» » Protipožární nátěry dřevostaveb

Protipožární nátěry dřevostaveb

Vloženo: 27. 02. 2016


Jedním z důvodů, proč se lidé obávají koupě zahradního domku, může být ohnivzdornost dřeva. Je známo, že dřevo je méně odolné vůči plamenům oproti cihlám nebo kameni. Nicméně v dnešní době můžeme dřevostavbě napomoci ohnivzdornými nátěry. Jejich princip nespočívá v tom, že zahradní domek neshoří, ale jde o to, že pokud ho oheň zasáhne, máte dostatečnou dobu na jeho uhašení bez toho, že vzniknou velké škody na celé konstrukci.

Již ve starověku se lidé snažili řešit problém s hořlavostí dřeva, takže protipožární nátěry nejsou žádnou novinkou. Pro impregnaci dřeva používali například roztoky soli nebo jej namáčeli v mořské vodě. Veliká účinnost se neprojevila, stejně jako u nátěrů vápnem nebo volskou krví. Později se začalo dřevo natírat vodním sklem, tento způsob ochrany se používal často během druhé světové války.

Moderní nátěry

Dnešní trh nabízí tzv. intumescentní neboli zpěňovatelné nátěry, které jsou velmi populární a žádané. Skládají se ze tří vrstev. Základní nátěr, který zajišťuje přilnavost ke stěně. Pak následuje hlavní nátěr, který chrání konstrukci – při požáru napěňuje. Poslední je vrchní nátěr, který umožňuje barevné rozlišení. Jejich princip funguje tak, že při požáru vznikne na povrchu stěny nehořlavá pěna s malou tepelnou vodivostí. Dále se z nátěrů uvolňují plyny, které ochlazují povrch, tam kde jste nátěr aplikovali. Díky nátěru dosáhnete až patnáctiminutové ochrany dřeva před ohořením, což odpovídá nejnižšímu stupni hořlavosti materiálu.

U protipožárních nátěrů je obzvlášť důležitá příprava dřevěné plochy i samotná aplikace. Před aplikací by nemělo být dřevo natřeno žádným jiným přípravkem s výjimkou vodních a lihových roztoků pro ochranu proti dřevokaznému hmyzu. Zásadní je, aby se nátěr do dřeva dostatečně vsáknul. Zde vzniká problém, že nevíme, je-li na povrchu dostatek ochranných složek. Nanášení zpěňovatelných nátěrů není jednoduchá záležitost, proto vždy dodržujete předepsané parametry pro aplikování (množství, počet vrstev, dobu zasychání, atd.).


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality