» » Čtyři tipy na údržbu a zazimování zahradní techniky

Čtyři tipy na údržbu a zazimování zahradní techniky

Vloženo: 11. 12. 2016


Zahradní technika je dneska čím dál více rozvinutější a velice usnadňuje práci na zahradě. Jestliže chcete, aby vám zahradní technika sloužila další řádku let, musíte jí její službu oplatit. Před zimou je dobré provést alespoň základní údržbu, díky které bude zahradní technika ve skvělém stavu i příští sezónu.

1. Bezpečnost a čistota na prvním místě

Bezpečnost práce je všudypřítomná, dokonce i u údržby zahradní techniky. Než se pustíte do jakékoli činnosti, vypněte motor, nebo vypojte síťový kabel. Zahradní stroje se zašpiní velice snadno, proto snad každý zahrádkář čistí nářadí po každém použití. Problém není jenom v estetické stránce, ale pokud není nářadí vhodně očištěno, může docházet ke korozi. Před zimou stroje prohlédněte důkladněji, pokud najdete mastná místa, sáhněte po benzinu. I malá větvička či zbytek trávy může znamenat veliký problém, zadržují vlhkost a tím pádem se může na stroji tvořit koroze. Jestliže si nevíte rady s pilinami na vaší pile, zkuste kompresor, uvidíte, jak je to jednoduché.

2. Prohlídka stroje a jeho částí

Jakmile stroj očistíte, zjistěte, jak moc se přes léto opotřebil a zda nevzniklo nějaké poškození. U zahradní sekačky zkontrolujete především vzduchové filtry a zapalovací svíčky. Pokud bude potřeba koupit nové, vyměňte je hned, aspoň vás před jarem nic nepřekvapí. Jestliže používáte motorovou pilu, jistě bude potřebovat nabrousit.

Sekačka

3. Mazání a impregnace

Pokud máte zahradní techniku, která je poháněna benzínem, je lepší přes zimu palivovou nádrž vyprázdnit. Kdyby se tak nestalo, mohlo by se stát, že stroj půjde na jaře špatně startovat a mohlo by tak dojít k poškození motoru. Je dobré myslet i na ocelová lanka, ložiska a jiné pohyblivé části, ty pořádně promažte olejem či plastickým mazivem. Impregnace není pouze pro dřevo, ochránit před korozí můžete i kryty a nože sekačky.

4. Uskladnění

Pokud vaši zahradní techniku skladujete ve špatných podmínkách, je veškerá ostatní snaha zbytečná. Zahradní stroje by měly být uskladněny nejenom přes zimu na suchém a dobře větraném místě, například v zahradním domku na nářadí.

domek na nářadí


Další články:

Zpět