Košík je prázdný
» » Jak správně aplikovat lazuru na dřevěný domek? Vyvarujte se chybám

Jak správně aplikovat lazuru na dřevěný domek? Vyvarujte se chybám

Vloženo: 16. 07. 2019


Dřevo je přírodní materiál a je náchylné na vnější vlivy, které zhoršují jeho vlastnosti a dovedou jej i zničit. Proto je třeba dřevo chránit ochrannou vrstvou proti degradaci. Pak si zachová své vlastnosti po dlouhou dobu. Jakou zvolit lazuru na dřevo?

Vlhkost často způsobí výskyt plísní a hub, sluneční paprsky šednutí, hmyz a dřevokazné houby zase naruší strukturu dřeva. Proto je nutné dřevo řádně ošetřit. Při výběru lazury si dejte pozor na to, zda je vhodná na použití v exteriéru nebo v interiéru. Vhodným typem můžete ochránit zahradní dřevostavby.

Jak aplikovat lazuru na dřevěný domek

Lazura nebo lak

Lazura se vpíjí do dřeva a na povrchu zůstane jen slabá vrstva filmu. Lak na povrchu ošetřovaného dřeva zanechá voděnepropustný a paronepropustný film. Pro zachování přírodní kresby dřeva zvolte lazuru, lak všechno překryje. Transparentní lak vyhladí povrch bez zvýrazněných letokruhů. Lak vydrží až o 4 roky déle, ale v případě obnovy nátěru jej musíte odstranit opálením nebo špachtlí. U lazury stačí povrch očistit, jemně přejet smirkovým papírem a znovu natřít.

Syntetický základ lazury

Syntetická lazura nemá tak přísné požadavky na přípravu podkladu jako lazura s vodou ředitelným základem. Čištění štětců vyžaduje syntetické ředidlo.

Vodou ředitelný základ lazury

Jde o ekologický typ lazury. Aplikace je velmi snadná, lazura rychle schne, nezapáchá a štětec vyperete ve vodě. Lazura se nanáší na dokonale čistý a odmaštěný podklad. Při nátěru dbejte na dobré roztírání.  

Silnovrstvá lazura 

Silnovrstvá lazura je vhodná na dokonale vyschlé dřevo, které má vlhkost maximálně 12 až 17 %. Je vhodná na okenice, okna, dveře, dřevěné obložení fasády domu i podbití střechy. Je hustší, méně se vpíjí do dřeva a po zaschnutí vytvoří průhledný film na povrchu dřeva. Zvýrazněná přírodní kresba dřeva vám zůstává. Počítejte však časem s loupáním lazury. 

Středněvrstvá lazura

Středněvrstvá lazura tvoří přechod mezi tenkovrstvou a silnovrstvou lazurou. Je vhodná spíše na vyschlé dřevo. Hodí se na okna, dveře, dřevěné fasádní obklady, bednění i zahradní nábytek.

Tenkovrstvá lazura

Tenkovrstvá lazura se vpije do větší hloubky dřeva a na povrchu zanechá jen minimální ochranný film. Je vhodná pro dřevo, které není dokonale vyschlé a má vyšší vlhkost. Hodí se na zahradní nábytek, ploty, zahradní domky a pergoly. Nebude se vám tak loupat. 

Hybridní lazura

Hybridní lazura je silnovrstvá, obsahující hybridní molekuly, které na dřevě vytváří pružnou a prodyšnou membránu. Lazura se vpíjí hluboko do dřeva, chrání ho před poškozením, nepřízni počasí a UV zářením. Vhodná je na všechny dřevěné povrchy v exteriéru a interiéru.

Jak správně lazuru na dřevo aplikovat

Podklad musí být čistý, vybroušený, odmaštěný a zbavený prachu. Pokud je původní nátěr soudržný a neloupe se, stačí ho očistit a jemně přebrousit smirkovým papírem. Pokud se nátěr loupe nebo praská, musíte ho důkladně odstranit, podklad přebrousit a očistit od hrubých a prachu. Před aplikací lazury naneste fungicidní napouštědlo, které zabrání zamodrání dřeva a napadení dřevokaznou houbou. Před nanášením vždy lazuru důkladně promíchejte. Nanášejte ji pomocí měkkého štětce ve směru vláken dřeva při teplotě 10 až 30 °C ve 2 až 3 vrstvách, v intervalu odstupu 5 až 7 hodin. Vždy si přečtěte návod, ať můžete vhodně natřít zahradní domek

Nejčastější chyby při aplikaci lazury 

  • Pokud není dřevo dokonale vyschlé, nepoužívejte silnovrstvou lazuru, ale tenkovrstvou.
  • Při ošetření dřeva v exteriéru se ujistěte, že má lazura UV filtr, který zabrání zčernání nebo zešednutí dřeva. 
  • Volte světlejší odstíny, které dřevo chrání před nežádoucí změnou barvy, tmavé odstíny více kumulují teplo, mění svůj objem a mohou popraskat.
  • Lazuru nanášejte v dopoledních hodinách, kdy je nejnižší vzdušná vlhkost. Pro aplikaci silnovrstvé lazury vlhkost hlídejte, jinak se povrch zmatní.
  • Pokud podle výrobce plechovka vystačí na 15 m² a budete aplikovat 3 vrstvy lazury, ve skutečnosti vám vystačí jen na 5 m².

 


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality