» Zahrada inspirace

Zahrada inspirace

Plánujete zahradu a hledáte inspiraci? Ať už jste se nastěhovali do nového domu nebo předěláváte starší pozemek, v následujícím textu najdete vše, co potřebujete. Společně si projdeme trendy v designu a navrhování zahrad. A odpovíme si na nejčastější otázky.


Inspirujte se a vytvořte si zahradu snů


Zahrada je malým rájem, kde se oddáváme svým koníčkům, stejně jako relaxaci a zábavě se svými blízkými. Přizpůsobte si pozemek svým potřebám. Toužíte po funkčnosti, okrase, nebo chcete na zahradě vytvořit prostor i pro vzácné živočichy a hmyz? Se vším vám pomůžeme.


Základem je pohodlné posezení, případně i místo na uskladnění zahradního nářadí. Zahradní domky, altány a pergoly poskytnou ochranu před počasím i okolním světem. Vše ostatní už je jen na vaší fantazii. Jak vytvořit různé druhy zahrad? Co je pro ně typické a jsou pro vás vůbec vhodné? Na to si odpovíme v následujícím textu.

 

 


Zahradní domek na zahradě

Zahradní domek je praktický doplněk pro každou zahradu, který vám bude dělat radost po celý rok, i když se zahrada zahalí do zimního spánku. Jsou k dostání v různých tvarech a velikostech. Na co všechno je využijete? Úschovna nářadí, útočiště, místo k setkávání s přáteli.


Mezi nejlepší zahradní domky patří dřevostavby. Tento hřejivý materiál je odolný, jednoduchý na údržbu a zároveň příjemně útulný. Dokonale zapadne do venkovního prostředí. Podívejte se na příklady z praxe v našem článku Fotogalerie zahradních domků – inspirace.


popisek-obrazku-1 popisek-obrazku-2

 

popisek-obrazku-1 popisek-obrazku-2


Zahrada s pergolou 

Rozmýšlíte, jak svou zahradu ještě vylepšit? Pak vám nesmí uniknout naše inspirace pro pergoly. Díky této dřevostavbě získáte ochranu před sluníčkem a místo, kde si můžete v klidu vydechnout od každodenního shonu. Potěchou pro oko jsou přístřešky vyzdobené květinami. K rodinnému domu se zase skvěle hodí pergola s grilem. Více najdete v našem článku Pergola – inspirace.


popisek-obrazku-1 popisek-obrazku-2

 

popisek-obrazku-1 popisek-obrazku-2Zahradní posezení

Zahradní posezení pro sebe i své blízké vytvoříte například pomocí pergoly. Nebo altánku. Vybavte ho závěsy a máte jistotu, že vás nikdo nebude rušit. Zvolte jeden styl při zařizování posezení na zahradě. Teď jsou trendy zejména minimalismus, rustikální a romantický design.Přírodní zahrada

Přírodní zahradu definují květinové louky, elegantní linie a části pozemku, kde necháte přírodě volnou ruku. Je plná života a pomáhá udržovat v krajině vzácný hmyz a drobné živočichy. S přírodní zahradou jsou ale spjaté i skalky jako z pohádky a romantické dřevostavby. Vyhněte se agresivním hnojivům a pesticidům. Více se dozvíte v tomto článku.


Zimní zahrada

Zimní zahradu využijeteceloročně. Staví se z různých materiálů, například z kombinace dřeva a skla. Jde o elegantní stavby, ve kterých můžete relaxovat a zároveň se oddávat své největší vášni – rostlinám a choulostivým květinám, kterým by se venku nedařilo. Podívejte se na náš článek Zimní zahrada pro každodenní radost celé rodiny a načerpejte inspiraci.


Okrasná zahrada

Pro okrasnou zahradu je typický pěstěný vzhled – reprezentativní trávník, skalky s květinami a perfektně udržované stromy. Okrasná zahrada se neobejde bez pergoly nebo altánu. Tyto stavby slouží nejen jako místo k odpočinku, ale i jako výrazný dekorační prvek a dominanta pozemku. Ozdobíte je dekoracemi, závěsy, rostlinami a zajímavým osvětlením. Pro další inspiraci se koukněte na ukázky okrasné zahrady.

 

 

Vertikální zahrada

Vertikální zahrada je ideální řešením tam, kde není dostatek místa na klasický záhon nebo skalku. Vertikální pěstování je vhodné pro okrasné květiny, rostliny i bylinky. Systém umístíte jak do interiéru, tak exteriéru. Například na stěnu domu, která je ukrytá pod pergolou.

 


Moderní zahrada

Moderní zahrada je jednoduchá a funkční. Plochy trávníku a vegetaci umisťujeme symetricky, nikoliv nahodile. Stromů a rostlin na pozemku není mnoho, vybírejte proto takové, které zaujmou na první pohled. 

Pergolu, altán nebo zahradní domek pořiďte z přírodního materiálu. Dřevo a kámen moderní zahradě dominují, ať už v podobě dřevostaveb, předělů mezi plochami vegetace nebo v podobě zpevněných ploch (chodník atd.). Snažte se, aby exteriér plynule navazoval na interiér. 


Zahrada ve svahu

Díky členitějšímu terénu je zahrada ve svahu potěchou pro oko. Nezapomeňte svah zpevnit, například pomocí systému teras a skalek. Stupňovitému terénu vévodí altán či jiná dřevostavba. Chopte se této výzvy a využijte terén na maximum. Poradíme v článku Jak vytvořit perfektní zahradu ve svahu.


Malá zahrada

I malá zahrada má velký potenciál. Není jen pro okrasu, ale především pro odpočinek a relax. Vytvořte si z malé zahrady místo, kam se schováte před světem. Ale i středobod rodinných radovánek. Například pomocí zahradního domku s přístřeškem, případně díky pergole nebo altánu. Malým zahradám sluší výrazné dřeviny a okrasné rostliny. Využít se ale dá i k pěstování plodin.


Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality