Košík je prázdný
» » Jak vybrat zahradní chatku pro rekreaci?

Jak vybrat zahradní chatku pro rekreaci?

Vloženo: 14. 02. 2023


Jak vybrat zahradní chatku? Nejprve se podíváme na rozdíl mezi chatkou a zahradním domkem. Potom vás provedeme 5 základními kroky, které vám pomohou se zorientovat a zvolit tu správnou.   

Zahradní chatka vs zahradní domek

Zatímco zahradní domky se užívají jako sklad nářadí, hraček a dalšího, zahradní chatky jsou vhodné k rekreaci a občasnému přespání. Představují ideální řešení do zahrádkářských kolonií či na prázdný pozemek, který jste koupili daleko od civilizace.

Hlavním rozdílem mezi nimi je velikost. Zahradní chatky bývají větší. Pokud však mají velikost do 25 m2, nemusíte žádat o stavební povolení. Jestli byste ale chtěli větší srubovou chatu, třeba i do patra, už je třeba projekt ohlásit na úřadě, u větších staveb dokonce zažádat o běžné stavební povolení.  

K čemu ho budete využívat

Zahradní domky slouží primárně k rekreaci. Ale v naší nabídce najdete i varianty s přístřešky na dřevo či s místností na sklad nářadí. Některé mají dokonce vlastní zastřešenou terasu, na které se dá relaxovat, i když třeba počasí zrovna nepřeje. Jestli chcete v chatce přespávat i mimo teplé léto, promyslete některý z druhů topení a také popřemýšlejte nad přenosným zdrojem elektřiny

Jaký rozměr zvolit?

Prvně si změřte velikost prostoru na zahradě. Musíte dodržet vzdálenost alespoň 2 m od hranice sousedního pozemku. Rozměr vybírejte nejen podle toho, kolik osob bude chatku užívat, ale i na základě dalšího příslušenství a rozvržení zahrady – posezení, bazének, záhony. Nejde jen o velikost samotného zastavěného prostoru. Střecha má totiž nějaký přesah. Nezapomeňte ho zahrnout do svého výpočtu. 

Materiál zahradní chatky

V zásadě máte na výběr ze dvou variant – plechu a dřeva. Plech se hodí o něco méně, sami uvidíte, že výrobci ho využívají spíš pro domky na nářadí.

Proč dřevo? Je pěknější na pohled a krásně zapadne do prostředí zahrady. Dřevostavba se dá dobře vytopit, navíc je odolná a nenáročná na údržbu. Naše firma spoléhá u zahradních chatek na smrkové řezivo. Jedná se o spolehlivý a cenově dostupný materiál, který vám bude dělat radost.

Způsob kotvení 

Když se zajímáte o to, jak vybrat zahradní chatku, nesmíte opomenout způsob kotvení. U našich dřevostaveb doporučujeme kotvení domku k betonovému základu či pomocí zemních vrutů. Beton je trvanlivý, ovšem kdybyste se rozhodli domek přesunout, může s tím být problém. U zemních vrutů je tato záležitost podstatně snazší.

Střešní krytiny, podlaha, okenice a další příslušenství

Na našem e-shopu si vyberete druh i barvu střešní krytiny. Na objednávku oplechujeme střechu a vystavíme okapový systém. Okenice či dveře si rovněž můžete vybrat tak, aby splňovaly vaši představu o perfektní zahradní chatce. Přidáme podlahu či zařídíme impregnaci. Podívejte se do našeho objednávkového formuláře u jednotlivých chatek a prohlédněte si, co vše pro vás vyrobíme.


Další články:

Zpět
Facebook

Aktuality

Nové domky Laura 400x400 a Laura 450x450
Rozšířili jsme naši nabídku nejprodávanějších domků řady Laura o dal&sc...
Oliver - domek s kulatým oknem
Jediný nářaďový domek s kulatým oknem v naší nabídce! Jmenuje se Oliver...
ALFRED - další domek s rovnou střechou
Podívejte se na náš nový domek ALFRED s rovnou střechou a podélným oknem.
starší aktuality