Košík je prázdný

Jak navrhnout zahradu

Každý jsme jiný. Ale všichni chceme od zahrady to samé. Místo pro relaxaci a hobby. Místo, kde si užijete legraci a odreagujete se od každodenního shonu.

 

Co všechno musíte vzít v úvahu? A bez čeho se neobejdete?

 

Zjistěte, jak navrhnout zahradu snů. 

 

 

Design zahrady

 

Jste rodina s malými dětmi? Často hostíte přátele? Nebo naopak vyhledáváte klid a ze všeho nejraději zahradničíte? Představte si zahradu jako zrcadlo svého životního stylu. 

 

Během tvorby designu nejprve myslete na rozvržení a orientaci jednotlivých částí. Začněte základními prvky jako jsou parkovací místo a drobné stavby (např. domek na zahradní techniku). Následuje bazén, jiné vodní prvky, další menší stavby (pergola, altán) a hrací prvky (pískoviště, houpačka). Přístup mezi jednotlivými zónami propojte přístupovými cestami, vytyčte zídky. Jakmile si vymezíte základní prostor, pokračujte menšími zónami – skalkami, záhony, odpočinkovými částmi. Dekorativní prvky jsou třešničkou na dortu, soustřeďte se na ně v poslední fázi. 

 

Každý máme na zelenou plochu jiné nároky, vezměte v úvahu ty své. Nepodléhejte trendům, ale řiďte se svým srdcem.  

 

Pergola

 

Pergola se stane ozdobou domu a pozemku. V jejím úkrytu pohostíte celou rodinu, i se v ní schováte před světem. Proč si ji pořídit?

 

  • Pergola je perfektní posezení s možností venkovní kuchyně, krbu nebo udírny.

  • Vrtochy počasí už nikdy nepřekazí vaše plány. Ochrání vás před sluncem i deštěm.

  • Nebaví vás zdravit každého, kdo projde kolem? Nechte ji zarůst popínavými rostlinami nebo si pořiďte závěsy či rolety. A nikdo nebude vědět, kde jste.

  • Vytvoříte zázemí pro relaxaci, zábavu, práci. Home office bude hned příjemnější.

  • Zvýšíte hodnotu nemovitosti. 

 

Nejčastěji narazíte na varianty ke zdi, ale existují i pergoly volně stojící. Z materiálů doporučujeme dřevo. Je odolné a nenáročné na údržbu. Navíc nejlépe splyne s okolím zahrady.

 
popisek-obrazku-1 popisek-obrazku-2

 

popisek-obrazku-1 popisek-obrazku-2


Bazén

 

Bazén je luxus, který si dnes může dopřát úplně každý. Stačí mít k dispozici slunné místo, nejlépe s orientací k jihu či západu (bývá zde tepleji), dostatek prostoru na bazén a zpevněnou plochu okolo.

 Navažte na terasu domu

Myslete na to, že tento prvek zásadně promění ráz zahrady. A ne vždy k lepšímu. Proto doporučujeme bazénem navázat na terasu domu nebo zónu s posezením.

Vyberte správný materiál

Plast má nejkratší životnost. Keramika či nerez, laminát a fólie patří mezi odolnější. Na výběr máte z různých tvarů a barev, nejvíce možností má právě keramika


S rostlinami opatrně

S rostlinami to v blízkosti bazénu nepřehánějte. Jednak jim nesvědčí chlorovaná voda, za druhé chcete zajistit co nejčistější okolí, aby se nezanášela voda uvnitř. Pro lepší dojem navažte dlažbou okolo bazénu na dlažbu v zahradě. Myslete i na dostatek prostoru pro lehátka a slunečník.


Údržba bazénu

Jak moc náročná bude údržba záleží na tom, jakou filtraci a dezinfekci zvolíte. Bazénovou technologii uschovejte do speciálního domku na bazénovou technologii. Malý trik, jak zajistit, aby „vodní“ zóna lépe splynula s okolím. Bazén, který je jako pěst na oko nikdo nechce.


Udělejte ze zahrady střed rodinného života a radovánek. Hrací prvky a dětské hřiště se o to postarají. Při navrhování vezměte v úvahu věk dětí. Doporučujeme takové řešení, které je variabilní, aby bylo hřiště vhodné pro drobotinu různého věku a zájmů. A třeba i pro dospělé! Používejte bezpečné a odolné materiály.


popisek-obrazku

Bazén je luxus, který si dnes může dopřát úplně každý. Stačí mít k dispozici slunné místo, nejlépe s orientací k jihu či západu (bývá zde tepleji), dostatek prostoru na bazén a zpevněnou plochu okolo.


Ovocné stromy

Bez ovocných stromů by to nešlo. Sáhněte po třešních, jabloních, švestkách, hrušních či ořešácích. Starých jedinců se nezbavujte, stále poskytují příjemný stín. Navíc, často stačí důkladně prořezat a strom se vzpamatuje. Třešně a jabloně jsou k dostání i v okrasných verzích.

Listnaté stromy

Stromy tvoří kostru zahrady, udávají formu a charakter prostoru. Vzrostlý strom potřebuje spoustu místa. Někdy proto bývá lepší vsadit jen na menší stromy a keře. Do nížinných a rovinatých oblastí doporučujeme například jírovec, platan, vrbu nebo lípu. Ve vyšších nadmořských výškách prosperuje buk, dub letní a zimní nebo javor horský.


Nenáročné jehličnany

Dodejte zahradě strukturu a šmrnc! Z jehličnanů se v našich končinách osvědčily túje, borovice Watereri, smrk ztepilý či pichlavý nebo cypřišek tupolistý. Nevyžadují tolik péče a potěší vás krásnými barvami i tvary.


Multifunkční keře

Keře jsme si oblíbili pro jejich estetický krásu i jako živý plot. Doporučujeme akát, dřišťál či černý bez. Těmto druhům se v našich končinách dobře daří. Barevné kultivary umístěte na slunné stanoviště, ať se pořádně vybarví. Dřišťál i bez navíc využijete i v kuchyni. A jestli vám jde hlavně o praktický užitek, rovnou vsaďte na bobuloviny – angrešt, rybíz, ostružiník a další.


Rostliny a květiny

Vysaďte jak celoročně zelené, tak kvetoucí rostliny, které vás v sezóně potěší záplavou vůní a barev. Kombinujte kosmatce, šruchy, gazánie, karafiáty a další. Popínavé druhy ozdobí pergolu či stěnu domu. Vyjděte z podmínek, které můžete rostlinám nabídnout a jak moc zkušení zahrádkáři jste.


Čerstvé bylinky

Jak moc náročná bude údržba záleží na tom, jakou filtraci a dezinfekci zvolíte. Bazénovou technologii uschovejte do speciálního domku na bazénovou technologii. Malý trik, jak zajistit, aby „vodní“ zóna lépe splynula s okolím. Bazén, který je jako pěst na oko nikdo nechce.


 

Zahradní domek je to pravé místo pro vaše nářadí a další zahradnické potřeby. Standardem je velikost 3x3 metry, ale k dostání jsou i větší.

 

 Nejčastěji narazíte na varianty ke zdi, ale existují i pergoly volně stojící. Z materiálů doporučujeme dřevo. Je odolné a nenáročné na údržbu. Navíc nejlépe splyne s okolím zahrady. Další důvody proč si ho pořídit:


  • Díky tomuto praktickému přístřešku bude vaše technika a náčiní v perfektní kondici po celý rok.

  • Zahradní domek je praktický a pomůže také lépe zorganizovat prostor na pozemku. Uklidíte do něj i dětské hračky.

  • Navíc je pěkný na pohled.

 

 
popisek-obrazku-1 popisek-obrazku-2

popisek-obrazku-1 popisek-obrazku-2

Kontaktní formulář

Kontaktní formulář

Facebook Domky Delta YouTube