» » Jak postavit zahradní domek svépomocí

Jak postavit zahradní domek svépomocí

Vloženo: 23. 06. 2016


Přemýšlíte nad koupí zahradního domku? Neváhejte, nebudete litovat! Nejenomže dřevěný domek s vaší zahradou splyne, ale je i velice praktický.

Stavba zahradního domku

Pro stavbu dřevěného zahradního domku stačí základní zručnost, pokud se však na to necítíte, obraťte se na odborníky. Profesionálové z naší firmy vám rádi domek přijedou postavit.

Před montáží zahradního domku si připravte dostatek nářadí (kladivo s gumovou palicí, ruční pilku, vodováhu, štípací kleště, šroubovák, skládací metr, štafle, apod.). Naše firma vám při nákupu zahradního domku, poskytne dostatečně rozsáhlý návod, jak při stavbě postupovat, ve kterém najdete i obrázky, které poslouží pro lepší pochopení.

Výběr zahradního domku

Je důležité si uvědomit, pro jaké účely domek pořizujete. Podle způsobu využití budete schopni lépe určit, jak veliký zahradní domek budete pořizovat. Plánujete rozsáhlejší projekt, než je pouhý zahradní domek? pak si přečtěte, co obnáší takové financování dřevostaveb.

Základy dřevěného domku

Pokud chcete postavit kvalitní domek, musíte začít už od základů. Stavba podkladu je opravdu klíčová. Jestliže základy ošidíte, nebude vám chata sloužit tak, jak očekáváte. Při koupi zahradního domku vám bude poskytnuta podrobná dokumentace, ve které najdete přesné návody, jak postupovat. Pokud si nebudete jisti, jak nejlépe základy připravit, nebojte se obrátit na specializované odborníky.

Základový rám a montáž stěn

Pokud si objednáte zahradní domek bez podlahy, v balíku dostanete základový rám, který je tvořen 4 kusy trámů. Na těchto trámech budou stát stěny chaty. Tyto trámky spojíte pomocí hřebíků. Pokud se rozhodnete pro dodávku s podlahou, obdržíte jednoduchý rošt, který se skládá z několika trámků. Krajní trámy položíte na připravenou základnu a zbylé rovnoměrně mezi ty krajní. Poté můžete začít s montáží stěn. Je to opravdu jednoduché, stačí jednotlivé stěnovnice zakládat jednu do druhé, je důležité, aby byly dobře usazené, proto se nebojte použít gumovou palici nebo kladivo na jejich doklepnutí.

Základy zahradního domku

Montáž dveří a oken

Výřezy pro okno i dveře jsou u většiny dřevěných domků předem připraveny, nemusíte tedy stěnovnice nijak zkracovat. Dveře i okna se dodávají s rámem a kováním, tím pádem je jejich montáž velice snadná. Dveře či okno vezmete a zasadíte ho do stěny. Poté pokračujte se stavbou až do konečné výše domku. Zajímat vás bude také náš článek Péče o dřevěná okna a dveře.

Štíty, nosníky, střešní a podlahové palubky

Štíty se vkládají podobným způsobem jako stěnovnice. Po vložení štítů, zasadíte do připravených výřezů střešní nosníky. Dávejte pozor, aby byly nosníky zarovnány s nejdelší stěnovnicí. Dále pokračujte s montáží střešních palubek, které opět dostanete upravené na potřebnou délku. Začněte od zadní stěny chatky a pokračujte dopředu. Palubky vždy přibíjejte lícovou stranou dovnitř chatky a rubovou ven. Při montáži podlahových palubek opět začněte od zadní stěny. Palubky jsou potřeba přitloukat lícovou stranou nahoru. Nyní k zahradnímu domku můžete přibít štítová prkna. Střešní krytinu je potřeba pokládat od kraje střechy směrem k hřebenu. Jednotlivé pásy se musí překrývat jeden přes druhý přibližně o 10 cm. Poslední pás položte na hřeben a přichyťte ho po obou stranách.

Ochrana a nátěry

Každý výrobek je dodáván v přírodním stavu. Pouze základový rám je opatřen impregnačním nátěrem. Proto nezapomínejte minimálně v rámci údržby dřevostavby jednou aplikovat impregnační nátěr a alespoň dvakrát lak na dřevo. Po delší době je nutné tyto nátěry opakovat, nejenomže zahradní domek bude vypadat lépe, ale prodloužíte tak i jeho životnost.

Zahradní chatka Zita


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality