» » Květen – na co nezapomenout při práci na zahradě

Květen – na co nezapomenout při práci na zahradě

Vloženo: 15. 04. 2020


Májové dny jsou známé jako dny lásky, nejspíš proto celá zahrada ožívá. Všechno kvete, roste, pučí a hraje barvami. Sluníčko vás dobíjí energií, takže jí budete mít jistě dostatek i pro práci na vaší zahradě. V tomto měsíci je na zahradě spousta práce, ale jistě bude stát za to. Dejte si však pozor, ještě můžu dorazit Pankrác, Servác a Bonifác a s nimi mrazíky!

Pořiďte si zahradní domek

Albert EKO 200x300 28 mm
Na objednávku
38.599,00 Kč s DPH
28.710,00 Kč bez DPH
34.739,10 Kč s DPH
SLEVA 10.00%

Robustní srubový nářaďový domek ze síly stěny 28 mm, o půdorysném rozměru 200 x 300 cm. Kvalitní, řádně vysušené a řemeslně opracované řezivo.

Robin EKO 300x250 28 mm + přístřešek
Na objednávku
50.578,00 Kč s DPH
35.530,00 Kč bez DPH
42.991,30 Kč s DPH
SLEVA 15.00%

Srubový nářaďový domek s pultovou střechou a s přístřeškem. Stěna 28 mm. Půdorysný rozměr 300 x 250 cm. Kvalitní, řádně vysušené a řemeslně opracované řezivo.

Laura EKO DD 350x250 28 mm
Na objednávku
59.774,00 Kč s DPH
39.520,00 Kč bez DPH
47.819,20 Kč s DPH
SLEVA 20.00%

Robustní srubový zahradní domek ze síly stěny 28 mm, o půdorysném rozměru 350x250 cm. Kvalitní, řádně vysušené a řemeslně opracované řezivo.

Okrasná zahrada

Květen – měsíc krásných květin, rostlin a vůní. Pokud máte na vaší zahradě například zlatici, sakurám či šeřík, nezapomeňte odstraňovat květenství ihned po odkvětu, jinak by se tyty dřeviny vysilovaly. Do země by měli zavítat všechny druhy letniček, ale ty nejnáchylnější zasejte až po 15. květnu. Nezapomeňte na řez živých plotů, získáte tak dostatečné zhoustnutí živého plotu.

Trávníky

Sekat, sekat, sekat! Pravidlo, které by se v květnu nemělo podceňovat. V tomto měsíci trávník roste nejvíce. Pokud chcete mít dokonalý trávník, budete potřebovat dobrou směs, kvalitní hnojiva a sekačku, kterou za dobrého počasí použijete i každý týden. Pampelišky i sedmikrásky jsou jistě na pohled hezké, ale divili byste se, jak rychle se dokáží rozšířit. Nenechte je tedy vůbec vykvést a při posečení trávu sbírejte do koše, pampelišky i sedmikrásky by se mohly vysemenit i po sečení.

Ovocné zahrady

V tomto období podle zahradního kalendáře sadaři vylamují vlky, což jsou letorosty okolo ořezaných větví mířící kolmo vzhůru. Je tomu tak zejména u peckovin, například u broskví. Proveďte postřik proti plísním. Prorostlé koruny je nutné prosvětlit řezem. Zvláště vhodný je řez peckovin a ořechů. Po odkvětu stromů je nutné pohnojit stromy na list a celkové živiny, zejména hnojivy s přísadou fosforečnanů. V malé míře je ošetříme insekticidy a fungicidy. Jabloně opatříme lapači obalečů. Zavlažujeme keře a stromy sázené na podzim. Pod ovocnými stromy prokypřujte půdu. 

 

V květnu je vhodný čas pro přeroubování ovocných stromů za kůru. Jahody se odplevelí, okopou a pohnojí. V květu je ale lepší je okopávat co nejméně. Pokud po okopání okolí rostlin pokryjeme textilií nebo slámou, další plevel neporoste a tak se kvetoucí rostliny nepoškodí. Navíc tak zůstanou rostliny zavlažené. 

Květen na zahradě

Zeleninová zahrada

Na záhonech spíš než zeleninu najdete plevel, proto je důležité proti němu začít bojovat. Nesmutněte, přichází i čas na sklizeň rané zeleniny, například salát, ředkvičky nebo špenát. Něco sklidíme, další vysejeme. V květu přichází čas na vysetí letních odrůd zeleniny a po zmrzlých mužích je čas na vysetí rajčat, okurek, lilku, cukety, nebo paprik.

Jezírko

Očistěte zahradní jezírko od hnijícího listí, řas a dalších nečistot. V květnu můžeme zazimované rostliny vrátit na své místo – můžou to být například lekníny.

Foto: zahradni-jezirka.cz


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality