» » Jak vybrat zahradní domek

Jak vybrat zahradní domek

Vloženo: 22. 09. 2015


Zahradní domek je idylickým doplňkem mnoha zahrad, na kterých se stane vyhledávanou ozdobou i praktickým úložištěm nebo drobným obytným objektem. Nejčastěji má podobu drobné dřevostavby, která může mít široké uplatnění. Pokud toužíte obohatit pustou zahradu o tento skvělý prvek, je vhodné se dozvědět, jak ho správně vybrat. Vzhledem k aktuálním cenám zahradních domků je stavba svépomocí často nákladnější, než pořízení celého domku, a proto se k této variantě uchyluje stále více lidí.

Účel zahradního domku

Před pořízením domku je vhodné se zamyslet nad jeho konkrétním využitím, podle něho se bude odvíjet celá řada parametrů, od velikosti až po výbavu. Nejčastěji slouží na zahradě k uložení zahradního nářadí, kolečka, sekačky na trávu a jiných pomůcek. Rozhodně se vyplatí mít vše uklizeno pod střechou, v suchém prostředí, než ukládat nářadí pod střechu domu či je dokonce nechat povalovat na zahradě. Kromě skladovací funkce však lze zahradního domku využít také jako malé chatičky. Stačí si pořídit domek s dveřmi a okénkem a v létě v něm mohou přispávat například děti, případně i dospělí.

Výhody zahradních domků

Výhodou zahradního domku je, že není potřeba budovat žádné „velké“ základy. Je to ideální volba pro menší i větší zahradu u domu a zejména do zahrádkářských osad, kde nelze získat stavební povolení pro stavbu zahradní chatky. Další výhodou je, že pokud si pořídíte zahradní domek o ploše do 25 m2, nemusíte žádat o stavební povolení. Přečtěte si více o stavebním povolení.

Zahradní domek Laura

Konkrétní výběr zahradního domku

Současná nabídka zahradních domků v e-shopech nebo hobby marketech je velice pestrá. Zahradní domky jsou prodávány v různých tvarech, rozměrech, konstrukcích a liší se také způsobem jejich využití. Než si začnete vybírat, je třeba nejprve zvážit především velikost prostoru na zahradě, dále jaký typ si představujete a k čemu by zahradní domek měl sloužit.

Pokud jde o prostor, je dobré se zahradním domkem počítat i při budování zahrady a naplánovat si co nejvhodnější místo. Nejprve je tedy vhodné vyměřit si zahradu a teprve následně vybírat domek. Pak bude výběr domku snadnější. Důležitá je volba typu, tedy zda chcete, aby vám zahradní domek sloužil pouze k uskladnění nářadí, nebo v něm chcete přes léto přebývat, případně jej chcete přenechat svým dětem, aby jim sloužil pro jejich hry a dobrodružné prázdninové přespávání s kamarády. To vám pomůže s výběrem místa, zatímco zahradní domek na nářadí může být na temném stinném místě zahrady, domek pro obývání je vhodné umístit na slunné a prostorné místo s výhledem. Domek pro děti zase na místo, které budete mít stále na čích.

Zahradní domek ladící s domem

V neposlední řadě je třeba vybrat vzhled domku, aby ladil se stylem domu. Na výběr jsou zahradní domky se střechou sedlovou i rovnou, dále domky s krytou verandou, na které můžete posedět i za nepříznivého počasí, nebo domek bez verandy.

Zahradní domek Laura EKO


Další články:

Zpět