» » Jaký je rozdíl mezi altánem a pergolou?

Jaký je rozdíl mezi altánem a pergolou?

Vloženo: 18. 11. 2015


Ačkoliv si ještě teď mnoho z nás užívá nějaké to venkovní posezení při zbytku pořádných slunečních paprsků, tak si musíme připustit, že je podzim v plném proudu a brzy již to nebude to pravé ořechové. Ale určitě se tím nesmíte nechat zničit, co si následující rok na jaře udělat radost například novou pergolou, či altánem? Že nevíte, co zvolit? Podívejte se tedy na základní rozdíly, které by vám mohly pomoci s rozhodováním toho správného.

Zahradní Altán

Jedním z hlavních rozdílů, jak rozeznáte altán od pergoly je ten, že altán stojí na pozemku samostatně. Tím je myšleno to, že není součástí jiného stavení. Nejčastěji používaným materiálem je dřevo, které je použito tak z 80% případů. Pro altány je také velmi typické to, že nemají žádnou krycí stěnu, a jsou tedy tak nějak „otevřené“. Často se také můžete setkat s altánem, jenž nemá ani pevnou podlahu a stojí pouze na pevných sloupech, které tvoří hlavní nosný prvek celé stavby – nejčastěji 3 a více sloupů.

Altán

Pergola k rodinnému domu

Jak již bylo zmíněno, tak altán stojí převážně osamocen někde na pozemku. Pergola je však příkladem opačným, z většiny ji najdeme stojící podél domu. Dříve se dělaly pergoly převážně bez plně kryté střechy, často jen obepnuté pomocí popínavých rostlin, jenž tvořily určitou náhradu za krytí a ochranu před slabšími vlivy počasí – slunce, déšť a vítr. Dnes již není problém nechat si vybudovat pergolu s plně krytou střechou. U střechy ještě i zůstaneme, na výběr máte totiž také v tom, zda by měla být střecha rovná, či sklopená. Pokud se jedná o střechu plnou, je vhodnější zvolit tu sklopenou, a to kvůli správnému odtoku dešťové vody, která by mohla u domu způsobit například podmáčení, či poničení stěny. Na rozdíl od altánů, pergoly mají povětšinou pevnou podlahu, která je lépe udržovatelná během všech ročních období.

Zahradní pergola

TIP: Jak natřít pergolu?

 


Další články:

Zpět