» » Druhy topení, aneb čím topit?

Druhy topení, aneb čím topit?

Vloženo: 27. 12. 2015


Jedno z hlavních kritérií v domě, chatě či chalupě je to, jakým způsobem je ten daný objekt vytápěný. Způsob vytápění může velice dost ovlivnit naše žití, a to nejen z pohledu pohodlí, ale hlavně z pohledu času a financí. Jednotlivé druhy se liší způsobem správy a péče, údržbou a také časovou náročností.

Topení plynem

Společně s vytápěním elektřinou se jedná aktuálně o nejpoužívanější princip tepelného zaopatření ve vašem obydlí. Hlavní předností je zde komfortní užívání spojené s rychlostí vytopení jednotlivých místností v domě.

Při zařizování vytápění plynem člověk musí myslet hlavně na jedno, že plyn, jakožto přírodní látka je omezená zásobami, se kterými jde ruku v ruce i cena za toto palivo. Výhodou je však to, že v případě zavedení plynu do domu, ho lze použít i k vaření. Tento způsob je pak levnější, než vaření na elektřině.

Topení elektřinou

Stejně jako vytápění plynem, tak i vytápění elektřinou má svojí hlavní přednost v komfortnosti vytápění obydlí, které, když se to jednoduše řekne – spočívá pouze v otočením čudlíku a vše běží tak, jak má a teplo již koluje po domě. Největším problémem je zde cena, která se velmi často hýbe a nedá se nějak blíže předvídat.

Tuhá paliva

Tuhá paliva jsou tím nejstarším principem zavádění tepla do našich domovů, a jakožto nejstarší a prakticky nejprověřenější metoda vytápění se drží dodnes a pravděpodobně ještě několik desítek let bude. Nejčastěji používanými palivy jsou uhlí, dřevo a jejich směsi a modifikace jako koks, brikety a další.


Jednou z hlavních výhod tuhých paliv je jejich cena, která je znatelně menší, než ostatní alternativy. Naopak je zde i několik nevýhod, například náročnost na časté doplňování daného paliva, s tím jsou spojené i problémy s uskladněním. A v neposlední řadě i dopad na životní prostředí, který je v poslední době víc a víc limitován a lze s touto limitací počítat i do budoucna.


Další články:

Zpět