» » Čistíme střešní okapy

Čistíme střešní okapy

Vloženo: 24. 02. 2016


Střešní okapy nám zajistí, že nám voda neteče tam, kam nemá a navíc díky nim získáváme snadno srážkovou vodu na zalévání zahrady, pokud najdeme vhodný způsob pro její zajištění. Bez okapů by to prostě nešlo. Ale musí být řeč o okapech, které nejsou zanesené, nebo hůř - děravé.

Může se stát, že se vrátíte po několika týdnech nebo dnech na chatu a bude vás čekat nemilé překvapení s poměrně nákladnými následky. Je tu řeč o tekoucí vodě po stěnách a do základů z důsledků ucpaných nebo proděravělých okapů. Toto zatékání má často za následky chátrání celého objektu. Přitom by stačila pravidelná údržba, kterou zvládneme i bez pomoci odborníků. Navíc pokud je tato prevence prováděná opakovaně, nebude finančně náročná.

Čištění okapů

Především je nutné žlaby a roury okapů zbavit veškerých nečistot. Jednou z možností je vybrat nečistoty na žebříku vlastnoručně, zbavíte se tak odpadu v každém záhybu. Výhodou ručního čištění může být i to, že objevíte případná zkorodovaná místa. Další možností je čistit okapy ze země, pomocí speciální teleskopické tyče. Tato tyč není finančně náročná na rozdíl od robotického čističe, který je o něco dražší. Ovšem Investice do moderního způsobu čistění okapů pomocí robotického čističe se vám vrátí v jednoduchosti a bezpečnosti při čištění. Pokud na konci údržby vypláchnete žlaby proudem vody, nic tím nezkazíte. Prevencí před znečištěním může být i instalace plastové mřížky dovnitř okapu. Díky ní se listí nedrží ve žlabech a vítr ho snadněji odfoukne.

Nezapomínejte, že pokud se pustíte do čištění střešní krytiny, měla by následovat očista i okapových žlabů. Některé nečistoty, které jste odstranili ze střechy, se jistě zachytí právě v okapu.

Chcete-li předejít proděravělému okapu je zapotřebí obnovovat nátěr okapů. V dnešní době je na trhu bohatá nabídka speciálních nátěrů na kov či přímo na okapy. Jejich aplikace není náročná a existují i barvy, které můžete nanést přímo na nový pozinkovaný plech.

Déšť, mráz, spadané listí a další. To vše během roku rizikově působí na okapy. Proto není zbytečné vložit čas a peníze do údržby okapů a předejít horším a mnohdy finančně náročnějším opravám.

 

Foto: az-shop.cz


Další články:

Zpět