» » Jak správně natřít zahradní domek

Jak správně natřít zahradní domek

Vloženo: 26. 01. 2016


Déšť, slunce, mráz, vítr a také sníh, tak přesně s těmito živly se náš zahradní domek setkává během celého roku napříč všemi ročními obdobími. A proto je potřeba se jednou za čas postarat o dřevěný povrch našeho zahradního domku. Již před nedávnem jsme vám radili, jak si kvalitně naimpregnovat chatu či chalupu, dnes se podíváme na tip další. Jak si správně natřít zahradní domek.

Ačkoliv lidé svůj nábytek a stavby natírají relativně často, tak stejně tak podceňují jeho samotný průběh. Je zcela jasné, že byste nejraději nanesli barvu a tím by bylo vyřízeno. Vše by sice vypadalo pro oko velice dobře, ale tohle byste mohli za velice krátkou dobu opakovat znova a takhle neustále dokola. Proto před samotným nanesením vámi zvolené barvy nebo laku je potřeba samotný povrch ošetřit.

Odstranění předchozí barvy

Předchozí barvy se zbavíme pomocí tří základních způsobů. Ten nejpoužívanější je stará dobrá ruční práce pomocí smirkového papírů nebo například pomocí vibračních brusech. Jsou tu však i modernější metody, které si člověk může zvolit. Těmi je například opalování nátěrů nebo chemické odstraňovače nátěrů. Opalovat lze pomocí klasických a speciálních plynových, či horkovzdušných hořáků. 

Pokud již máte předchozí barevnou vrstvu odstraněnou, nebo naopak ještě žádná ani nebyla, tak se můžete pustit do dalšího kroku. Tím je napuštění a tedy ochrana samotného dřevěného materiálu. Pečlivě očištěné dřevo nyní můžeme napustit prostředkem s fungicidy proti plísním a dřevokazům, nebo jinou jeho alternativou, kterou nejlépe přímo doporučí odborný prodejce na ochranu dřeva.

Zahradní domek Laura

Jaké barvy zvolit

V základu se barvy rozlišují na dvě verze – ředitelné vodou a syntetické. Výhodou ředitelných vodou je, že jsou mnohem rychleji schnoucí, než ty syntetické. A to je pro někoho možná i důvodem výběru.


Nejčastějším použitím pro natírání jsou lazury, ty mají na rozdíl od barevných a bezbarvých laků prodyšné vlastnosti. Pokud se tedy ve dřevě stále nachází vlhkost, tak se nemá skrze lak jak dál odpařovat a dřevo ničí zevnitř, naopak lazury díky svým prodyšnostem dovolují vodě odpařit se. Lazury jsou také nabízené ve velkém barevném množství, což také nabízí určitou volnost.

 


Další články:

Zpět