» » Jak efektivně využít dešťovou vodu

Jak efektivně využít dešťovou vodu

Vloženo: 25. 02. 2016


Snad každý vlastník zahradního domku, chaty či rodinného domu se zahradou má různé sudy nebo barely, do kterých zachytává dešťovou vodu. Většina zahrádkářů tuto vodu využívá pro zalévání své zahrady. Co takhle ji využívat i při jiných příležitostech? Nic vás nenapadá, my vám ukážeme některé možnosti jejího využití.

Jednou z nemalé výhody dešťové vody je ta, že je měkčí než voda z kohoutku a také obsahuje nižší množství železa a manganu. Proto se otvírá možnost využit srážkovou vodu při praní prádla. Měkká voda způsobuje lepší rozpouštění pracího prášku, proto stačí menší množství pracího prášku i aviváže. Další možnost využití je při splachování toalety. I zde je dešťová voda výhodnější, protože měkká voda nezpůsobuje vytváření vodního kamene. Každý zahrádkář má nějaké zahradní nábytek nebo přístupovou cestu. Proč na jeho udržování plýtvat pitnou vodu, které je nedostatek?

Pokud se rozhodnete používat dešťovou vodu i pro jiné účely než je zalévání zahrady, bude zapotřebí finančně investovat do sběrných tanků, filtrací či čerpadel. Ceny tanků na sběr dešťové vody se pohybují v řádech desetitisíců až statisíců. Dešťová voda sama osobě není příliš kvalitní. Než se dostane do nádoby s vodou, může být znečištěna mnoha způsoby. Jedná se o nečistoty ze střechy, klacíky, prach a podobně. Z toho důvodu je zapotřebí instalace různých filtrů.

Celkové řešení sběru a využívání dešťové vody není levnou záležitostí. Je zapotřebí zvážit různé činitele, jako například pravidelnosti a četnost srážek nebo využívání dešťové vody v zahradním domku. Výrobci by vám měli být schopni pomoci při řešení otázky jakou velikost zvolit a hlavně, zda se vám instalace vyplatí. Budeme-li vycházet z toho že cena pitné vody pomalu vstoupá, tak i když prvotní investice nebude malá, její návratnost je pět až sedm let.


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality