» » Srpen - na co nezapomenout při práci na zahradě

Srpen - na co nezapomenout při práci na zahradě

Vloženo: 24. 07. 2021


Prázdniny se pomalu a jistě přehouply do druhé poloviny. To ovšem neznamená, že se v srpnu budete na zahradě pouze opalovat a relaxovat, jelikož nám zahradní kalendář ukazuje, že práce bude dostatek. I když jste během roku udělali na zahradě spoustu práce i v srpnu vás to nemine. Zapomínat by se nemělo jak na květiny na zahradě tak i na balkonech či terasách. Jak v ovocné tak i zeleninové zahradě nastává doba sklizně.

Okrasná zahrada

I když už srpen naznačuje konec léta, na vaší zahradě to vůbec nemusí být poznat, stačí vybrat správné rostliny. V srpnové zahradě vám stále kvetou červencové květiny, například hortenzie, růže, lilie nebo kopretiny. Nejenom k těmto květinám se přidají sasanky, jiřiny, astry nebo netýkavky. Dostatečně často kontrolujte, zda nejsou květiny napadeni škůdci či chorobami, pokud ano, zasáhněte co nejdříve vhodným přípravkem.

Srpen na zahradě

V srpnu se také pusťte do stříhání živých plotů a stálezelených dřevin. Soustřeďte se na květy letniček a trvalek. Včas je prořežte podpořte tím tvorbu nových květů. Nalámejte si řízky pelargonií a fuchsií a nechte je zakořenit v květináči. Omezte hnojení a dokončete přesazování pokojových rostlin.  

Ovocná zahrada

Ovocné stromy a keře vám právě v srpnu oplatí vaší celoroční píli a údržbu, kterou jste jim věnovali. Důležité je, sklízet vše ve správný čas. Ve většině případů je dobré sklízet postupně, dozrálé plody začněte sklízet, pokud jsou některé plody nedozrálé, počkejte a skliďte je za pár dní. Těšit se můžete na meruňky, rybíz, ostružiny nebo letní odrůdy hrušek. Pokud nestihnete všechny plody sklidit je důležité shnilé a opadané plody sesbírali, díky tomu se vyhnete nemocem a houbám.

Zeleninová zahrada

Srpen je v zeleninové zahradě ve znamení rajčat. Po sklizni je potřeba rajčata uchovat na dobrém místě, aby nedocházelo k rychlému hnití. Na zahradě ale najdete i jinou zeleninu, například okurky a papriky. Pokud se vám letošní sklizeň úplně nepovede, v jedné zelenině se nikdy nespletete a to v kopru. Kopru se daří snad téměř vždy. Na začátku srpnu se můžete těšit například na cibuli a česnek. Správnou dobu sklizně poznáte tak, že cibuloviny  začnou žloutnout a natě polehávat. Pokud budete mít volné záhony, můžete na ně vysít pozdní zeleninu například některé odrůdy kedlubny, ředkvičky nebo saláty, které se sklízí před zimou.

Pusťte se také do sklízení jádrovin, peckovin a borůvek. Průběžně sklízejte okurky, rajčata, papriky, cukety a patizony. Vysaďte nové sazenice jahodníku. Prořezejete višně, broskve, keře rybízu, angreštu a ostružiny. 

Jak se postarat o trávník 

V srpnu se starejte o trávník stejně jako v průběhu léta. Před sekáním trávu přihnojte, aby dobře prospívala. V horkých dnech zavlažujte ráno a večer, aby  byl trávník stále krásně zelený. Ke konci srpna můžete začít zakládat nové travní plochy. Pokud je ale velké horko, počkejte raději na září. 

Lidové pranostiky na srpen 

V srpnu je stále teplo, ale rána a večery již bývají chladnější. Dozrává ovoce, především jablka. Srpen je také měsícem sklizní. Stále můžete vysevát a sklízet. Co k závěru léta říkají lidové pranostiky? 

  • Hrozen dozrál-li do Bartoloměje, dobrým vínem sudy naleje.
  • Mnoho hřibů v srpnu, málo chleba v zimě.
  • Když v srpnu hřímá, bude na sníh bohatá zima.

 

Foto: zahradnictvi-plumov.cz


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality