Košík je prázdný
» » Jak správně natřít zahradní domek

Jak správně natřít zahradní domek

Vloženo: 16. 04. 2020


Déšť, slunce, mráz, vítr a také sníh, tak přesně s těmito živly se náš zahradní domek setkává během celého roku napříč všemi ročními obdobími. A proto je potřeba se jednou za čas postarat o dřevěný povrch našeho zahradního domku. Již před nedávnem jsme vám radili, jak si kvalitně naimpregnovat chatu či chalupu, dnes se podíváme na tip další. Jak si správně natřít zahradní domek.

Ačkoliv lidé svůj nábytek a stavby natírají relativně často, tak stejně tak podceňují jeho samotný průběh. Je zcela jasné, že byste nejraději nanesli barvu a tím by bylo vyřízeno. Vše by sice vypadalo pro oko velice dobře, ale tohle byste mohli za velice krátkou dobu opakovat znova a takhle neustále dokola. Proto před samotným nanesením vámi zvolené barvy nebo laku je potřeba samotný povrch ošetřit.

Zahradní domek

Jak natřít zahradní domek krok za krokem:

1. BROUŠENÍ
Začátek práce naplánujte na den, kdy není vlhko nebo po dešti, aby bylo dřevo dokonale suché.
Už výše jsme psali o případném odstranění starších nátěrů. Avšak i za předpokladu, že natíráte zahradní domek poprvé, doporučujeme dřevo zdrsnit smirkovým papírem. Pak je schopné lépe absorbovat laky a nátěry. Dřevo pak očistěte od prachu a zbytků pilin z broušení.

2. IMPREGNACE

Impregnačním nátěrem zajistíte, aby do dřeva nepronikla voda a tak se stavba nestala náchylnou vůči rychlé zkáze vnějšími vlivy. Dobře zaschlou impregnaci přebrušte jemným smirkovým papírem.

3. LAZURA, LAK NEBO VOSK

Na dobře zaschlou impregnaci naneste lak, lazuru nebo vosk. Učiňte tak ve dvou vrstvách po sobě (napřed základní, poté krycí nátěr). Na vnější strany stavby můžete nanést i tři vrstvy. Kontrolujte údaje uvedené na výrobku: zde je uvedeno, jak dlouho čekat mezi vrstvami a kolik je jich třeba. U většiny laků je potřeba několik minut po nanesení vrstvy setřít zbytkový nátěr z povrchu (většinou 15 až 20 minut). 

Pokud si domek montujete sami, okenní rámy natírejte dříve, než je nainstalujete na stavbu.

Odstranění předchozí barvy

Předchozí barvy se zbavíme pomocí tří základních způsobů. Ten nejpoužívanější je stará dobrá ruční práce pomocí smirkového papírů nebo například pomocí vibračních brusech. Jsou tu však i modernější metody, které si člověk může zvolit. Těmi je například opalování nátěrů nebo chemické odstraňovače nátěrů. Opalovat lze pomocí klasických a speciálních plynových, či horkovzdušných hořáků. 

Pokud již máte předchozí barevnou vrstvu odstraněnou, nebo naopak ještě žádná ani nebyla, tak se můžete pustit do dalšího kroku. Tím je napuštění a tedy ochrana samotného dřevěného materiálu. Pečlivě očištěné dřevo nyní můžeme napustit prostředkem s fungicidy proti plísním a dřevokazům, nebo jinou jeho alternativou, kterou nejlépe přímo doporučí odborný prodejce na ochranu dřeva.

Zahradní domek Laura

Jaké barvy zvolit

V základu se barvy rozlišují na dvě verze – ředitelné vodou a syntetické. Výhodou ředitelných vodou je, že jsou mnohem rychleji schnoucí, než ty syntetické. A to je pro někoho možná i důvodem výběru.


Nejčastějším použitím pro natírání jsou lazury, ty mají na rozdíl od barevných a bezbarvých laků prodyšné vlastnosti. Pokud se tedy ve dřevě stále nachází vlhkost, tak se nemá skrze lak jak dál odpařovat a dřevo ničí zevnitř, naopak lazury díky svým prodyšnostem dovolují vodě odpařit se. Lazury jsou také nabízené ve velkém barevném množství, což také nabízí určitou volnost.

 


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality