» » Jak postavit zahradní domek ve svahu

Jak postavit zahradní domek ve svahu

Vloženo: 14. 06. 2018


Pokud přemýšlíte, že si postavíte zahradní domek ve svahu, nejde o neřešitelný problém. Při troše zručnosti se vám to jistě podaří a výhled i okolí bude prostě neodolatelné.

Základem pod zahradní domky se sedlovou střechou o velikosti 300 x 400 cm o váze přibližně 720 kg jsou dostatečně pevné vruty. K celkové váze domku je třeba připočíst počet osob, které má dřevěný zahradní domek unést, nábytek či skladovaný materiál a sněhovou zátěž i s bezpečnou rezervou pro extrémní podmínky, kdy se dostanete na nosnost asi 3 000 kg.

Použijte zemní vruty

K tomu je dobré použít nastavitelné zemní vruty 600 mm s nosností 300 kg. Například v opravdu pevné jílovité zemině při hloubce zavrtání do 500 mm, kdy je celý vrut ukryt v zemi, tento unese 350 kg. Na daný domek potřebujete celkem 10 ks zemních vrutů. Není zemní vrut jako vrut. Zemní vruty pocházející od různých výrobců v uvedené délce nemají stejnou nosnost. Vždy je třeba překontrolovat nosnost jednotlivého vrutu. Záleží zejména na technologii zpracování a síle použitého materiálu. Například nastavitelné zemní vruty BAYO.S jsou testované TZÚ.

Vruty pod zahradní domek

Potřebný materiál

Kromě již zmíněných 10 ks zemních vrutů BAYO.S v délce 600 mm je nutno si ještě pořídit 5 m silnostěnné pozinkované trubky 6/4 a k tomu i 3 ks vík BAYO.S na tuto trubku. Navíc je třeba ještě dalších 7 ks vík BAYO.S UNI. Základní vruty je třeba rozšířit o 20 ks samořezných TEX vrutů 4,8 x 19 mm a 14 ks TEX vrutů 6,8 x 120 mm. Vždy je dobré si také pro jistotu pořídit pár vrutů navíc. Nakonec si připravte pořádný kbelík ostrohranného štěrku.

Než začneme budovat základy

Nejprve je třeba si připravit základový rošt a pořádně měřit. Pak si vyznačíme umístění prvních dvou bodů. S roštem to jde při vyměřování úhlopříček ve svahu lépe. Nejdříve si vytvoříme otvory a pomocí ručního kříže si zavrtáme první dva vruty kolmo do země. Pak si zaměříme prostřední vrut a postup opakujeme. Je třeba také dbát na správné zavrtávání vrutu. Nelze vrut zavrtat jen tak otáčením kolem dokola. Vždy si při zavrtávání vrutu do země přehazujeme rukojeť pomocí půl otáček. Vrut vždy jen dotahujeme.

Na co si dát pozor

Pokud se dostane vrut o něco níž než ostatní body, musíme jej zpět vyvrtat ven, díru pak zasypat štěrkem a vrut nainstalovat znovu. Pokud vrut leze do země moc snadno, vyvrtáme ho a do vzniklého otvoru nasypeme hlínu a štěrk pro zhutnění. Pak jej zavrtejte znovu. Někdy narazíme na kámen nebo kořen a místo je nutno předvrtat pomocí SDS vrtáku. Vrut lze zavrtat i pod úroveň půdy, ale může se do něj dostat hlína.  

Po zavrtání vrutů

Do zavrtaného vrutu následně vložíme kolmo vynášecí trubku a do vrutu až po okraj nasypeme štěrk. Na trubku poklepeme kladívkem, aby štěrk přilehl těsně kolem trubky, která pak velmi pevně sedí a nejde vytáhnout. Postupujeme tak u všech vynášecích trubek. Pak musíme určit přesnou výšku základu a podle toho trubky zakrátit flexou. Dřevěný základ musí být umístěn v nejnižším bodě alespoň 10 cm nad zemí a ošetřený proti plísním a škůdcům. Tímto způsobem budou zahradní domky velmi dobře větrat i zespodu.


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality