. Profukující okna a dveře jsou velkým zdrojem tepelných ztrát. Těsnění tak chrání vnitřní prostory před sychravým počasím. I zde se doporučuje naimpregnovat těsnění před zimou a zvýšit tak odolnost oken.

Jak na dřevěné rámy?

U dřevěných rámů je potřeba hlavní pozornost věnovat venkovní straně. Rámy očistíme od nečistot pomocí vlhkého hadru. Po osušení naneseme pomocí houbičky speciální balzám, který zajistí dostatečnou ochranu lazury oken a dveří. Balzámy se liší podle laku, který je na rámu. Venkovní část rámů takhle ošetříme dvakrát ročně. Interní část stačí impregnovat balzámem pouze jednou za dva roky.

TIP: Jak chránit dřevostavbu před škůdci

Zapomeňte na agresivní chemikálie

Při čistění oken se doporučuje použití prostředků, které neškodí životnímu prostředí. Naopak agresivní látky nesmí být použity vůbec. Látky jako rozpouštědla, louhy, kyseliny a podobné přípravky by mohly poškodit ochranu dřevěných oken a dveří, takže se jejich aplikaci vyhněte.

 

Foto: abeceda-bydleni.cz


Další články:

Zpět