» » Vertikální zahrada: Čím se vyznačuje?

Vertikální zahrada: Čím se vyznačuje?

Vloženo: 13. 06. 2022


Ještě jeden záhon. Ale jak já to jenom udělám. Zní vám to povědomě? Jestli toužíte po čerstvých bylinkách nebo vonících květinách, nemusíte se o ně ochudit. A to ani na té nejmenší zahrádce. Vertikální zahrada je ideálním řešením všude tam, kde není dostatek místa na klasický záhon nebo skalku.

Co je vertikální zahrada

V dalším článku z naší série Zahrada – inspirace se budeme zabývat vertikální zahradou. Jde o zahradu, která je uspořádaná svisle. Stejně jako u běžné zahrady, i toto řešení je skvělou příležitostí k tomu dát průchod své fantazii a tvořivosti. Ale jestli nejste kutilové, nezoufejte. Vertikální zahrádky se dají koupit i v hobbymarketech. 

Vertikální zahrada může být třeba zeď s obyčejnými květináči. Ovšem existují i sofistikovanější řešení v podobě velkých boxů, polic a rámů, které ke zdi připevníte. Na internetu jsou k vidění celé živoucí stěny, které připomínají prales. A někdo si vertikální zahrádku vyrobí z palet, ze staré skříně nebo poliček.  

Vertikální zahrada se dá i zmodernizovat. Péči vám usnadní automatický zavlažovací systém, samozavlažovací truhlíky nebo automatické hnojení. Taková výbava zajistí, že zahrádka bude prosperovat, i když odjedete na dovolenou

Jakmile máte vertikální konstrukci a vybranou stěnu, už jen stačí zvolit správnou zeminu, rostliny a je to – vertikální zahrada je na světě. Nezapomínejte na uskladnění nářadí. Vertikální zahrada sice není tak náročná jako klasický záhon, ale přesto bude potřebovat pravidelnou péči. Malý zahradní domek na zahradní náčiní vyřeší věčné dilema, jak skladovat zahradní nářadí.  

Kam umístit vertikální zahradu?

Automaticky se nabízí umístit vertikální zahradu na stěnu domu. Jde o dobré řešení. Není nutné ji nainstalovat přímo na dům, můžete si vypomoci dřevěnou konstrukcí či jiným materiálem. 

Jestli se ji rozhodnete umístit pod pergolu, nejlepší bude vytvořit právě určitou konstrukci, kterou umístíte do jedné z „prázdných“ stěn pergoly. Vyberte si stranu, která má nejlepší světelné podmínky. Kdybyste rostliny umístili přímo pod střechu do stínu, některým by to nemuselo vyhovovat. 

S vertikálními zahradami se setkáte i na altánech. K nosným sloupům lze umístit kovové nebo dřevěné konstrukce, na které následně nainstalujete samotnou zahradu. I obyčejná dřevěná prkna umístěná mezi sloupy mohou poskytnout oporu pro truhlíky.

Máte zahradu ve svahu? Vertikální řešení je ideální volbou. Využijte zpevněné stěny a vypěstujte si na nich cokoliv, od bylinek přes zeleninu až po okrasné květiny. 

Na co myslet při výběru rostlin 

1) Vybírejte rostliny, které odpovídají vašim zahradnickým dovednostem. 

2) Pozor na světlo a stín. Prozkoumejte podmínky, které nabízí vámi vybraná stěna pro vertikální zahradu. Jakým rostlinám se tam bude dařit?

3) Zamyslete se nad estetickou stránkou. Dodržujte pravidla symetrie, kombinujte rostliny s různě velkými listy. Velkou parádu udělá i šikovně umístěné osvětlení.

Jaké jsou nejlepší rostliny pro vaši vertikální zahrádku? Setkáte se hlavně s bylinkami. Ale jestli vám jde o okrasu, zaexperimentujte. Do nižších pater dávejte popínavky a druhy, které rostou směrem dolů. Naopak do vrchních pater umisťujte druhy, které směřují nahoru.


Další články:

Zpět