» » Malá zahrada: Inspirace, návrhy a fotogalerie

Malá zahrada: Inspirace, návrhy a fotogalerie

Vloženo: 18. 04. 2022


Při zařizování malé zahrady máme k dispozici jen omezený prostor. Stačí však pár triků, a i z malého pozemku lze vytvořit váš soukromý ráj. Poradíme, jak na malou zahradu umístit vše, co potřebujete ke štěstí. 

Jak co nejlépe naložit s místem na malé zahradě?

Jelikož jsme limitovaní prostorem, rozmyslete si, k čemu chcete malou zahradu využívat. Zatímco někdo preferuje výsadbu plodin a bylinek, jiný by zase rád vytvořil ráj květin. Malá zahrádka se dá perfektně využít i na relaxaci s rodinou a přáteli.

Srdcem každé zahrádky je posezení. To můžete volit ve formě altánu, pergoly či s pomocí zahradního domku. Stěny a závěsný prostor, který tak vznikne, použijte na další rostliny a plodiny. Vytvořte vertikální zahrádku nebo pěstujte zeleň v závěsných květináčích. K posezení se vyplatí pořídit zahradní nábytek, který je skládací a nezabírá moc místa.

Malou zahradu lze opticky zvětšit. Například pomocí vrstvení terénu, různých nádob, schodů atd. Prostor opticky zvětší i světlý plot a lesklá plocha. Dávat na zahradu zrcadla není moc praktické, ovšem vytvořit malou vodní plochu? Skvělý nápad. Jezírko přinese nejen potěchu pro oko, ale i příjemné osvěžení v letních pařácích. 

Doporučujeme zahrádku zasadit do okolního prostoru. Ideálně na ní vysaďte stromy nebo keře. Strom je praktická věc – až vyroste, můžete na něj zavěsit houpací síť nebo houpačku. Navíc vám poskytne příjemný stín.

Malá zahrada u řadového domu

Pokud zahrada slouží jako hlavní vstup k vám domů, udělejte z ní potěchu pro oko. Doporučujeme několik květinových záhonů v oblých tvarech, které v malých zahradách přispívají ke členitějšímu a zajímavějšímu prostoru. Prostor zvětšíte světlejším kamenitým chodníkem a světlým plotem. Při výběru květin si vyhrajte s texturami a barvami. 

Malá zahrada s bazénem

Malá zahrada, kde je v hlavní roli bazén. Chcete se na svém kousku pozemku hlavně rekreovat a užívat si zábavu se svými blízkými? Uspořádejte si zahradu tak, abyste s ní měli co nejméně práce. Vysaďte na ní nenáročné dřeviny a do trávníku vysejte kokrhel menší. Tato jednoletka je parazit a zpomaluje růst trávy, nebudete tedy muset tolik sekat. Kam si sednout na zahradě? Příjemné posezení vytvoříte okolo pergoly, která nezabere tolik místa.

Malá užitková zahrada

Z malé užitkové zahrady chceme využít co nejvíc, ať už pro pěstování zeleniny, ovoce nebo bylinek. Pro zajímavější efekt uspořádejte záhony do oblých tvarů. Z palet nebo na zdi altánu či zahradního domku si vytvořte vertikální zahrádku. Další plodiny lze umístit do závěsných květináčů. U těch je velkou výhodou, že je v případě nepřízni počasí přemístíte dovnitř a plodiny neutrpí žádnou újmu.

Malá zahrada ve svahu

Malou zahradu ve svahu lze upravit pomocí menších teras, skrze které povede chodníček. Schody na terase lze rovněž využít k pěstování zeleně, například v květináčích. Pokud je svah hodně prudký, lze ho zpevnit pomocí opěrných zídek. Na té lze vytvořit vertikální zahrádku. Posezení pro rodinu vytvoříte v altánu nebo na pergole.


Další články:

Zpět