Košík je prázdný
» » Jak správně ochránit zahradní dřevostavby?

Jak správně ochránit zahradní dřevostavby?

Vloženo: 26. 04. 2017


Zahradní domek ale i nábytek musí odolávat vodě, slunci, větru, sněhu ale i škůdcům a plísním. Pokud tedy chcete, aby váš zahradní domek vypadal pořád stejně krásně a sloužil tak jak má, musíte mu věnovat pravidelně kus svého času. Výsledkem odvedené práce budou skvěle vypadající, lesklé a funkční dřevostavby, plot i nábytek.

Jaké vybrat nátěry?

Na trhu můžete pořídit dvě základní podoby lazur, laků i barev – vodou ředitelné a syntetické. Hlavní rozdíly jsou v tom, že vodou ředitelné jsou šetrnější k životnímu prostředí i k lidskému zdraví. Navíc při nanášení nehrozí požár a nejsou toxické jako ty syntetické.

Impregnovat, impregnovat, impregnovat…

Prvním krokem je správná impregnace dřeva, díky které získáte ochranu před dřevokazným hmyzem, plísněmi a houbami. Jestliže se do impregnace pustíte, nezapomeňte odstranit předchozí vrstvu. Kdyby se tak nestalo, mohlo by docházet k odlupování nové vrstvy s tou předchozí.

zahradní chata

Po letech stále jako nové

Vosky a oleje dodají vašemu nábytku i zahradnímu domku přirozený vzhled a vynikne díky nim i krásná struktura dřeva. Vosk vytvoří na povrchu ochranný film, kterým neprojde vlhkost ani nečistoty. Oleje pak proniknou hlouběji do dřeva. Díky oběma látkám dřevo nevysychá a nedochází k praskání, avšak jejich cena je vyšší. Další možností jsou různé lazury, které mají skvělé funkční vlastnosti, ale i estetické. Na trhu jsou různé barevné odstíny, takže můžete z obyčejného světlého dřeva vykouzlit například dřevo odstínů olivy nebo třešně. Lazury se dělí na tenkovrstvé a silnovrstvé. Tenkovrstvé jsou především dekorační, aby s nimi bylo dřevo chráněno, musí se použít společně s napouštědlem. Jako finální vrstva jsou používány laky, které dokončují ochranu dřeva. Dřevostavby i dřevěný nábytek natřený lakem vypadají jako nové.

Co dům dá

Právě na to pozor! Náhodné kombinování různých druhů přípravků může dřevu velice uškodit. Proto se vždy řiďte návody, které jsou uvedené na obalu, popřípadě si nechte poradit nejvhodnější kombinace od prodejce. Protože jenom přípravky sjednocených řad vám mohou poskytnout ochranu, která bude zaručeně účinná.

Krůček za krůčkem

  1.       Nejprve je potřeba odstranit silně poškozený nátěr, který může být například popraskaný nebo krupičkovatý.
  2.       Dřevo lépe nasákne nátěr, když není jeho povrch příliš hladký. Lépe nasáklé dřevo je lépe chráněné. Proto je vhodné dřevo před aplikací nátěru zdrsnit brusným         papírem.
  3.       Jestliže si nevíte rady s nerovnostmi na povrchu, nemějte strach. Jednoduše je vyspravíte tmelem a potom tvar vybrousíte, tak jak potřebujete.
  4.       Nyní je potřeba dřevo očistit od pilin a jemného prachu, který vznikl broušením.
  5.       Povrch nesmí být mastný, takže je potřeba ho odmastit. Pro odmaštění použijte jedině neutrální mycí prostředky, které neobsahují látky, které by mohly dřevu           ublížit. Především nesmí obsahovat abrazivní částice a organická rozpouštědla.
  6.       Dřevo by nemělo být vlhké, ale hlavně nesmí být mokré! Den pro natírání nesmí být tedy deštivý a zároveň je lepší, když se na teploměru objevují hodnoty vyšší         než 12 stupňů. Stejně tak intenzivní sluneční paprsky nejsou příliš žádoucí.
  7.       Nyní přichází čas na impregnaci, tedy pokud je potřeba.
  8.       Jakmile impregnace zaschne, je na řadě vrstva lazury, laku nebo vosku. Prvně použijte základní nátěr a poté krycí nátěr. Při aplikaci nezapomeňte nátěry                   promíchávat, jinak by se mohlo stát, že bude nátěr nejednotný.
  9.       Podle toho jak silný povrch chcete mít a také podle nasákavosti dřeva neneste jednu až tři vrstvy. Před nanesením další vrstvy vždy počkejte, než zaschne ta             předchozí.

 

zahradní domek zita

 


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality