» » Květen – na co nezapomenout při práci na zahradě

Květen – na co nezapomenout při práci na zahradě

Vloženo: 15. 04. 2020


Májové dny jsou známé jako dny lásky, nejspíš proto celá zahrada ožívá. Všechno kvete, roste, pučí a hraje barvami. Sluníčko vás dobíjí energií, takže jí budete mít jistě dostatek i pro práci na vaší zahradě. V tomto měsíci je na zahradě spousta práce, ale jistě bude stát za to. Dejte si však pozor, ještě můžu dorazit Pankrác, Servác a Bonifác a s nimi mrazíky!

Okrasná zahrada

Květen – měsíc krásných květin, rostlin a vůní. Pokud máte na vaší zahradě například zlatici, sakurám či šeřík, nezapomeňte odstraňovat květenství ihned po odkvětu, jinak by se tyty dřeviny vysilovaly. Do země by měli zavítat všechny druhy letniček, ale ty nejnáchylnější zasejte až po 15. květnu. Nezapomeňte na řez živých plotů, získáte tak dostatečné zhoustnutí živého plotu.

Trávníky

Sekat, sekat, sekat! Pravidlo, které by se v květnu nemělo podceňovat. V tomto měsíci trávník roste nejvíce. Pokud chcete mít dokonalý trávník, budete potřebovat dobrou směs, kvalitní hnojiva a sekačku, kterou za dobrého počasí použijete i každý týden. Pampelišky i sedmikrásky jsou jistě na pohled hezké, ale divili byste se, jak rychle se dokáží rozšířit. Nenechte je tedy vůbec vykvést a při posečení trávu sbírejte do koše, pampelišky i sedmikrásky by se mohly vysemenit i po sečení.

Ovocné zahrady

V tomto období podle zahradního kalendáře sadaři vylamují vlky, což jsou letorosty okolo ořezaných větví mířící kolmo vzhůru. Je tomu tak zejména u peckovin, například u broskví. Proveďte postřik proti plísním. Prorostlé koruny je nutné prosvětlit řezem. Zvláště vhodný je řez peckovin a ořechů. Po odkvětu stromů je nutné pohnojit stromy na list a celkové živiny, zejména hnojivy s přísadou fosforečnanů. V malé míře je ošetříme insekticidy a fungicidy. Jabloně opatříme lapači obalečů. Zavlažujeme keře a stromy sázené na podzim. Pod ovocnými stromy prokypřujte půdu. 

 

V květnu je vhodný čas pro přeroubování ovocných stromů za kůru. Jahody se odplevelí, okopou a pohnojí. V květu je ale lepší je okopávat co nejméně. Pokud po okopání okolí rostlin pokryjeme textilií nebo slámou, další plevel neporoste a tak se kvetoucí rostliny nepoškodí. Navíc tak zůstanou rostliny zavlažené. 

Květen na zahradě

Zeleninová zahrada

Na záhonech spíš než zeleninu najdete plevel, proto je důležité proti němu začít bojovat. Nesmutněte, přichází i čas na sklizeň rané zeleniny, například salát, ředkvičky nebo špenát. Něco sklidíme, další vysejeme. V květu přichází čas na vysetí letních odrůd zeleniny a po zmrzlých mužích je čas na vysetí rajčat, okurek, lilku, cukety, nebo paprik.

Jezírko

Očistěte zahradní jezírko od hnijícího listí, řas a dalších nečistot. V květnu můžeme zazimované rostliny vrátit na své místo – můžou to být například lekníny.

Foto: zahradni-jezirka.cz


Další články:

Zpět