» » Co byste měli udělat na podzim na zahradě

Co byste měli udělat na podzim na zahradě

Vloženo: 16. 10. 2017


Jakmile přijde podzim, na zahradě je stále krásně. V tomto období vrcholí sklizeň zeleniny a pozdního ovoce a současně je již třeba připravit záhony i rostliny na zimu. Jakmile sklízíte zeleninu, ovoce a vinnou révu, je třeba také vhodně připravte sklep pro uskladnění úrody. Jablka musí do bedýnek, švestky možná i do škopku a rovnou do pálenice, pokud se nechystáte dělat džem. Největší sklizeň zeleniny zahrnuje rajčata, cibule či dýně a v tomto období je třeba brokolici a květák, které ještě ani do konce září nevytvořily listovou růžici, raději ochraňte netkanou textilií. Pamatujte si, že pravidelná konzumace brokolice chrání žaludek před žaludečními vředy i rakovinou. Průběžně také likvidujte listy a plody, které jsou napadené chorobami a škůdci, do kompostu ale nepatří. Je také čas na nové záhony s jahodníky.

podzimní zahrada

Ochrana před mrazem

Jinovatka a přízemní mrazíky hrozí už na podzim. Tak jak jsme výše zmínili ochranu pomocí netkané textilie, je také nejvyšší čas dát rostliny, které letníte do bezmrazých prostor. Koncem měsíce září a nejpozději v říjnu zakryjte chvojím všechny choulostivé rostliny. Na podzim je také čas na vysazování cibulovin a trvalek. Pečujte o trávník a věnujte se jeho sekání, hnojení, vertikutaci a případně i dosetí holých míst. U trvalek průběžně odstraňujte květenství, přihrnujte je zeminou a přidejte kvalitní kompost, aby odhalené kořenové krčky nepodlehly vymrznutí. Vysazujte kopretiny, denivky či bohyšky. A zbude-li vám čas, podzim je ideální období pro novou skalku. Připravte si návrh, písek, zeminu i kameny. Odolné rostliny lze vysadit na podzim.

Ošetřete záhony

V době, kdy vrcholí sklizeň zeleniny, i na podzim je zalévání a okopávání plodin nezbytným předpokladem pro bohatou úrodu. Zejména při suchém počasí stále platí, že jedno okopání klidně nahradí dvoje zalévání. Půdní škraloup musíte soustavně rozmělňovat a kypřit. Vysévejte zeleninu pro jarní sklizeň, jako špenát, kozlíček – polníček, koncem září i ředkvičky, kopr, petržel a mrkev. Použijte i kvalitní organické hnojivo, můžete jej ale i nahradit hnojivem zeleným. Po sklizni zeleniny na záhonky vysévejte hořčici, svazenku, řepku nebo pelušku, které pak jakmile naroste zelená hmota, koncem října posečete a pak zaryjte.

Kouzelné bylinky

Pokud chcete na zimu sušené listy meduňky, tymiánu, nebo třeba petržele, sklízejte je v září, protože v tomto období obsahují nejvíce aromatických látek. Nikdy je nesušte na slunci a pak je uskladněte ve vzduchotěsných nádobách. Vytrvalé druhy bylin, které přezimují venku, jako je třeba máta, tymián, oregano, šalvěj a mrazuvzdorný rozmarýn nastelte listím a slámou pro ochranu kořenů. Část bylinek přesaďte do květináčů a pěstujte si je na okně, na chladnějším a světlém místě. Levanduli do poloviny září naposledy sestřihněte a na jaře vám zase bohatě pokvete. Spodní části stonků vám stihnou do zimy obrazit a pak i dobře přezimovat.

Užitkové stromy a keře

Keře rybízu, angreštu či kanadských borůvek ošetřujte proti houbovým chorobám, jako je padlí a antraknóza, mohly by vás v příštím roce zaskočit. Při sázení nových keřů angreštu, rybízu, josty, jabloní, třešní, hrušní či ořešáků použijte jako hnojivo kostní moučku, a pokud ji nemáte, nasypte na dno vhloubených jam krupici, která má podobné vlastnosti. Máte-li rakytník řešetlákový, odrůda Leikora je rozšířená a dosahuje sklizňové zralosti v první polovině září, odrůda Hergo pak od poloviny září do začátku října. V tuto dobu obsahují plody rakytníku nejvíce cenných látek a to především vitaminu C. Pokud máte na zahradě jezírko, příliš rozrostlé vodní i pobřežní rostliny zredukujte, odstraňte z vody vše, co by v ní mohlo zahnívat, a až do poslední chvíle jej pravidelně čistěte od napadaného listí a nečistot, aby vám zamrzlo čisté.


Další články:

Zpět