» » Jarní údržba zahradní techniky

Jarní údržba zahradní techniky

Vloženo: 21. 03. 2017


Jaro už klepe na dveře a s ním další sezóna plná práce, ale i skvělých chvil na vaší zahradě. Pokud chcete, aby práce s motorovými stroji byla jednodušší, postarejte se o ně. Pokud zanedbáte jarní údržbu zahradní techniky, může být práce náročnější, nebo hůř, stroje se můžou porouchat a vy tak budete nuceni koupit nový stroj.

Konec zimního spánku

Příprava motorových strojů na další sezónu není nic náročného. Jestliže jste před zimou stroj ochránili před korozí konzervační vrstvou, nejprve tuto vrstvu odstraňte. Dalším krokem je údržba motoru. Pokud vlastníte sekačku či traktůrek s čtyřdobým vertikálním motorem, údržby se nemusíte bát, je to opravdu velice jednoduché. Nejprve odmontujte zapalovací svíčku a párkrát protočte motor přes startér. Díky tomu pročistíte motor od oleje, který konzervoval motor přes zimu. Svíčku opět namontujte zpět a do nádrže nalijte čerstvý benzín. Pokud máte motor s olejovým filtrem, nezapomeňte vyměnit i ten. Další filtr, který je potřeba zkontrolovat je vzduchový. Ten by měl být čistý a bez nánosu prachu, pokud není, zkuste vložku vyklepat nebo ji vyměňte za novou.

sekačka

Tupé ostří práci zdvojnásobuje

Rozhodně by se nemělo zapomínat i na nabroušení sekacích nožů u zahradních sekaček, mulčovačů i zahradních traktůrků. Pokud necháte ostří tupé, bude spotřeba pohonných hmot větší a navíc se zvýší odpor při sečení. Když se pustíte do broušení, nezapomeňte, že je nutné odebrat z obou stran stejné množství materiálu, jinak bude ostří nevyvážené.

TIP: Uskladněte své nářadí do zahradního domku na nářadí

Mazat, mazat a mazat

Velice důležité je i promazání převodů, řetězů a podobně. Staré heslo: kdo maže, ten jede, je opravdu na místě. Když se rozhlídnete po své zahradě, či sklepě, zjistíte, že kolem vás je spousta nářadí, které je třeba mazat. Nejsou to pouze motorové stroje, ale i panty, čepy na ručním nářadí a mnoho dalších věcí.

 


Další články:

Zpět