» » Osm otázek, které je třeba si položit před koupí zahradního domku

Osm otázek, které je třeba si položit před koupí zahradního domku

Vloženo: 13. 03. 2019


Nejprve si změřte, jak velký máte pozemek pro zahradní domek a k čemu bude sloužit. Zda má jít o malý domek na nářadí, nebo letní chatu. Co je třeba zvážit, než si zahradní domek pořídíte a jaké zvolit příslušenství k zahradnímu domku?

1. Je třeba na stavbu zahradního domku stavení povolení?

Na zahradní domky stavební povolení ani ohlášení nepotřebujete. Musíte ale dodržet vzdálenost 2 m od hranice sousedního pozemku. Jinak je třeba změny konzultovat se sousedy a stavebním úřadem. Ani malá zahradní chatka nesmí zasahovat sousedovi do pozemku a hranice je třeba dodržet.

zahradní domek

2. Jaké bude využití, velikost a parametry zahradního domku?

Soustřeďte se na zastavěnou plochu v m², výšku boční stěny, tloušťku podlahy, maximální zatížení střechy i na váhu balení kvůli přepravě. Váha domku vás může zaskočit. Musíte vědět, zda půjde o domek na nářadí, na větší sekačku na trávu, na stavební materiál, nebo bude sloužit jako chata, ve které budete chtít občas přespat. Domek k rekreaci musí být mnohem větší. Pak už si stačí vybrat ze sekce domky na nářadí, zahradní chatky či klasické zahradní domky.

3. Na jakých základech má zahradní domek stát?

Zahradní domek musí stát na pevných základech. Plocha musí být pevná, rovná a vyčnívat nad okolním terénem o 10 až 20 cm. Vhodná je betonová deska, zámková dlažba nebo samonosný rošt. Pokud si k zahradnímu domku objednáte i montáž, získáte záruku 5 let. Dřevostavba bude odborně smontována a bude vám dlouhou dobu dobře sloužit.

4. Bude mít domek podlahu nebo bude bez podlahy?

Zahradní domky se prodávají s podlahou i bez. Pak ji ale musíte dodělat. Zahradní domek nesmí stát jen na štěrku, hlíně či trávě. Na podlahu použijte beton, dřevo či dlažbu, jinak jej podemele voda. Pokud budete dělat základy, nebo stavět domek sami, hodit se vám budou i zemní vruty.

zemní vruty pod zahradní domek

5. Z jakého bude zahradní domek materiálu?

Zahradní domky se prodávají rozložené a každý z nich se jinak skládá. Sestavují se z panelových bloků nebo z opracovaných a vyfrézovaných fošen, které se skládají do sebe jako srub. Než přijde na řadu samotná stavba zahradního domku, vyřešte ještě potřebné detaily.

6. Bude mít domek vyklápěcí nebo pevně namontovaná okna?

Na zahradní domek zvolte i různé typy oken. Může jít o otočná okna s vyklápěcí funkcí, nebo pevně namontovaná okna, která však nelze otevřít, ani vyklopit. Výplně z plexiskla, jednoskla nebo dvojskla.

7. Jakou zvolit střešní krytinu a okapy k zahradnímu domku?

Zahradní domek se kupuje jen se základní vrstvou lepenky. Ta je jen podkladem pod střešní krytinu a musíte ji zakrýt, aby vám déle vydržela. Na střechu se nejvíce hodí šindele, ke kterým potřebujete hřebíky s širokou hlavičkou a krátkou nožkou na pevné připevnění šindele. Vhodné je doplnit okapy a sud na dešťovou vodu. Dešťovou vodu lze uchovávat v sudech.

dřevěný domek na zahradu

8. Budete stavět domek svépomocí, nebo si jej necháte postavit?

Můžete si postavit domek svépomocí, nebo si jej nechat smontovat. Pak budete mít záruku i na montáž. Navíc ušetříte spoustu času i práce. Je třeba také myslet na to, že na řadu musí přijít barva a lak. Zahradní domky se totiž dodávají bez nátěrů a povrchové úpravy. Musíte je naimpregnovat a jako nátěr použít slabo-vrstvou barvu, protože silno-vrstvou vypálí slunce a do dvou let se vám sloupe.

Zahradní domek je třeba nejdříve naimpregnovat, týden počkat a pak teprve natírat. Na domek musí přijít dvě vrstvy barvy na vnitřní i venkovní plochy. Dřevěnou podlahu natřete nízkooděrným lodním lakem a spodní části domku prostředkem proti škůdcům. Inspirujte se jak natřít zahradní domek.


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality