» » Jak vypadá správná anglická zahrada?

Jak vypadá správná anglická zahrada?

Vloženo: 16. 11. 2022


Přejete si ze své zahrady vybudovat krásnou a klidnou oázu? Skvěle, promyslete však její zařizování. Zejména pokud chcete vybudovat působivé místo v anglickém stylu vezměte do rukou tužku a papír a nejen, že si naplánujte vaše kroky, ale také si sepište, co taková anglická zahrada musí ukrývat. Stejně jako mnohé styly bydlení, i tento zahradní směr má svá pravidla. 

Skvost mezi světovými zahradami

Věděli jste, že anglické zahrady bývají považovány za hotový skvost mezi styly zahrad? A jeden takový skvost může obklopovat i váš rodinný domek. Definovat bychom ji mohli jako místo pestré, ovšem s citem pro kompozici. Je sice pravdou, že anglické zahrady korespondují s architekturou okolo, ale zároveň plynule a vkusně přechází do okolní krajiny. 

Mimochodem, každá anglická zahrada se trochu liší. Důvodem je to, že ne všechny prvky, které by měly být její součástí lze přenést kamkoliv a do všech podmínek. Například by správně taková zahrada neměla být oplocená, ale u nás tento trend není zažitý a jen stěží bychom zde bouraly něco dlouhodobě zakořeněné.

Výhledy na všechny strany

I když se pravděpodobně rozhodnete pro oplocenou zahradu, pokud ji chcete zařídit v anglickém stylu pamatujte na výhledy, které by měly být ideálně do všech světových stran. V Anglii takové zahrady navazují na krajinu příkopem, u nás stačí, když zajistíte potřebnou vlhkost jinak (například pravidelným kropením ve večerních či brzkých ranních hodinách nebo pomocí kapkové závlahy).

Jestliže nechcete, aby zmiňovaný plot kazil vaše výhledy nebo jinak ubíral na kráse oáze kolem domu, jednoduše zasaďte živý plot. Je to navíc vhodné pozadí pro sázení trvalek. 

Blízko k přírodě

Zpátky však k definici toho, co je to anglická zahrada. Jedním z jejich klíčových prvků, od kterého se vždycky musím odpíchnout je snaha přiblížit se přírodě. I proto se například nábytek nijak neupravuje povrchově, ale nechává se bez povrchové úpravy, a to ideálně v syrové podobě, bez jakéhokoli nátěru. 

V případě, že na svou zahradu chcete umístit nějaké zahradní posezení, jehož součástí je kov nebo jiný podobný materiál, nahrazuje se jeho tvrdost něčím, co do přírodního okolí sedne lépe. Kupříkladu touto náhražkou bývá velmi často cihla nebo kámen.

Trvalkové záhony všech barev duhy

Při pohledu na takovou anglickou zahradu vás zaujme nejen dokonalá kompozice všech vysázených dřevin, ale také barevné trvalkové záhony. Říká se, že jsou tím pravým skvostem tohoto skvostu jménem anglická zahrada, proto bychom na ně rozhodně neměli zapomínat. 

Sázíme je zpravidla tak, aby na sebe kvetením navazovaly. Nemůže se stát, že by v nějakém ročním období nekvetlo vůbec nic. Dokonce i v zimě mohou barvičky zdobit vaši zahradu, proto hledejte takové druhy rostlin, kterým mrazíky nevadí. 

 S výsadbou anglických trvalkových záhonů se nemusíte uchylovat k obvodům a živým plotům, nebojte se jejich umístění přímo v ploše zahrady. Pokud máte pro ně připravený vyvýšený střed, budou se ještě lépe vyjímat na vaší zahradě.

Tvarované dřeviny všude, kam se podíváte

I když anglická zahrada není japonská, i zde se setkáte s nejrůzněji tvarovými dřevinami, které dotváří celý koncept nádherné zahrady. Pokud se vám je podaří dobře rozmístit, minimálně z jednoho místa byste měli vidět celou oázu rozprostírající se kolem domu. I proto se ostatně doporučuje plánování před sázením jednotlivých stromů nebo keřů, abyste měli jistotu, že minimálně jedno místo vám skutečně nabídne výhled do všech stran. 

Při plánování výsadby pamatujte na jedno – sázíme i doprostřed zahrad. Pouze český národ je zvyklý sázet nejen dřeviny, ale také veškeré další květin a rostliny pouze po obvodech zahrady, ale tímto způsobem bychom nikdy nedosáhli tak působivé a otevřené zahrady, jakou ta anglická rozhodně je. 

 


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality