» » Jak postavit zahradní gril svépomocí

Jak postavit zahradní gril svépomocí

Vloženo: 28. 05. 2017


Grilujete rádi, často a máte ve vaší pergole nebo altánu místo na gril? Tak proč kvůli každému grilování vyndávat a potom uklízet přenosný gril? Pokud jste aspoň trochu zruční, krásný gril dokážete postavit za pár dní. 

Než se pustíte do stavby zahradního grilu, stavbu pořádně promyslete. Samozřejmě je nutné, aby byl funkční a bezpečný, ale je dobré postavit takový gril, který nebude narušovat vaši zahradu. Měl by se stát hezkým doplňkem zahrady a pergoly. Zvolte pro stavbu, takový materiál, který bude ladit s ostatními prvky na vašem pozemku.

Krbová skládačka

Pokud si nejste jisti, že zvládnete celou stavbu zahradního grilu sami, můžete si pořídit tzv. polotovar. Jsou to grily, které seskládáte z jednotlivých hotových dílců. Stavba je velice jednoduchá, ale jejich vzhled bývá velice podobný. Pokud tedy chcete originální kousek, který bude kvalitní a přesně podle vašich představ, můžete si ho postavit vlastnoručně. Špekáčky na zašpičatělých větvičkách už si nebudete muset opékat na kruhovém ohništi, které nemá široké využití, postačí vám právě zděný gril. Na něm můžete připravovat nejen zmiňované špekáčky, ale i maso, grilovanou zeleninu i ryby.

pergola s grilem

Základy pro stavbu

Pro pevný zahradní gril je vhodné vykopat jámu asi 60 – 80 cm, vysypat ji štěrkem a poté ji vybetonovat základovou deskou. Myslete na to, aby ve vykopaném místě nezůstala voda, jinak by v zimě kvůli mrazu došlo k posunutí stavby.

Samotná stavba

Pro stavbu základního tvaru grilu můžete použít obyčejné cihly, lze použit i staré cihly, které nejsou zničené. Nezapomeňte, že bez vodováhy to nepůjde, aby byla stěna rovná, můžete napnout provázek srovnaný podle vodováhy a cihly pokládat podle něj. Pro stavbu použijte běhounovou vazbu zdiva, tedy cihly pokládejte tak aby se střídavě překrývaly. Pokud nechcete odbíhat každou chvilku pro nové dřevo, nezapomeňte pod ohništěm vytvořit skladovací prostor na dřevo. Byla by škoda prostor pod ohništěm plně zazdít a takhle pro něj budete mít hnedka uplatnění.  Na ohniště se nesmí použít obyčejné cihly a maltu. Musí se vyzdít šamotovými cihly, které musíte vymazávat šamotovou maltou. Šamotovou směs seženete v obchodech jako sypkou hmotu, kterou stačí naředit vodou. Používají se skrz to, že dokáží odolat vysokým teplotám a žáru, který normální cihly nevydrží. Během vyzdívání odstraňujte ze spár vytlačenou maltu, protože jakmile malta zaschne, museli byste ji pracně odsekávat. Při zdění ohniště nezapomeňte na zabudování ocelových tyči či profilů, na kterých bude držet rošt. Je dobré do ohniště zabudovat více ocelových tyčí, aby rošt mohl být v různých výškách nad ohněm. Ideální jsou tři různé polohy.

S komínem nebo bez

Po vyzdění šamotového ohniště můžete stavbu již ukončit a budete mít tak otevřený gril. Můžete však zdít dál a vytvořit tak ohniště kryté komínem. Výška komína by měla být asi 2,5 metru od země. Můžete ho ukončit měděnou stříškou, díky čemuž získáte ochranu před deštěm. Avšak stříška není potřeba, když ho na komín neumístíte, bude kouř jednodušeji odcházet. Pokud chcete, aby vás stavba vyšla co nejlevněji, gril postavte bez komína a s jednou polohou pro rošt, s takovým grilem ušetříte peníze i váš čas.

V kreativitě se meze nekladou

Pro jednoduchý gril opravdu nepotřebujete nic speciálního, stačí beton, malta, nějaké cihly a ocelové tyče, na který se položí rošt. Jenže u samotného grilu vaše práce nemusí skončit. Můžete vytvořit gril s udírnou a pecí. Pokud máte dostatečně velkou pergolu na stěnu připevnit různé poličky a získat tak úložný prostor pro nádobí. Ať postavíte malý gril či kompletní letní kuchyni, věřte, že ve vaší pergole bude vypadat skvěle.

zahradní gril

 


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality