» » Neutrácejte za garáž, pořiďte si přístřešek na auto

Neutrácejte za garáž, pořiďte si přístřešek na auto

Vloženo: 06. 04. 2016


V dnešní době není nic neobvyklého, že má jedna domácnost více aut. Jenže v mnoha případech se při stavbě domu počítalo jenom s jednou garáží a u starších rodinných domů se s garážemi nepočítalo vůbec. Pokud chcete svému autu poskytnout aspoň nějakou ochranu, ale nechce se vám investovat do stavby drahé garáže, nabízí se tu možnost využít garážové stání a přístřešky na auto.

Proč vybrat garážové stání?

Garážové stání je levný a při dobrém výběru i velmi elegantní způsob, jak zajistit vašemu autu kryté venkovní stání a dopřát mu větší ochranu. Díky zastřešení ho chráníte před krupobitím, letní bouřkou nebo před hromadou sněhu. Škrábání ledu na autě vás pravděpodobně nemine, ale aspoň auto neutrpí tepelný šok. Přístřešek poskytne celkově větší ochranu pro vaše auto a tím i zvýší jeho životnost.

Stavební úřad – kdy a jak

Máte v plánu stavět nový dům a víte, že garážové stání budete přistavovat až později než samotnou stavbu domu? Nevadí, vše nejde najednou, nicméně si toto garážové stání nechte do projektu domu zpracovat. Díky tomu, se při zahájení stavby přístřešku vyhnete jakémukoliv ohlašování na stavebním úřadu.
Není pravda, že když vaše stavba nepřesáhne 25m2 zastavěné plochy a nebude vyšší než 5m nemusíte nic ohlašovat. Pro garážová stání, pergoly nebo altány platí stejná pravidla. Nepotřebujete stavební povolení ani zjednodušené stavební řízení pomocí ohlášení stavby, za to uzemní souhlas nebo rozhodnutí potřebovat budete. Pokud přemýšlíte nad přístřeškem pro dvě auta, nezapomeňte, že přesáhnout zastavěnou plochu 25m2 nebude těžké. Jestliže se tak stane, stavební úřad bude požadovat rozsáhlejší dokumentaci.

Kam dáme kola?

Ať už se jedná o kola silniční, horská nebo pneumatiky, všechny je chceme mít v bezpečí. Tuto otázku si položíme i u dalších předmětů – například sekačka a další zahradní nářadí, které kolem domu pravidelně používáme. Ano, přístřešek není tak bezpečný jako garáž, ale ke garážovému stání není problém přidat malý sklad, kde můžeme kola a ostatní věci v klidu uzamknout.


Další články:

Zpět