» » Jak vybudovat terasovitou zahradu?

Jak vybudovat terasovitou zahradu?

Vloženo: 20. 12. 2022


Terasovitá zahrada vzniká na principu malých zahrádek ve strmém svahu. Nejde jen o estetickou záležitost. Je zároveň praktická – předchází totiž erozi. Rozděluje svah na menší rovné úseky, což umožňuje vodě, aby se lépe vsákla do půdy. Jak ji vybudovat? 

Jak vybudovat terasovitou zahradu

Připravte se na to, že je to trochu obtížnější řešení. Nejspíš si budete muset na pomoc přizvat nějakou techniku, abyste dokázali stupňovitě vyrovnat terén do několika rovinek. Samozřejmě záleží na tom, jak moc strmý svah je, jak jste zruční atd. 

Důležitá je i kvalitní podpěra, někdo dokonce vytváří tzv. svejly, tedy příkopy, které pomáhají zadržet vodu v zahradě ve svahu. A nezapomeňte, pro pohyb po terasovité zahradě se neobejdete bez schodů. Ty by měly být dostatečně široké.

Jaký materiál zvolit na podpěru

Terasovitou zahradu vybudujete s pomocí různých materiálů, například ze dřeva, kamenů, betonových bloků nebo cihel. Pokud hledáte nápady, jak ji ve finále stylizovat, podívejte se na naše inspirace pro zahrady.

Nyní zpět k materiálům na podpěru terasovité zahrady, jaký zvolit? 

Dřevo je jednak cenově dostupné, za druhé dobře splyne s okolní přírodou. Jeho nevýhodou je, že časem začne trouchnivět. Takže vám bohužel nevydrží celý život.

Kamenná zídka je rovněž finančně nenáročná. Vystačíte si s kameny, které nasbíráte v okolí. Navíc když postavíte „suchou zídku“, nepotřebujete na to ani maltu. Maximální doporučená výška je 1 m, jinak se suchá zídka začne hroutit. 

Z kamenů se dá vytvořit rovněž drátěná stěna, gabiona. Gabiony staví specializované firmy. Mají dlouhou životnost a mohou být i docela vysoké.

Betonové bloky seženete klasicky ve stavebnictví. Nabízí je v různých tvarech, takže určitě narazíte na takový, který vám bude vyhovovat. Nebojte se jejich vzhledu, můžete to naaranžovat tak, že je poroste pnoucí rostlina. Betonové bloky je nutné po zhruba 20 letech vyměnit.

Cihlová zeď je klasika, která nezklame. Opět můžete pro lepší vzhled nechat zídku porůst popínavými rostlinami nebo třeba mechem.

 

Jak si terasovitou zahradu rozvrhnout

Než se do toho pustíte na vlastní pěst, musíte si vše pečlivě propočítat. Vyjděte ze spádu a stoupání svahu. Určete si výšku a šířku jednotlivých záhonů a rozvrhněte jejich počet. Prudší svahy je potřeba rozdělit pomocí opěrných zdí na více menších teras. 

Začínáme stavět od spodní částí svahu. Přemístíte půdu, vytvoříte základy a postavíte opěrné zdi. Základy u první terasy udělejte v případě více pater raději hlubší. Nakonec zeminu zase nahrnete zpět a vyrovnáte. Pokračujte do dalších pater. 

Jakmile budete mít postaveno, je čas na tu pravou zábavu – sázení rostlin. Vyberte si takové, kterým se bude u vás na zahrádce přirozeně dařit. Můžete tu pěstovat také ovoce, zeleninu, bylinky. Pro inspiraci doporučujeme aplikace pro zahrádkáře.


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality