Jak vytvořit perfektní zahradu ve svahu? Víme, jak na to
Vloženo: 12. 02. 2021
Zahrada ve svahu umožňuje rozmanitější uspořádání a zajímavější vzhled než rovina. Úprava terénu je ale složitější a dražší záležitost. Před samotnou úpravou je třeba nejprve rozlišit hlavně míru výškových rozdílů zahrady. U menších nerovností využijte terénní modelace v podobě plynule se zdvihajících vln, které jsou oproti rovinám mnohem působivější a členitější. Můžete tvořit zákoutí, zahradní jezírka i kamenné zídky. Celý postup spočívá v navršení zeminy na jedno místo a zahlazení do pravidelných vln.
Zahrada ve svahu a úprava pomocí teras
Pokud je pozemek spádovitý s několikametrovým převýšením, je nutné terén rozčlenit a vybudovat systém teras nebo skalky. Jde o nejrozšířenější způsob, jak pozemek ve svahu řešit. Vybudování několika teras je sice poněkud fyzicky i technicky náročnější, ale výsledek pak nakonec stojí za to. Svah za pomocí techniky stupňovitě srovnáte a jednotlivé terasy se podepřete. Nezpevněný svah totiž neodolá erozi a bude se sesouvat. Dešťová voda pak stéká pod svah. Přirozenou podobu může vaše zahrada získat, pokud vzniklé terasy osázíte třeba jen trávou nebo kobercovými trvalkami. Použít lze poléhavé jalovce, skalníky, barvínek, rozličné odrůdy vřesů a podobně.
Budování skalky ve svahu
Využít můžete i skalky bez členění svahu na terasy. Větší kameny, které budou zasazené alespoň z 1/3 své výšky do země zajistí svah proti sesouvání. Doplňte je pak kobercové trvalky, které zabrání stékání vody. Dokonale svah zpevní svými kořeny. Výhodou skalniček, trvalek i kobercovek je, že se poměrně brzy rozrostou a zpevní svahy svými kořeny. Ze začátku může být problém s erozí půdy, než rostliny dobře zakoření a zapojí se do půdy.
Zpevnění svahů pomocí opěrných zdí a zídek
Prudší svahy rozdělte pomocí opěrných zdí rozdělením na více teras. Zakládání spočívá v přemístění půdy, vytvoření základů a postavení opěrných zdí. Opěrné zídky lze budovat na sucho a prokládat kameny zeminou, do níž dáte skalničky, nebo je vyzdít. Pak dáváme skalničky do popředí nebo do horní části. Výsadba by měla být nepravidelná a barevně sladěná. Úpravy pomocí opěrných zídek a skalek jsou určeny pro mírnější svahy.
Jak se staví suchá zídka
Z přírodních kamenů, nejlépe posbíraných po blízkém okolí, aby zapadly do okolní krajiny, se vystaví takzvaná suchá zídka. Jde o postup, kdy se kameny skládají na sebe, podobně jako když stavíte zeď z cihel. Rozdíl je zejména v tom, že k tomu nepoužijete žádnou maltu. Jednotlivé kameny můžete prosypávat zeminou a později do vzniklých mezer můžete zasadit různé rostliny. Zídka by měla mít vždy dobrý základ minimálně 50 centimetrů a výšku pouze 1 metr. Při vyšší výšce už by tato suchá zídka nebyla stabilní.
Kouzlení s betonem, který nemusí být ošklivý
S betonem se setkáváme v podobě různě tvarovaných prefabrikátů. Můžete stavět zídku z kamenů a zpevňovat ji maltou, nebo použít betonové díly. Dnešní trh nabízí opravdu velké množství betonových tvarovek různých tvarů a také barev. Díky přesnému tvaru a snadné technologii si zvládnete pěkné zídky postavit sami. U těchto zídek se odhaduje jejich životnost kolem 20 let. Někomu ale vadí, že v zahradě vypadají poněkud uměle. Velmi dobře se ale udržují, a pokud je dobře překryjete rostlinami, třeba i převislými a pokryvnými, budou vypadat dobře. Výsadbou kobercových a popínavých trvalek docílíte velmi pěkný vzhled.
Zahrada ve svahu a schody
U prudších svahů je nutné udělat schody. Zahradní schodiště je výrazný architektonický prvek a vyžaduje řešení odborníka. Z technického hlediska je třeba dodržet pravidla určujících výšku, hloubku schodu a poměr počtu schodů vzhledem k celkové délce schodiště. Schodiště by mělo být v architektonicky řešeném svahu vyrobeno ze stejného nebo podobného materiálu jako jsou opěrné zdi. Je možno využít betonových prvků nebo větších plochých kamenů. Z hlediska bezpečnosti je třeba zajištění spádu každého stupně směrem k vnější hraně, aby byl důmyslně zajištěn odtok dešťové vody. Delší schodiště je dobré vybavit zábradlím. Při výsadbě se řiďte zejména sklonem, velikostí a zpevněním svahu.
Domek ve svahu
Přáli byste si mít ve svahu zahradní domek? Žádný problém. Chce to jen trochu zručnosti a dostatečně pevné vruty. Budete li se držet několika hlavních zásad, budete odměněni krásným výhledem a symbiózou s přírodou. Podrobný návod, jak na stavbu v kopci, najdete v našem článku Jak postavit zahradní domek ve svahu.
Srubový nářaďový domek s pultovou střechou a s přístřeškem. Stěna 28 mm. Půdorysný rozměr 300 x 250 cm. Kvalitní, řádně vysušené a řemeslně opracované řezivo. Robustní srubový zahradní domek ze síly stěny 28 mm, o půdorysném rozměru 350x250 cm. Kvalitní, řádně vysušené a řemeslně opracované řezivo. Robustní srubový nářaďový domek ze síly stěny 28 mm, o půdorysném rozměru 200 x 300 cm. Kvalitní, řádně vysušené a řemeslně opracované řezivo.
40.970,00 Kč bez DPH
49.573,70 Kč s DPH
SLEVA 15.00%
42.670,00 Kč bez DPH
51.630,70 Kč s DPH
SLEVA 15.00%
29.128,00 Kč bez DPH
35.244,88 Kč s DPH
SLEVA 12.00%
Bazén ve svahu
Bazén ve svahu je výzva pro každého stavitele. Ale nebojte, není to nemožné. Jen se na takto specifikou stavbu budete muset dobře připravit. Před instalací dbejte především na:
- orientaci svahu a dostatek slunečního světla,
- nutnost úpravy svahu pomocí techniky,
- zpevnění svahu nad bazénem,
- odvod vody z bazénu,
- odvod dešťové vody ze svahu,
- odvoz vybagrovaného materiálu.
Pokud to jen trochu jde, umístěte bazén co nejblíže domu. Proč? Je to výhodné z hlediska vedení sítí, odvodu a ohřevu vody, napojení na terasu nebo kontroly dětí, které se koupou. Pokud si nejste jistí, že vše zvládnete sami, obraťte se na odborníka. Ten vám s instalací i případnými problémy rád poradí.
Foto zdroj: designrulz.com
Další články:
Přístřešek na auto nebo garáž: Co je lepší? Záleží na okolnostech
Letní kuchyně v zahradní pergole: Tipy, jak zařídit funkční a stylovou kuchyň
Pergola nebo altán? Skvělý doplněk na zahradu
Jak účinně bojovat proti škůdcům dřeva a chránit své dřevostavby?
Jak vybrat altán na zahradu?
Jak na odklízení sněhu?
Udělejte z prací na zahradě zábavu. Děti vám rády pomohou.
Tipy nejen na letní grilování