» » Ukázka okrasné zahrady: Jaké stromy a rostliny na takovou zahradu?

Ukázka okrasné zahrady: Jaké stromy a rostliny na takovou zahradu?

Vloženo: 11. 04. 2022


Při zakládání okrasné zahrady si dobře promyslete, jaké rostliny, stromy a keře jsou pro vás vhodné. Nejde jen o vaše zahradnický um, ale i světelné a podnebné podmínky. Přinášíme inspiraci, co vše lze na okrasnou zahradu vysadit a jak si na ní pobyt co nejvíce zpříjemnit. 

Stromy

Jaké stromy pořídit na okrasnou zahradu? Nenáročný a pěkný je zejména javor, a to buď dlanitolistý, japonský nebo babyka. Dále japonská třešeň sakura nebo magnólie, ideální jako solitéry. Ty jsou ale trochu choulostivé a vyžadují větší péči. Šanci dejte i klasickým venkovským stromům typu buky, vrby nebo duby. Než strom dostatečně vyroste, stín vám poskytne pergola

Keře

Pomocí keřů vytvoříte střední patro okrasné zahrady. Krásně voňavý je akát, který je dostupný i ve formě stromů. Pozor, akát je jedovatý. Moc pěkně vypadá i černý bez nebo trnité dřišťály, které hrají všemi barvami. Pomocí těchto keřů dodáte zahradě výrazný barevný akcent. A navíc se můžete těšit z jejich plodů. Nesmíme zapomenout na nenáročný ibišek, keř vhodný i pro naprosté začátečníky. Jestli máte pergolu, podívejte se na náš článek Jak pěstovat vinnou révu na pergole a inspirujte se.

Rostliny

Okrasná zahrada se neobejde bez květin a rostlin, které tvoří pomyslné spodní patro u země. Doporučujeme kombinovat jak celoročně zelené rostliny, tak ty kvetoucí, které vás oblaží krásnými barvami. Kombinujte barvy karafiátů, štěničníků, gazánií, šruch, kosmatců a dalších. Při zakládání skalky mějte na paměti různé světelné nároky květin. Pracujte s podmínkami, které máte. Nezapomeňte zvolit popínavé rostliny, které krásně ozdobí váš dům nebo pergolu.

Kameny

Kameny vybírejte takové, které přirozeně splynou s okolím. Do skalek volíme členitější kameny, které zaujmou oko pozorovatele. Na obklady je zase skvělá zejména břidlice. Pokud však máte jezírko, zkuste poddajnější typy jako je například žula.

Jezírka

Jezírko obložte kameny a vysázejte do něj vodní rostliny. Kromě leknínů jsou oblíbené například babelky řezanovité, vodní mor, plavín štítnaný nebo kotvice plovoucí. Podle velikosti vodní plochy určete několik zón – mělčinu, přechod a hloubku. To proto, aby se květináče s rostlinami a štěrk na dně nesesouvaly. Pokud chcete uvnitř chovat ryby, nezapomeňte na filtraci. 

Trávy

Okrasný trávník je nejlepší vysévat různými druhy kostřavy červené a kostřavou ovčí. Ty však nejsou tak odolné. Jestli je tedy vaše zahrada situovaná v chladnějším podnebí, sáhněte i po lipnici luční nebo jílku vytrvalém

Okrasná zahrada ve svahu

Zahrada ve svahu může být výzvou, ovšem když členitý terén využijete ve svůj prospěch, máte vyhráno. Na terasách vytvořte skalky, případně vysaďte okrasné keře. 

Okrasná zahrada před domem

Okrasnou zahradu před domem uspořádejte podle její velikosti. Velkým zahradám bude slušet třístupňové uspořádání (stromy, keře, rostliny u země). Pokud jste ale limitovaní a jen chcete ozdobit prostor, kterým se k vám vchází, klidně vsaďte pouze na skalky a okrasné záhony doplněné jedním solitérem. 

Okrasná zahrada pro rodinný dům

Okrasnou zahradu pro rodinný dům vytvoříte kombinací okrasných stromů, keřů i rostlin. Prostor uděláte zajímavější za použití různých barev a textur. Vyhrajte si s tvarem záhonů, teď jsou v módě zejména oblé. Nezapomeňte na příjemné posezení, které můžete rovněž ozdobit pomocí rostlin, ať už je to pergola nebo altán.


Další články:

Zpět