» » Září – na co nezapomenout při práci na zahradě

Září – na co nezapomenout při práci na zahradě

Vloženo: 28. 08. 2016


S tímto měsícem přichází babí léto a teplé zářijové dny a zahradní altán vás bude jistě lákat k odpočinku a pohodě. Začátek podzimu ale neznamená konec prací na zahradě. V září je naopak ideální čas ke sklízení letní úrody, k sázení jarních cibulovin nebo k zazimování choulostivějších bylinek.

I váš trávník bude potřebovat jistou péči. V září vaši sekačku ještě vytáhnete, už ale není potřeba trávník hnojit. Pokud se na vašem trávníku objeví holá místa, dosejte je, aby na jaře pěkně zarostla. Velice důležité je vydatné zalévání jehličnanů, aby přečkaly zimu. Září je vhodný měsíc na rozšiřování či zakládání úplně nové skalky.

Čas sklízet

Mezi hlavní ovoce, které se v září sklízí, patří jistě jablka, hrušky a švestky. Sklizené ovoce dostatečně kontrolujte a nikdy neukládejte přes zimu jablka a hrušky, které jsou poškozené hmyzem a hnilobou. Nasbírané ovoce uložte v chladné tmavé místnosti a pravidelně zásoby kontrolujte. Pokud máte na zahradě vinnou révu, nechte ji dozrát co nejdéle, aby hrozny zesládly a pak je opatrně odstřihněte. Na zeleninové zahrádce budete sklízet celer, brambory, cukety a baklažány nebo například květák a špenát. Záhony po zelenině je potřeba pořádně zrýt. Pokud máte na zahradě letničky a trvalky, které chcete na svém záhoně i příští rok, nezapomeňte sklízet jejich semínka. Myslete i v tomto měsíci na vaše růže a stále hlídejte napadení chorobami.

Září na zahradě

Sázení a přesazování

Září je ideální období k přesazení nově nakoupených rostlin na záhony. Pokud váháte, zda vysázet nové jehličnany je pravý čas se rozhodnout, když to uděláte teď, budou mít stále dostatek času do zimy zakořenit. Jarní cibuloviny – tulipány a ladoňky musíte již také zasadit. Jen s narcisy počkejte ještě pár dní. Pokud předpověď hlásí ranní mrazíky je dobré například narcisy a některé trvalky chránit chvojím nebo netkanou textilií, kterou přes den sundáte, tak jim dopřejete poslední sluneční paprsky. Zahradní domek jste mohli mít doplněn muškáty v truhlíkách, v září je však čas muškáty ostříhat a přenést na zimu domů.

Foto: dumazahrada.cz


Další články:

Zpět