» » Jak na zahradní jezírka

Jak na zahradní jezírka

Vloženo: 18. 01. 2016


Zahradní jezírko patří společně se zahradním altánem nebo pergolou k dalšímu způsobu, kterým si zkrášlit vaši zahradu a okolí vašeho domku, chaty či chalupy. Lidé si uvědomují tu výslednou krásu zahradního jezírka, avšak také vidí všechnu tu práci, která tomu předchází a kvůli ní se do celé této operace nechtějí pouštět, ale je to vážně taková pracná záležitost?

Výběr místa pro zahradní jezírko

Výběr místa je jednou z nejdůležitějších věcí, a to nejen tak, jak se to bude líbit vám, ale také dle důležitých doporučených parametrů. Lidé si hoví nad představou jezírka na lavičce ve stínu pod rozkvetlým stromem. Na druhou stranu si neuvědomují možnost toxického dopadu z následného padajícího listí, nebo například se nezamyslí nad tím, že doporučená doba, kdy na jezírko má svítit sluníčko jen kolem 6 hodin. Proto je velmi potřebné se nad místem jezírka zamyslet, nejlepší je se stromům rovnou vyhnout, ty by mohly svými kořeny poničit následné dno jezírka. Po správném výběru místa se můžete pustit do tvorby obrysu, který vaše jezírko bude ve výsledku mít a se kterým už pak vyhloubení a položení fólie nelze hýbat.

Fólie

Jezírkové fólie jsou dalším důležitým parametrem, jejich volbu člověk nesmí podcenit za žádnou cenu. A když mluvíme o ceně, tak právě tou se nenechat ovlivnit a radši si připlatit a nenechat se odbýt levným typem, který se později negativně projeví. Důraz musí být kladen na odolnost vůči UV paprskům, nízké teplotě a také nesmí obsahovat chemické látky. Ty by mohly ovlivňovat život rostlin a také ryb. Výběr fólie můžete provést v pohodě vy sami, ale svaření jednotlivých dílů fólie již radši zanechte na odbornících, kteří svojí práci již znají. Předejdete tak možným pozdějším problémům, díky kterým by se vaše jezírko mohlo pěkně prodražit.

Dno jezírka

Nejhlubší část jezírka se vyplní vrstvou písku, zhruba o tloušťce jednoho centimetru. Šikmé stěny pak opatříme většími kameny nebo oblázky. Důležitou součástí je i čerpadlo s filtrací, které vás též povede k úspěšnosti vašeho jezírka a hlavně čistotě vody.

 

Foto: zahradni-jezirka.cz


Další články:

Zpět