» » Listopad - na co nezapomenout při práci na zahradě

Listopad - na co nezapomenout při práci na zahradě

Vloženo: 18. 10. 2020


Zahradníkův rok pomalu končí a nastává období slastného vychutnávání celoroční práce. Konzumace zavařených a nasušených plodin, očesaného ovoce i zeleniny, sklizené bylinky a koření. Pokud  máte pocit, že letošní úroda nestála za nic, pojďte se podívat, co můžete udělat už v listopadu proto, aby vás příští rok zahrada odměnila.

Listopad na zahradě

Okolí zahrady a trávník

Obecně se zahrada ukládá k zimnímu spánku, takže sklízíme odpad po odumřelých květinách a stromech a sklízíme poslední plody. Některé květiny nás ještě těší svými květy (například chryzantémy). Trávník pravidelně hrabejte a čistěte od spadaného listí, které může způsobit hnilobu a plíseň. Nahrabané listí a olámané větve se nebojte umístit na hromadu v koutu zahrady. Poslouží jako pěkná schovka pro přezimování ježků. Vypusťte nádoby, do kterých jste sbírali dešťovou vodu, aby se mrazem nepoškodily. Připravte si posypový materiál na zimu.

Zazimování jezírka

Nezapomínejme ani na zazimování jezírka, zvláštně žijí-li v něm živé organismy. Rybám v jezírku i želvám slouží v tomto ohledu dostatečná hloubka jezírka (cca 1,5 m). Některé rostlinky však budete muset přemístit do tepla. Patří sem některé druhy leknínů, vodní hyacint, přemístit budou potřebovat i některé akvarijní rybky a teplomilné želvy. Některé druhy vodních rostlin můžeme zimovat v hloubce nad 40 cm. Před zazimováním jezírka je nutné jej také vyčistit. Vyjměte zbytky rostlin a mrtvých živočichů; obojí může při rozkladu vytvářet toxické látky. Pokud se vám všechno nepodaří vyjmout, není to problém, pokud hladina zahradního jezírka nezamrzne. Výpary pak mohou vycházet do vzduchu a voda se tak stane pro vodní živočichy životaschopnou.

Zahradní jezírko

Okrasné zahrady

Mrazuvzdorné trvalky můžeme chránit před prvními mrazíky chvojím nebo slámou či senem. Alternativně můžeme použít i vrstvu kompostu nebo mulč (třeba štěpku). Nejradši budou vaše rostliny za vrstvu nahrabaného listí. Některé suchomilné skalničky mohou být ohroženy mrazem a vlhkem, proto je zakryjte tabulí skla (poslouží třeba staré okno). Celoroční venkovní osazené nádoby musíte také tepelně zaizolovat zvenčí. Ochranu budou také potřebovat všechny druhy růží. Ke kořenům nahrňte hlínu a vršky zakryjte chvojím. Můžete vysadit cibule jarních květin. Přesný výčet květin a období jejich výsadby kontrolujte podle zahradního kalendáře. Pokud počítáte se silnou sněhovou pokrývkou, zabezpečte své okrasné stromky, které se mohou pod nánosem sněhu zlomit. Svazují se k tomuto účelu do kuželů, nebo je možné je nadstřešit malou stříškou. Pokud je ještě hezky, můžete budovat skalky.

Ovocná zahrada

Ovocná zahrada v této době už usíná, avšak díky tomu se můžete připravit na další rok. Pokud není příliš chladno, je možné vysazovat ovocné stromky na příští rok. Stromky i ovocné keře můžete pohnojit. Zryjte půdu okolo nich a do země zaryjte kompost či kravský hnůj (ten je možné koupit v hobbymarketu nebo zahradnictví). Nejvíce potřebují pohnojit angrešty, rybízy, jahodníky a všechny ovocné stromy (i vinná réva). Stromky obalte ochranným pletivem proti okusování zvířaty.

Zeleninová zahrada

Na začátku listopadu sklízíme poslední kořenovou zeleninu. V záhonech můžete nechat růžičkovou kapustu, pórek nebo kadeřávek. Jinak je možné záhony porýt a nechat půdu odpočinout. V těžkých a výživných půdách můžete zasít celoroční salát a ranou kořenovou zeleninu (mrkve, petržel, celer, ředkvičky) a cibuloviny. Na jaře pak budete mít náskok. Překryjte však záhony netkanou textilií, aby vám půda nepřemrzla. 

Zeleninová zahrada

Ochrana pomocníčků

Na konci sezóny také navštivte svůj zahradní domek nebo domek na nářadí, kde schováváte zahradní techniku a další nástroje. Očistěte rýče, motiky, krumpáče a hrábě, aby se na nich neukládala mokrá nečistota a netvořila se rez. U nástrojů na benzínový nebo bioolejový pohon vypustíme nádrže. Zahradní domky a chatky taky potřebují přes zimu hlídat a kontrolovat stav.


Další články:

Zpět