Košík je prázdný

Poradna - FAQ

Témata otázek a odpovědí:

Stavební povolení a ohlášení stavby

Snížená sazba DPH 15%

Montáže

Záruka 5 let

Údržba dřevostaveb, nátěry

Některé běžné závady

Základy - jak na to


Kdy se musí žádat o stavební povolení nebo podávat ohlášení stavby?

Tomuto tématu jsme věnovali celou stránku, kterou naleznete zde. Bohužel pravdou je, že i když si chcete pořídit jen malý zahradní domek nebo třeba přístřešek na auto či kryté posezení, návštěvě stavebního úřadu se nevyhnete. Nicméně celá agenda je velmi jednoduchá, na našich webových stránkách máte u každého výrobku dostupné výkresy, které spolu s vyplněným úředním formulářem odevzdáte na stavebním úřadě a to by mělo stačit. Nicméně je dobré, si na stavební úřad zajít a zjistit, co vše od Vás budou požadovat. Dost často totiž záleží na konkrétním úředníkovi. Od 1. 7. 2024 vstupuje v platnost nový stavební zákon č. 283/2021 sb. 

 

Kdy a za jakých podmínek mám nárok na sníženou sazbu DPH?

Vyčerpávající informace naleznete zde. Ve zkratce: nárok máte tehdy, když si kupujete zahradní domek, pergolu nebo jinou zahradní dřevostavbu, která bude součástí Vašeho rodinného domu. "Součástí" znamená to, že dřevostavba bude stát na pozemku, který patří k Vašemu rodinnému domu. Rodinný dům nesmí mít podlahovou plochu větší než 350 m2 a Vy, jako objednatel, musíte být majitelem rodinného domu (nebo spolumajitelem). Dokonce není nutné, aby v době, kdy si pořizujete zahradní dřevostavu, Váš rodinný dům již stál. Stačí jen platné stavební povolení.

 

Nabízíte i montáž Vašich výrobků?

Ano, samozřejmě. Montáž nabízíme ke všem našim zahradním dřevostavbám a velmi doporučujeme si ji objednat. Získáte tyto výhody:

 

  • Záruku 5 let. Je podmíněna právě objednáním montáže dřevostavby. Prodloužená záruka platí na všechny výrobky označené logem "Záruka 5 let".
  • Můžete získat sníženou sazbu DPH.
  • Máte jistotu, že Vaše dřevostavba je odborně smontována a bude Vám dlouho a dobře sloužit.
 

Je montáž zahradního domku složitá? Zvládnu ji?

Montáž zahradního domku příliš složitá není, nicméně pokud nejste technický typ, přenechte to raději odborníkům. Buď přímo nám nebo někomu, kdo má s obdobnými zahradními dřevostavbami nějaké zkušenosti. To platí i pro montáž pergoly či přístřešku na auto. Montážní návody jsou dostupné v sekci "Ke stažení", takže můžete sám dopředu posoudit, zda to zvládnete či nikoliv. Montáž musí provádět min. ve dvou lidech, u pergol nebo přístřešků na auto jsou většinou zapotřebí tři montážníci.

 

Na co vše platí Vámi nabízená 5-ti letá záruka, jaké jsou podmínky pro její získání?

5-ti letá záruka platí na všechny výrobky (zahradní domky, domky na nářadí, pergoly a krytá posezení, přístřešky na auto, dřevěné chaty), které jsou označené logem "Záruka 5 let". Jedná se vlastně o všechny výrobky kromě domků Felix a NPD. Podmínkou získání 5-ti leté záruky je objednávka odborné montáže zahradní dřevostavby od naší firmy.

 

Vztahuje se záruka 5 let i na doplňky?

Záruka 5 let se vztahuje na celý výrobek vč. konstrukčních doplňků (přístřešky, terasy, atd.). Na nějaké doplňky dává jejich výrobce i delší záruku, např. na střešní krytinu z asfaltového šindele nebo z polykarbonátu. Podmínkou uznání záruky však vždy je dodržení pravidel správné montáže či pokládky! Záruka 5 let se však nevztahuje na nátěry, jelikož jejich nutnost opětovné renovace závisí na Vámi zvoleném odstínu (světlé nátěry se musí obnovovat častěji) a na umístění dřevostavby na pozemku (návětrné a jižní strany se musí obnovovat dříve).

 

Je nutné si zahradní domek pojistit?

Nutné to není, ale vřele to doporučujeme. Pojistka nebývá moc drahá, v podstatě jde o rozšíření pojistky Vašeho domu. Počasí bývá poslední roky nevypočitatelné, horké dny se střídají s prudkými lijáky a silnými poryvy větru. Navíc Vám pojistka bude krýt i možné vykradení zahradního domku.... Dřevěné rekreační chaty by pak pojistku měly mít v každém případě a to rozšířenou i na škodu vzniklou požárem.

 

Musím nějak zahradní domek pravidleně udržovat? Jak se o něj mám starat?

Zahradní domek, altán, pergolu a další naše zahradní dřevostavby musíte pouze přetírat slabovrstvým lazurovacím lakem a to podle potřeby. Samozřejmě, že když dojde třeba k poruše střešní krytiny, tak je třeba jí opravit... 

 

Musí se zahradní domek nebo pergola natřít? Pokud ano, čím?

Určitě ano a to min. dvakrát z vnější strany! Povinnost provedení nátěrů je podmínkou uznání reklamace. Více o nátěrech se dozvíte zde. Doporučujeme Vám si nátěr objednat u naší firmy. Zahradní domek natíráme v rozloženém stavu, palubku po palubce, takže natřeme i konstrukční prvky, ke kterým se po smontování již nedostanete (perko stěnové palubky, rohový spoj). To platí i pro pergoly a přístřešky pro auto (dlaby a čepy). Na druhou stranu je tato metoda provádění nátěru velmi časově náročná, což se odráží i v ceně za nátěry :-(. Pokud se rozhodnete si zahradní domek, pergolu nebo garážové stání natřít sami, používejte pouze slabovrstvé (tenkovrstvé) lazury. Jejich opětovná renovace je velmi jednoduchá, stačí dřevostavbu znovu přetřít. Silnovrstvé lazury jsou naprosto nevhodné! Vytváří silnou vrstvu laku, který časem popraská. Pak Vám nezbyde nic jiného než celou dřevostavbu přebrousit, aby se nová lazura mohla opět vsáknout do dřeva. To je nepředstavitelná práce!

 

Jak často se musí opakovat nátěr u dřevostaveb?

To je velmi individuální, záleží na kvalitě nátěrové hmoty, na kvalitě provedení nátěru, na zvoleném odstínu (světlé odstíny jsou méně odolné) a na umístění Vaší dřevostavby na pozemku. Obecně je třeba začít obnovovat nátěr tehdy, když původní nátěr začíná blednout (takzvaně zprašuje). Nebývá však zpravidla nutností přetírat celý zahradní domek nebo přístřešek. Stačí přetřít jen ty části, kde dochází ke zprašování. Obvykle to jsou ty strany dřevostavby, které jsou nejvíce vystaveny povětrnostním vlivům, zejména slunečnímu záření. Proto třeba podhledy u zahradního domku nebudete muset přetírat řadu let. I severní stranu domku nebo ty strany, které chrání stín, nebude též třeba tak často obnovovat. Naopak jižní stranu nebo římsová prkna budete muset přetírat mnohem častěji.

 

Proč je vůbec nutné provádět nátěry?

Pokud pominu estetickou stránku věci, tak je to zejména z toho důvodu, že nátěr je vlastně jedinou ochranou dřeva. Zabraňuje z velké části hloubkovému pronikání vlhkosti do dřeva a hlavně brání dřevu v jeho degradaci, která se projevuje jeho šednutím a černáním. Naše zahradní domky, pergoly či garážová stání jsou vyrobené z velmi kvalitního certifikovaného smrkového dřeva, které však patří mezi měkké dřeviny. Ty snáze podléhají výše zmíněné degradaci. Smrk vá však velkou výhodu v jeho snadném opracování a cenové dostupnosti. Více o vlastnostech smrkového dřeva se dozvíte zde.

 

Mohu si zahradní domek natřít sám nebo je lepší si nátěr objednat u Vás?

Samozřejmě si zahradní domek, ale i pergolu nebo přístřešek na auto, můžete natřít svépomocí. Pokud nemáte od naší firmy objednanou montáž, tak je nejlepší všechny díly nejprve natřít a až potom dřevostavbu smontovat. Tím zajistíte, že se nátěr dostane do všech konstrukčních prvků, které nejsou po montáži přístupné. Pokud však montáž od naší firmy objednanou máte, tak Vám nezbývá nic jiného, než dřevostavbu natřít až po montáži. Tudíž se pak již nátěr nedostane úplně všude a navíc natírat např. garážové stání, kde je výška ve štítu třeba 5 m, není moc pohodlné:-(. Tudíž při objednání nátěru (alespoň vnějšího) od naší firmy se místo jejich aplikace můžete věnovat mnohem zábavnějším věcem...

 

Jaké jsou nejčastější chyby při aplikaci nátěrů?

Níže uvádím několik zásadních chyb, nicméně jejich výčet není určitě kompletní, vždy se najde něco, co nás nemile překvapí...

 

  • Nedodržení technologického postupu: nedostatečné promíchávání barvy při nátěru; nedodržení časového odstupu při aplikaci 2. nátěru; aplikace nátěrů v nevhodných povětrnostních podmínkách (nízká okolní teplota nebo naopak příliš vysoká); aplikace nátěru na vlhké dřevo (např. po dešti); nedostatečné rozetření nátěrové hmoty.
  • Nevhodně zvolená nátěrová hmota: silnovrstvá lazura místo slabovrstvé; nekvalitní (většinou velmi levná) lazura.
  • Malá zkušenost s nátěry: příliš namočený štětec, vytvářející fleky ("kocoury").

 

Vítr mi utrhl kus asfaltového šindele ze střechy pergoly. Jde na to uplatnit záruku, mohu to reklamovat?

Obecně lze uplatnit reklamaci tehdy, když se jedná o vadu díla či z důvodu špatně provedené montáže (samozřejmě pouze v tom případě, že jste si montáž objednali u naší firmy). Při poškození šindele silným větrem se většinou jedná o vyšší moc, o škodu způsobenou povětrnostními vlivy. Zde by jste tedy měli požadovat úhradu vzniklé škody po pojišťovně.

 

Mám od Vás zahradní domek a asi po půl roce se mi utvořily škvíry mezi stěnovými palubkami. Co s tím?

Jedná se o celkem běžný jev, způsobený změnou teploty vzduchu. Stěnové palubky jsou vysušeny cca na 16% vlhkosti, což zaručuje jejich optimální opracování ve výrobě. Po montáži pak stěny přijímají přirozenou vzdušnou vlhkost z okolí. Když pak v létě panují vysoké teploty, stěny naopak vlhkost ztrácí, vysušují se. Jedná se tedy o přirozenou reakci dřeva. Tento jev sesychání stěn se projevuje většinou během prvních pár let, kdy dřevo nejvíce "pracuje".

Náprava tohoto stavu je však velmi jednoduchá. V rozích domku (zevnitř nebo z venku) jsou osazeny zavětrovací latě. U každé je třeba povolit vratový šroub (ten v drážce lišty) a stěnovnice sesadit zpět k sobě (většinou stačí do stěny zabouchat pěstí a ona sama sesedne) a pak matku opět dotáhnout - pouze rukou, bez klíče, aby stěny mohly stále "pracovat". Pokud toto řešení nepomůže, tak pravděpodobně stěnovnice zůstaly "viset" na zárubni dveří. Seschly víc než je ponechaná vůle nad zárubní. To pak musí opravit naše firma - v rámci záruky samozřejmě zdarma.


Jak mám zhotovit základy?

Detailní návody pro přípravu základů námi nabízených dřevostaveb najdete zde: https://www.domky-delta.cz/stavebni-pripravenost-zaklady/ 

 

Základy - zemní vruty. Kdy se dají použít?

Pokud se sami nechcete zabývat zhotovením základů, můžete si u nás pro převážnou část výrobků objednat základy za zemních vrutech. Musíte však nutně splňovat podmínky pro použití zemních vrutů, které jsou uvedeny zde: https://www.domky-delta.cz/vruty-krinner-informace/ 


Slovník pojmů

Pokud některým slovíčkům z textu nerozumíte, podívejte se na náš slovník pojmů, kde vám každý pojem detailně vysvětlíme.

 

 

 

 

 

Facebook Domky Delta YouTube