Košík je prázdný
  • Úvodem
  • »
  • Blog
  • »
  • Solární panely na zahradním domku

Solární panely na zahradním domku

Vloženo: 13. 12. 2016


Za energii, kterou vám poskytne sluníčko, nebudete nikdy platit žádné peníze. Jen málo kdo ví, že na povrchu Země máme díky slunečnému záření přibližně 15 000 krát více energie, než kolik ji spotřebujeme. Proč ji tedy nevyužijete i vy? V dnešní době jsou populární jak pasivní tak i aktivní způsoby čerpání energie.

Pasivní mechanismus

Sluneční záření pro přímý ohřev využívá nespočet zahrádkářů, fungují tak totiž skleníky a pařeniště. Sluneční záření lze využít i pro přímý ohřev vaší domácnosti.Především novostavby jsou často stavěny tak, aby byly schopny po celý rok absorbovat co nejvíce sluneční energie a tuto energii pak využít k vytápění. Tyto výhody získá dům díky konstrukčním prvkům, kterými jsou například velké prosklené plochy na jižní straně budovy, nebo prosklené lodžie a můžou to být i zimní zahrady.

solární panel na zahradním domku

Aktivní systémy

Díky solárním kolektorům nebo solárním panelů se sluneční energie ohřevem kapaliny či vzduchu, přeměňuje na elektřinu. Vzhledem k tomu, že pochází z obnovitelných zdrojů, tak se označuje jako zelená elektřina. Solární panely můžete využít pro ohřev teplé vody, vytápění budov, ale můžou posloužit i pro vyhřívání bazénů. Solární systém se vyplatí instalovat zejména, pokud ohříváte vodu elektřinou, ale poslední dobou se vyplatí i pro vás, kdo používáte plyn. Pokud se rozhodnete pro pořízení solárních panelů, je vhodné vybrat specializovaného dodavatele, který vám zaručí instalaci a kvalitní zaškolení, popřípadě i servis.

TIP: Jak vytápět zahradní domek?

Jak dosáhnout co nejvyšších výkonů?

Nejdůležitější je, aby byl solární panel nainstalován, tak aby byl orientovaný na jih, popřípadě na jihovýchod a jihozápad. Pokuste se najít na domě či zahradním domku takové místo, kde bude slunce svítit celý den. Pokud počítáte s celoročním provozem, ideální sklon na území České republiky je 32 stupňů, jestliže se rozhodnete pro zimní a přechodný provoz je to pak 45 stupňů. Snažte se, co nejvíce zkrátit rozvody a použijte kvalitní tepelnou izolaci. Jen tak můžete co nejvíce snížit tepelné ztráty.


Další články:

Zpět
Facebook Domky Delta YouTube