» » Jak naložit maso na grilování?

Jak naložit maso na grilování?

Vloženo: 16. 07. 2018


Doba letních grilovaček je čas pro všechny milovníky dobrého jídla a pití. Dobře propečené, ale nevysušené maso, grilovaná zelenina, ale i ovoce, domácí pečivo a zeleninové saláty, to vše patří k té pravé letní pohodě s přáteli a rodinou. Víte, jak správně naložit maso na grilování?

Základem při grilování je dobré maso. K tomu, aby byl výsledek grilování opravdu chutný, je dobré mít maso vysoké kvality. Když si koupíte maso u řezníka, kterého znáte a máte s ním dobré zkušenosti, je to lepší, ​​než když si pořídíte vakuové balení ze supermarketu. Často nevíte, jak je maso staré a od koho vlastně je. Vakuové balení masa je často napuštěno vodou, a když ho pak hodíte na gril, pustí vodu a někdy je nepříjemně cítit. Proto vždy dejte přednost masu čerstvému.

steak na gril

Pozor na přesolené a silně kořeněné maso

Většina lidí je dnes zvyklá maso hodně prosolit a posypat vydatně grilovacím kořením. Někdy proložit maso kroužky cibule, plátky česneku, vše ponořit do oleje na několik dní a potom ugrilovat tak trochu do černa. V moderním grilování se ale doporučuje kratší marinování. Navíc olej kapající z masa do grilu vyrábí karcinogenní látky. Po grilování je žízeň, možná je čas na to pořídit si zahradní bar.

Jak maso naložit na grilování

Můžeme marinovat směsí suchého koření. Tuto směs si připravíme sami. Pamatujte na to, že méně je někdy více, proto se pokuste nemíchat více jak tři druhy koření. Tento způsob je jednoduchý a navíc je maso v takové směsi brzy připraveno na grilování. Kuřecímu masu stačí 20 minut, většímu steaku asi půl hodiny. Za tu dobu bude jistě vaše pergola u zdi domu plně připravena i s posezením.

Marinády a koření

Nemusíte hned kupovat hotové marinády nebo grilovací koření. To většinou obsahuje mnoho soli, která z masa vytáhne potřebnou vlhkost. Solit je vždy lepší až grilované maso. Co se dává do kupovaných marinád, nikdy nevíte. Vlastní marinádu si přitom můžete připravit během několika minut velmi snadno. Stačí jednoduchá marináda. Oleje by mělo být méně, aby nekapal do grilu. Uzeniny se naloží na kratší dobu než syrové maso. Na uzení se vám bude hodit dřevěná udírna.

Obsah marinády

Do marinád vždy patří něco kyselého, buď hořčice, nebo citrónová šťáva. Kyseliny obsažené v těchto potravinách maso udělají křehčím. Marinádou stačí maso lehce potřít a nechat naložené. U kuřecího masa stačí hodina, u většího kusu vepřového masa maximálně 6 hodin. Můžete použít i bylinkový olej a nakrátko do něj maso naložit. Aby vynikla chuť, zkuste třeba jen olivový olej, česnek, tymián, rozmarýn a pepř. Mořskou sůl si klidně dejte až na hotové maso.

Čemu při nakládání masa věnovat pozornost

Maso vždy solte až těsně před grilováním, jinak sůl z masa vytáhne vodu. Koření používejte vždy s mírou, jinak přebijete chuť a vůni masa. Maso po vyjmutí z marinády osušte papírovou utěrkou, osolte a opepřete. Nikdy maso neotáčejte a nepropichujte vidličkou, odtekla by z masa šťáva a nebylo by šťavnaté. Pomozte si obracečkou a kleštěmi. Nekrájejte maso příliš na tenko, jinak rychle vyteče šťáva a bude suché. Nechte maso vyšší a naklepávejte jej pouze hřbety prstů. Nenechávejte na mase kousky cibule či česneku, protože je velmi snadno spálíte na uhel.

grilování masa

A jaký je náš typ? Vyzkoušejte pikantní kuřecí paličky.

Co budeme potřebovat?

  • 10 - 12 kuřecích paliček
  • 3 lžíce oleje
  • 1 lžíce medu
  • 1 lžíce worchestrové omáčky
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • ½ lžičky chilli
  • 1 lžíce nasekaného oregana (dobromysl)
  • mletý ​​černý pepř a sůl

Omyté a osušené kuřecí paličky potřeme rovnoměrně ze všech stran směsí oleje, medu, worchesterové omáčky, citronové šťávy, oregana a chilli. Pak necháme v chladu asi hodinu odležet. Maso po vyjmutí opepříme, osolíme a pomalu jej grilujeme asi 10 minut z každé strany za občasného potírání zbylou směsí. Podáváme s čerstvou zeleninou, chlebem či chlebovými plackami.

kuřecí paličky na grilu


Další články:

Zpět